Папата в битка за оцеляването на католическата църква

Папата в битка за оцеляването на католическата църква

Синод във Ватикана е призван да реформира светата институция

Сред темите на форума са признаване на развода и благословия за гей двойките

Ще се обсъжда и задомяването на свещениците

В Рим утре започва Синод на Светата католическа църква, който според вещите по делата на Ватикана наблюдатели би трябвало да набележи основните насоки за дълбока реформа на институцията.

Според авторитетния парижки всекидневник “Фигаро” форумът, който би трябвало да завърши догодина през есента след серия от пленарни заседания, ще бъде исторически за католицизма и ще бележи нов решаващ етап в неговото многовековно развитие. Италианските вестници “Авенире”, “Осерваторе Романо” и “Кориере дела сера” поставят ударението върху ролята на папа Франциск в организацията на Синода, чиято бъдеща работа медиите определят като лична битка на Светия отец за оцеляването на католическата църква. По простата причина, че в момента тя изживява истинска криза, предизвикана от драстичния спад на свещеническите призвания или иначе казано на кандидатите за свещенослужители, от отдръпването от лоното є на младите хора и на цели социални групи, от загърбването на нейния морал от вярващите, което води до насилие в обществото и вредни за човека секс мании.

Ето защо като основна тема на предстоящите дебати на Синода коментаторите определят смятания поне засега като “табу” въпрос за задомяването на свещенослужителите и създаването от тях на семейства. Проблемът се смята за много актуален, особено в католическата Латинска Америка, където много млади мъже захвърлят расото, тъй като канонът не им разрешава да се женят - право, каквото имат например православните свещеници. Другата важна тема е въдворяването на жени за свещенослужителки и за предоставянето им на възможности да заемат отговорни постове в църковната йерархия.
Третата тема, която поне засега е табу, остава улесняването на разтрогването на църковните бракове и благословията на евентуално второ минаване под венчило. Един от най-горещите въпроси за обсъждане от Синода ще бъде този дали отношението на католическата църква към ЛГТБ общността трябва да стане положително, а гей браковете да бъдат благославяни от свещенослужители като всички останали. Не на последно място форумът трябва да се произнесе и по пътищата за пресичане на корупцията в църковните среди, за насърчаване на икуменизма и др.

Като свидетелство за промяна в нагласите на папа Франциск и на Ватикана по важните за католицизма въпроси, анализаторите подчертават факта, че за пръв път сред 365-те участници в Синода от цял свят няма само висши прелати и епископи, а присъстват също така 45 миряни и 54 жени. Като друг прецедент се цитира назначаването от Светия отец на жена за заместник-секретар на изключително важна за католицизма сбирка - френската монахиня Натали Бекар. Ако се вярва на познаващите добре ватиканските дела анализатори, в края на дебатите през октомври 2024 г. участниците в Синода трябва да представят на папата предложения по дискутираните от тях проблеми и той да одобри онези от решенията, които смята за целесъобразни за оцеляването и възходящото развитие на църквата.

Както може да се предполага, инициативата на папа Франциск е предмет на жестоки критики от страна на консервативния клир във Ватикана, чиито представители го обявяват за враг на канона и рушител на вековни традиции. От “ляво” пък смятат Светия отец за недостатъчно решителен в борбата за обновление на католицизма революционер, който се поддава на влиянието на старото и отживялото, вместо да влезе в ролята на истински реформатор.

По-трезвите прелати във Ватикана обаче виждат в свикването на Синода сериозна загриженост за съдбата на католицизма и се молят за здраве и дълъг живот на папата, за да може да изпълни мисията си.

Най-четени