Не изпълняваме критериите за еврозоната, но може да направят компромис
Нидерландия е с отрицателна инфлация
България продължава да е сред страните от ЕС с най-висока инфлация. Покачването на цените в страната е с 6,4% за година, показват данните на Евростат към края на септември. Същевременно средно за страните от ЕС инфлацията е само 4,9 на сто.
Докато в България инфлацията продължава да е висока, това не е така в редица страни от ЕС. В Нидерландия годишната инфлация вече е отрицателна - минус 0,3%. Оказва се, че там средното ниво на цените не само не е нараснало през последните 12 месеца, а дори леко е намаляло. В Дания и Белгия гражданите също нямат проблеми с инфлацията. За година покачването на цените в тези две страни е съответно с 0,6% и 0,7%. В Гърция инфлацията също е изключително ниска - само 2,4 на сто. В Гърция не само плодовете и зеленчуците са по-евтини отколкото у нас. Една от големите вериги за хранителни продукти, която оперира и в България, и в Гърция, продава вносни млечни продукти в България на значително по-високи цени, отколкото струват абсолютно същите храни в Гърция.
Един от критериите за влизане в еврозоната е инфлацията ни да не бъде с повече от 1,5% по-висока от инфлацията в трите страни от Европейския съюз с най-ниска инфлация. В момента България значително се отклонява от този критерий. Но подобна беше ситуацията и с Хърватия, когато миналата година беше решено тя да влезе в еврозоната от 1 януари 2023 г. Затова българското правителство се надява да направят изключение от правилата и за България.
Интересни са и данните за ефекта върху инфлацията от влизането на Хърватия в еврозоната. Към края на април миналата година инфлацията в Хърватия е 9,6%, при средно 8,1% за страните от ЕС. Тогава инфлацията в България е доста по-висока - 12,1%. Към края на миналата година, точно преди Хърватия да влезе в ЕС, инфлацията там е нараснала на 12,7%. Така Хърватия се отдалечава от средното ниво на инфлацията за ЕС от 10,4%. Но се доближава до инфлацията в България, която тогава е 14,3%. Според последните данни на Евростат, към края на септември инфлацията в Хърватия вече е по-висока от тази в България. Девет месеца след като влезе в еврозоната инфлацията в Хърватия е 7,4%, при 6,4% в България и 4,9% средно за страните от ЕС. Оказва се, че инфлацията средно за страните от ЕС, а дори и в България, намалява по-бързо отколкото в Хърватия. Именно това е притеснението на част от икономистите в страната, че влизането в еврозоната може да доведе до трайно по-висока инфлация.