Огнян Дъскарев, журналист и международен анализатор, пред „Труд news“: Тръмп тръгва на война срещу дълбоката държава и блатото във Вашингтон

Той изправи на нокти левицата преди още да е дошъл на власт

Най-голямата буря в момента в САЩ и по света са назначенията на Тръмп

Десет дни след президентските избори в САЩ, спечелени триумфално от Доналд Тръмп, той вече е готов с кабинета, с който ще управлява през следващите 4 години. Назначенията предизвикаха смесени реакции дори в редиците на Републиканската партия, която този път спечели и Сената, и Долната камара на Конгреса. Кои са министрите на Тръмп, които вбесиха демократите? А дали Байдън е доволен от загубата на Камала Харис? Защо Европа предпочита винаги президенти от Демократическата партия? По тези въпроси разговаряме с колегата журналист и международен анализатор Огнян Дъскарев.

- Назначенията в кабинета на Доналд Тръмп породиха смесени реакции в обществото и по света, включително и в неговата Републиканска партия. Защо, господин Дъскарев?
- Така е, най-голямата буря в момента във Вашингтон, пък и по света, са назначенията на Тръмп. Постоянно се говори колко те са противоречиви, и нашите медии повтарят това. Но аз си спомням преди четири години назначенията на Байдън тогава бяха описвани като прекрасни, всичко беше точно и правилно, но колко лошо, меко казано, завърши президентството на Байдън и Харис? Сега най-новото назначение на Тръмп, което предизвиква противоречиви реакции, е това на Робърт Ф. Кенеди - младши за министър на здравеопазването.

- Да припомним, че той е племенник на убития през 1963 година президент на САЩ Джон Кенеди и син на брат му - сенатора Робърт Ф. Кенеди, убит през 1968 година...
- Кенеди-младши е обвиняван и нападан заради това, че бил против ваксините за ковид. Преди месец в Конгреса Кенеди отхвърли всички тези обвинения и заяви, че е против само някои ваксини за ковид, които според него предизвикват болести като аутизъм и заяви, че не е против ваксините като цяло, защото редовно си слага ваксина срещу грип. Кенеди е юрист, адвокат, специализирал се в екологията. Вярва в климатичните промени, съди големите петролни фирми - все леви идеи, но левицата сега го напада яростно, защото отиде при Тръмп. Демократическата партия се отказа от него, нападаше го много грозно и накара родната му сестра да се отрече от него и всичко това, защото беше кандидат за президент срещу Байдън и те веднага решиха, че ще отнеме много гласове. Той имаше едва няколко процента, но ги даде на Тръмп. Кенеди е против технологичните гиганти и счита, че те налагат цензура, което вече е дясна идея. Той е и против огромните фармацевтични гиганти, които налагат огромни цени на лекарствата. Мисля, че той ще бъде един отличен министър на здравеопазването.

- Други назначения на Тръмп, които предизвикаха остри реакции? 
- Най-много ги вбеси назначението на Мат Гейц за министър на правосъдието. Гейц е ярка фигура в политическия живот на САЩ, той е юрист, дългогодишен член на правната комисия на Камарата на представителите, участник в много разследвания, т. е. има необходимата подготовка и опит за службата. Гейц участва в разследването на Камарата за огромната корупция на семейство Байдън и на сина му, въз основа на прословутия му лаптоп. Гейц е conservative firebrand (консервативен трибун) и е изключително верен на президента Тръмп. Министерството е от огромно значение, то командва ФБР. Тръмп има много лошо отношение към това министерство заради четирите дела, които Байдън, чрез своето министерство на правосъдието, заведе срещу Тръмп и с назначението на Гейц Тръмп иска тези неща да бъдат разчистени. Друго назначение на Тръмп е на Пит Хегсет за министър на отбраната, доскоро водещ в дясната телевизия Фокснюз. Той е на 44 години, ветеран от Ирак и Афганистан, участвал е в сражения, има две бронзови звезди за храброст на бойното поле - това трябва да се знае, и седем деца! Един истински американски герой... Да припомня, че сегашното ръководство на Байдън на Пентагона допусна позорното изтегляне от Афганистан преди три години. Хегстет многократно е казвал, че е против левите идеи в армията и иска да ги изкорени. Защото колкото и странно да звучи, сегашното ръководство налагаше тези идеи! А сегашният военен министър Лойд Остин заяви, че най-голямата заплаха за Америка са климатичните промени, не Китай и Русия...

- Предстои обаче назначенията на Тръмп да бъдат одобрени от Сената...
- Републиканците вече имат мнозинство там - 53-ма от сто. Но има две сенаторки, които много мразят Тръмп - от Аляска Лиза Марковски и от Мейн Сюзън Колинс. И двете гласуваха за импийчмънт на Тръмп. И двете вече заявиха, че щели много да се замислят за Мат Гейц и за Кенеди. Има още двама сенатори, които нямат много добро отношение към Тръмп - Джо Корминг от Тексас и Бил Касиди от Луизиана. Корминг вече заяви, че щял да помисли дали да гласува за Кенеди и за Гейц. Така че не е ясно какво ще се случи, но ако някои не бъдат одобрени, Тръмп може да си ги назначи за изпълняващи длъжността, при това положение те нямат нужда от одобрение.

- Много шум се вдигна и около назначението на Марко Рубио за държавен секретар?
- То бе посрещнато добре и ще бъде одобрен. Той не е от MAGA, а от естаблишмънта на Републиканската партия, но е близък до Тръмп, въпреки че бяха съперници преди 8 години. Тръмп го наричаше Little Marko - малкия Марко. Едно назначение, за което много не се говори, е на конгресмена от Флорида Майк Уолц за съветник по националната сигурност, пост от огромно значение. Той е привърженик за продължаване на помощта за Украйна, Рубио също, макар и малко колебливо. Друго назначение, което предизвика гнева на левите медии, е на Тълси Габард, бивш член на Конгреса от Демократическата партия от Хавай. Тя напусна партията си и подкрепи Тръмп. Габард е подполковник от американската армия, много е популярна сред десницата и беше назначена за директор на националното разузнаване, т. е. ще командва 18-те тайни служби на САЩ, включително ЦРУ и ФБР. Тя се изказа за мир в Украйна и веднага бе обявена за путинистка. Въобще всеки, който иска мир в Украйна, веднага бива обявяван за путинист. Но е любопитно това, което прави Тръмп в момента. Той явно иска да чуе и двете страни за Украйна и за Близкия изток. Държавният секретар Рубио е общо взето поддръжник на Украйна, Майк Уолц иска продължаване на доставките на оръжие, дори преди няколко месеца бе поискал да се позволи на украинците да използват далекобойните американски оръжия. Бъдещият шеф на ЦРУ Джон Ратклиф не е казал какво точно мисли за Украйна. Но пак казвам, прави впечатление, че Тръмп назначава и от двата лагера, иска да даде баланс в това отношение, което е от огромно значение. И още нещо - Тръмп назначи своята прес-секретарка на кампанията Керълайн Левит за говорител на Белия дом, нея ще я гледаме най-често. Тя е само на 27 години.

- Какво показват тези назначения на Тръмп, господин Дъскарев?
- Показват огромното желание на Тръмп да се противопостави на дълбоката държава и на блатото във Вашингтон, както той го нарича, и на американското задкулисие. Това е основното и точно заради това левицата побесня. Ако пуснете нейните медии ще видите какво чудо е. Тръмп ги изправи на нокти преди да е дошъл на власт. Той спечели разгромна победа, в Избирателната колегия има 312 гласа срещу 226 за Камала Харис. И друго - той направи нещо, което не е правил десен президент от 20 години - спечели народния вот, където води с над 2 милиона гласа срещу Харис. Това му дава много силен мандат.

- Направи впечатление как Байдън посрещна Тръмп в Белия дом? 
- Байдън се държа много топло и сърдечно, широко усмихнат, поздрави го с добре дошъл обратно в Белия дом. Байдън беше много щастлив и доволен, което ме навежда на мисълта, че е доволен от загубата на Харис, защото това, което направиха с него на 21 юли, когато го принудиха да се откаже от състезанието, бе по много унизителен начин. Това си беше вътрешнопартиен преврат начело с Барак Обама и Байдън още не го е преживял.

- Но наследството на Байдън и Харис е много тежко, как ще се справи Тръмп с него?
- Тръмп има Хималаи от задачи пред себе си. Той е борбен човек и разбира какво го чака. Той обеща да депортира милиони незаконни мигранти. Но това ще бъде много трудно, защото Байдън и Харис се погрижиха тези мигранти да бъдат разпръснати из страната. Да пуснеш най-малко 12 и половина незаконни мигранти е безумие. Те го направиха, защото те са техни бъдещи избиратели. Предполагам, че Тръмп ще депортира на първо време поне няколко десетки хиляди доказани убийци, изнасилвачи и крадци. Според американските гранични власти 13 099 незаконно влезли в Америка са осъдени за убийство, пуснати от Харис и Байдън! А 15 711 са осъдените за изнасилване. Над 300 000 деца на мигранти не се знае къде са. Намаляването на инфлацията ще бъде също изключително трудно. При Байдън и Харис тя стигна най-малко 20 процента с натрупвания. Предполагам, че Тръмп ще намали данъците, както и корпоративния данък на фирмите. Много се говори и за митата, които се закани да наложи - 60 процента на стоки от Китай и 10-20 процента на стоките от Европа. Всъщност митата над китайските стоки той ги наложи още докато бе президент, но Байдън не ги отмени.

