Парно, топла вода, стаи с две легла, телевизор и собствен санитарен възел и храна 3 пъти дневно чакат пловдивските бездомници в приюта на улица „Радко Димитриев” в квартал „Гладно поле”, съобщи шефът на дирекция „Социална политика” в Община Пловдив Веселина Ботева.
През мразовитите зимни дни неговият капацитет се разширява на 35 души, на които се осигурява подслон чак до края на месец март. Приютът разполага с 24-часова охрана и в него не се допускат пияни или бездомници с агресивно поведение. Въпреки безплатните екстри и добрите условия, които отговарят на хотели с 2 или 3 звезди, в момента има 10-ина свободни места и то при положение, че при минусовите температури над 100 души продължават да водят скитнически начин на живот на територията на града под тепетата, като сред тях има и гастрольори от други населени места, а не само местни жители.
„Дори и в последните най-студени дни през този месец има незаети легла – вчера бяха 10, днес са 8. Всеки ден ситуацията е различна. Каквото зависи от нас сме го направили, а общината и нейни фирми спонсори са осигурили достатъчно средства за подслон на бездомниците и да не им липсва нищо”, допълни г-жа Ботева. Шефката на общинска дирекция „Социална политика” е категорична, че елха, Дядо Коледа и Снежанка в приюта за бездомници и в Центъра за временно настаняване, които са под един покрив, за Рождество Христово няма да има. „Социалните теми не бива да се преекспонират, защото хората са много чувствителни. И в Пловдив, и в цяла България има много деца в бедни семейства, които вероятно няма да получат подаръци за Коледа и няма да имат елха вкъщи”, коментира Веселина Ботева.
Заместник-кметът на Пловдив по социалната политика Георги Титюков пък напомни, че настаняването в приюта става по желание, а някои клошари категорично отказват да се приберат на топло поне за зимата. „Не всички бездомници желаят да останат в приюта или да ползват тази социална услуга, въпреки че им осигуряваме добри санитарно-битови условия, храна, постеля. Всеки пълнолетен у нас има право да приеме или откаже това предложение на Община Пловдив”, коментира зам.-кметът Титюков. Някои от бездомниците предпочитали клошарския си начин на живот и да си устроят временни жилища по автобусните спирки на градския транспорт под тепетата, пред входа на бившото кино „Космос”, в триетажната сграда на някогашния Ветеринарен институт в квартал „Изгрев”, в сградите на някогашната Гарнизонна фурна или в изоставени къщи в шестте района на Пловдив.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш