Парламентът заседава извънредно заради полицейското насилие

Питат във вторник Бойко Рашков кои са биячите, колко от тях и как са наказани

Ива Митева: Гледах с възмущение, болка и тревога

МВР синдикат: Печелят политически дивиденти

“С възмущение, болка и тревога гледах публикуваните кадри с насилието над протестиращите млади хора през лятото на 2020 г. Споделям това не само като председател на Народното събрание и юрист, но и като гражданин, жена и майка. Българският парламент, като еманация на волята на народа и гарант за върховенството на закона, не може да остане настрана от показаното във видеоматериалите”. Това обяви в изявление председателят на парламента Ива Митева и свика във вторник извънредно заседание на 46-то Народно събрание. Тогава депутати ще изслушат МВР шефът Бойко Рашков установени ли са лицата, превишили правомощията си, какви наказания са били наложени и какви мерки е взела полицията за недопускане на подобни прояви.

11 полицаи бият двама задържани, вързани с белезници и завлечени зад колоните на Министерския съвет.

Както писа “Труд”, в петък на заседание на временна комисия за полицейското насилие бяха показани кадри от охранителна камера на сградата на Министерския съвет. На тях се вижда как в нощта на 10 юли 2020 г. полицаи бият младежи под колоните, които вече са закопчани с белезници. Вижда се дори един от униформените, който снима с телефона си арестувано момиче по сутиен и раздърпан потник. Според Хаджигенов, който като адвокат участва в дела срещу МВР за насилие над протестиращи, тези кадри са били изисквани от съда, но досега не показвани. В петък дискът бил изпратен на комисията му по куриер от Бойко Рашков и засега се знае само, че дискът със записите и открит в бюро в СДВР.

Бруталните полицейски действия бяха използвани от всички, които се пишат “партии на протеста”, за да се опитат да обвинят ГЕРБ и прокуратурата, че са прикривали престъпления и че биячите са действали по заповед “отгоре” да смажат протестите. От Синдиката на служителите на МВР пък заявиха, че не приемат по никакъв начин прекомерната употреба на сила от своите колеги, но и че политиците в момента използват случая, за да печелят политически дивиденти.

Софийската районна прокуратура: Води се разследване срещу четирима полицаи

По повод публикуваните видеоклипове, съдържащи кадри на “полицейско насилие”, Софийска районна прокуратура (СРП) съобщи днес, че наблюдава досъдебно производство за извършено престъпление - причиняване на телесни повреди от полицейски служители при изпълнение на службата им.

В хода на разследването са разпитани множество свидетели, изискани и приобщени са записи от видеокамери, включително записът от камера “под колоните на МС”. Изготвена е видео-техническа експертиза от експерти от СДВР.

Привлечени към наказателна отговорност до момента са четири лица - служители на МВР към датата на извършване на деянието. Разследването продължава и е взето на специален надзор.

От прокуратурата посочиха още, че под ръководството и надзора на СРП са образувани 65 досъдебни производства за хулигански действия и причинени телесни повреди по време на протестите през лятото на 2020 г. Двадесет и четири от тях вече са приключени и внесени в съда. С влязъл в сила съдебен акт са осъдени 4 лица.

Реакции:

Младен Маринов, бивш вътрешен министър:

“Като полицай от кариерата категорично осъждам каквито и да е прояви на насилие! Поради тази причина още в нощта на 10 юли 2020 година, когато ми станаха известни видео материали, заснети и разпространени от граждани в социалните мрежи, разпоредих на главния секретар на МВР и на директора на СДВР, към онзи момент, да бъде извършено пълно и обстоятелствено разследване на тези данни”, написа Младен Маринов във фейсбук.

“Подадох оставка като вътрешен министър на 24 юли 2020 година. Само 3 дни по-късно - на 27 юли 2020 г., новият вътрешен министър обяви пред медиите резултатите от приключилата проверка и взетите дисциплинарни мерки”, заяви бившият МВР шеф и добави, че ще съди всеки, който твърди обратното.

Христо Терзийски, бивш вътрешен министър:

“Винаги съм се противопоставял и отхвърлял всякакви форми на насилие. Напълно го изключва и професионалното ми верую като дългогодишен служител на МВР и български полицай. Заради това едно от първите ми действия като министър на вътрешните работи бе да изискам и да получа информация за хода на вътрешното разследване на данните за превишаване и злоупотреба с полицейски правомощия по време на охраната на протеста на 10 юли 2020 г.”, написа и Христо Терзийски във фейсбук. Той припомни, че в резултат на проверката са наказани четирима служители от отдел “Специализирани полицейски сили” (ОСПС).

“Събраните материали в хода на вътрешното разследване са изпратени на Софийска районна прокуратура по компетентност”, пише още Терзийски.

Елена Йончева, евродепутат от БСП:

“Бившите управляващи от ГЕРБ, допуснали безнаказано, и по този начин насърчили, подобно поведение, би трябвало да понесат политическа отговорност. Преките участници - да бъдат наказани според законите в страната”, коментира днес евродепутатът от БСП Елена Йончева. Тя обяви, че ще направи всичко в нейните правомощия като член на Комисията за граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE), както и като единствен представител на България в мониторинговата група за демокрация, полицейското насилие да не остане без последствия. “В безпрецедентната резолюция за България, която Европейският парламент прие през октомври 2020 г. по моя инициатива, беше отбелязано с тревога и безпокойство случващото се в страната, включително и насилието срещу протестиращите българи. Доказателствата за това, които виждаме днес, само потвърждават казаното вече в резолюцията”, каза още Йончева.

Ангел Джамбазки, евродепутат от ВМРО:

“Когато се показват тези кадрите от полицейско насилие над протестиращи, трябва да се показват едновременно и кадрите на насилие на протестиращи над полицаи” коментира евродепутатът от ВМРО Ангел Джамбазки пред Нова телевизия. И попита: “Къде е отговорността на хората, които са организатори. Има закон за това кой носи отговорност при организирането на протести, а защо една година никой не попита организаторите на протестите защо се стигна до насилие. Полицаите бяха удряни с дръжка на знаме. Бяха обстрелвани с прашки. Тези хора също са глави на семейства Полицаите също имат семейства, а бяха замеряни с павета и слама и се правеха опити да бъдат запалени. Минути преди да бъдат бити тези хора под колоните, полицаите бяха замеряни с бомби, павета в продължение на 3 часа.

“Виждам кандидатите за власт и мисля, че явно е нужно нещо, което да отвлича вниманието от отношенията помежду им”, каза още Джамбазки.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право