- Държавният секретар Блинкен бе в Брюксел и обеща до края на мандата на Байдън всеки долар да отива за Украйна, каза, че скоро са дали 8 милиарда и половина. Те май нямат доверие, че Тръмп ще продължи да оказва помощ на Киев?
- Предполагам, че това е тяхното убеждение и ще гледат да дадат колкото може повече помощи, преди Тръмп да поеме властта на 20 януари догодина. Външната политика на Тръмп ще бъде агресивна и решителна. В едно скорошно интервю Марко Рубио каза, че Хамас трябва да бъдат унищожени. Що се отнася до Украйна смятам, че Тръмп ще предприеме действия за замразяване на военните действия, прекратяване на огъня и установяване на демилитаризирана зона. Ще натисне и двете страни, поне да спрат да се избиват и да си рушат инфраструктурата. Пък след това ще се види какво ще става. Зеленски направи много интересно изявление онзи ден, че с идването на Тръмп шансовете за мир стават по-големи. Но ако има мир, той ще е в ущърб на Украйна. Предполагам, че Тръмп ще свика голяма международна конференция като се навършат три години от войната през февруари 2025 година с участието на двете страни и на техните поддръжници.

- Прави впечатление, че веднага след избирането на Тръмп Русия зачести ударите с ракети и дронове срещу Киев, Харков, Одеса. Защо стана така според вас?
- Русия се опитва да премахне втория фронт, който Украйна откри на 6 август и все още владее около 1200 квадратни километра руска територия. И двете страни искат да завземат територии, за да имат коз за преговорите.

- През седмицата в Европейския парламент в Брюксел победата на Тръмп предизвика ожесточени дебати и редица евродепутати проявиха изумителна словесна агресия срещу него, той бе наречен „лъжец“, „позьор“, „антидемократ“, „автократ“, „осъден престъпник“ и „човек, който предпочита да играе голф с Путин“. Как ще коментирате това?
- По принцип Европа хич не е доволна от победата на Тръмп. Той ще поиска държавите от НАТО да плащат по 3 процента от БВП за своята отбрана. Всички трябва да вземат пример от Полша, която отделя 4.7 на сто. Щом може Полша, защо да не могат и големите европейски държави? Но е традиция европейците да харесват демократите-президенти. Никсън беше изключително непопулярен в Европа, дори мразен. Само Тръмп сега може да му съперничи. И Рейгън никак не го харесваха, защото бе много десен. Спомням си обаче как през 2008 година Обама, още кандидат-президент, бе приветстван от 200 000 души в Германия! Тогава на власт бе още Джордж Буш-младши, също изключително непопулярен в Западна Европа. Но европейците ще трябва да работят с Тръмп. Новият шеф на НАТО Марк Рюте вече заяви това, а предишният Столтенберг каза, че Украйна трябва да се раздели с някои територии, за да има мир. Отношението към Тръмп ще бъде пряко свързано с това как ще реши двете войни.

- Новата Европейска комисия, която встъпва в длъжност на 1 декември, е почти изцяло проукраинска и декларира, че помощта за Украйна ще продължи...
- Предполагам, че Тръмп ще се съобрази донякъде с това и сигнал за това е назначаването на Марко Рубио за държавен секретар, който е поддръжник на Украйна, и особено на Майк Уолц, бъдещият му съветник по националната сигурност.

- Излезе списък на 40 известни актьори и политици, които заплашиха да напуснат САЩ, ако Тръмп бъде избран. Един режисьор - Роб Райнер - дори се закле да „се самозапали“, ако Тръмп встъпи в длъжност. Нищо още не се е чуло...
- На летището в Далас се появи един голям надпис със стрелка - оттук да минават звездите, които напускат Америка. Нито една звезда още не е минала оттам... Повечето от холивудските знаменитости са демократи, винаги е било така. Но в петък вечерта Тръмп даде голям прием в балната зала на имението си Мар-а-лаго във Флорида. Имаше представители на артистичния свят, на политиката, президентът на Аржентина Хавиер Милей се развихри и не спря да танцува. Появи се суперзвездата Силвестър Сталоун, който изигра Рамбо и Роки. Той е голям тръмпист и каза, че Тръмп е вторият Вашингтон! Така, въпреки че 98 процента от артистичния свят е левичарски, не целият Холивуд е такъв. Мел Гибсън е привърженик на Тръмп, а Клинт Истууд винаги е гласувал за републиканците. А от летището в Далас никой още не е излетял, това както винаги, си е едно шоу. Като спечели Буш щяха да се изнасят в Канада... Мисля, че подкрепата на звезди за Камала Харис u изигра лоша шега, защото обикновените хора се раздразниха - откъде накъде тези мислещи се за богове, ще ни кажат за кого да гласуваме!

Нашият гост
Огнян Дъскарев е роден в София през 1954 г. Завършва Английската гимназия в столицата и английска филология във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. Работил е като преводач от английски в “Техноекспортстрой” в Нигерия и в Южен Йемен. Пътувал е много из Африка, която познава добре. Превел е от английски редица книги между които “Смърт край Нил” от Агата Кристи и “Ние, живите” от Айн Ранд. Журналист и международен анализатор, живее в България и САЩ, с двойно гражданство. Автор на книгите с разкази, есета и публицистика “От другата страна. Избрано” и “Марс и Манхатън”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта