Парламентът не може да гледа френското предложение

“Труд” разполага с работен документ от Брюксел - проект за започване на преговорния процес с РСМ и Албания.

Външна комисия крие протокола със Скопие

Членове на външната комисия не знаят нищо за Предложението

Кирил Петков ще се оправдава с липса на решение от НС в Брюксел

Парламентът не може да гледа френското предложение, нито да гласува решение по него, коментираха пред “Труд” депутати-юристи и преподаватели по конституционно право. Причината е, че Министерски съвет не може да диктува на законодателната власт какво да прави. В решението на МС от миналата седмица се казва, че предложения на Френското председателство относно започването на преговори за ЕС от страна на РС Македония и Албания да бъдат изпращани директно в Парламентарната комисия по външна политика. Предложението бе на Кирил Петков. То обаче нарушава конституцията и правилника на НС. В конституцията основополагащ е принципът за разделение на властите. А в правилника на парламента се посочва, че Проект за решение, декларация и обръщение могат да внасят народните представители и парламентарните групи. Те се разпределят от председателя на НС в съответните комисии в тридневен срок. В случая френското предложение е внесено директно във външна комисия.

Оказа се, че днес там е постъпил и двустранния протокол със Скопие, но от външна комисия го крият. Категоричен бе отказът протоколът да бъде предоставен на медиите, за да се запознае обществото с него. Материалите по френското предложение не са изпратени и на членовете на външна комисия. Няма насрочено и заседание на комисията, а председателката є Венцислава Любенова от неделя е неоткриваема - не отговаря на телефонни повиквания на репортери и на колеги от НС.

От опозицията коментираха, че е невъзможно да има решение на НС до срещата на върха в Брюксел, която е на 23 и 24 юни. Причината е забърканата каша с решението на МС. Членове на комисията по външна политика заподозряха Кирил Петков, че смята да се оправдае пред Брюксел, че парламентът ни не е взел решение.

Депутати са категорични, че за да няма разправии трябва да се спази правилникът на НС, т. е. проектът за решение по ветото да бъде внесен от депутати или от парламентарна група. В този случай заседание може да бъде насрочено най-рано за сряда, а решение в зала да бъде гласувано не по-рано от петък, тъй като трябва да се изготви и доклад на комисията.

Документът, изготвен от френското председателство на Съвета на ЕС, предвижда европейски гаранции за това, че Скопие ще изпълни ангажименти към София, за да може да бъде вдигнато българското вето върху начало на преговори за членство на съседната държава в ЕС.

Президентът Румен Радев: Правителството да не спекулира за РСМ

Изборите са неизбежни при блокажа

Френските предложения за РСМ са най-добрите, но няма време да се вдига ветото. Това заяви пред журналисти президентът Румен Радев в Латвия на форума “Три морета”. “Подходът, който е в момента, няма как да работи, трябва Министерският съвет в резултат на експертизата на външно министерство, ако ще актуализира по някакъв начин, да актуализира националната рамкова позиция със свое решение и едва тогава да изпрати тази рамкова позиция в парламента и той да я одобри, а не обратното, както в момента се процедира”, каза Радев.

“Това води до блокаж и невъзможност да се вземе решение. Органът за изработване на това решение трябва да е МС, а парламентът да го одобри, а не обратното. Да не се спекулира”, каза държавният глава. И допълни: “Равноправие на македонските българи заедно с другите народи, не малцинство, никога не сме говорили за малцинство. Нека експертно да се произнесат и МС, и НС дали протокол двустранен със Скопие в достатъчна степен отстоява българския интерес”.

Президентът заяви, че предсрочни избори са краен вариант, но ако “продължава блокажът на институциите и на работата на парламента, изборите са неизбежни”.

За френското предложение за РСМ

Националният кръг „За Македония“ подкрепя твърдата позицията на МВнР

Неясни са клаузите на това предложение

Проф. Николай Овчаров разпространи позиция от името на гражданската платформа Национален кръг “За Македония”.
Националният кръг “За Македония” приветства и подкрепя твърдата позиция на МВнР по въпроса за така нареченото френско предложение за Република Северна Македония. Това се казва в позиция на проф. Николай Овчаров от името на гражданската платформа.

“Националният кръг “За Македония” приветства и подкрепя твърдата позиция на МВнР по въпроса за т. нар. френско предложение за РСМ. Колкото и да са неясни клаузите на това предложение, очевидно то не съвпада изцяло с българската позиция”, се казва в обръщението на Националния кръг “За Македония”.

“Както е известно, тя е очертана от Договора за добросъседство с Република Северна Македония, гласуваната от Народното събрание рамкова спогодба и Консултативния съвет при Президента на Р България”, пишат едни от най-изявените ни български историци.

“Иначе това предложение може да послужи за база за по-нататъшни преговори. Сега топката е изцяло в полето на българския Парламент. Надяваме се, че в него има достатъчно достойни хора, готови да не предадат България”, завършва позицията, която разпространиха от Националния кръг “За Маке­дония”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика