Парното поскъпва извънредно от 1 януари 2023 г. (обзор)

Коригират изравнителните сметки

350 лева за MWh през септември

Парното и топлата вода в София ще поскъпнат извънредно от 1 януари 2023 г. Това съобщи председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов след края на откритото заседание на регулатора, на което беше обсъдено увеличение на цените на природния газ от септември. Досега цената на топлото се определяше веднъж годишно - на 1 юли. Но сега се налага тя да бъде променена още веднъж - от началото на следващата година.

Още преди дни “Труд” потърси енергийни експерти за прогнозни цени в последните четири месеца на 2022 година. Заключението е, че през последното тримесечие на тази година цената на природния газ ще се цели в 500 лв./MWh. Прогнозните цени, които вероятно “Булгаргаз” ще предложи, са на база миксови цени по договора ни с Азербайджан, втечнен газ, оферти на посредници на база годишни заявки на клиенти. В първата колона е при условие, че интерконектора IGB е готов от 1 октомври, а във втората колона са цените без пускане на съоръжението.

Иванов подчерта, че поскъпването с 39 на сто на парното в столицата през този отоплителен сезон е заради “крайно неправилното преустановяване на пазарните механизми с въведения мораториум”, който след 6 месеца “замръзване на цените”, е довел по неизбежен начин до повишаване.

КЕВР проверява топлофикационните дружества за начина, по който са формирали намаленото ДДС към изравнителните сметки за парно, добави Иванов. Припомняме, че омбудсмана поиска проверка на дружествата и от Националната агенция по приходите, след като получи сигнали, че в изравнителните сметки на софиянци е начислявано ДДС от 20 на сто, въпреки че то бе намалено на 9 на сто.

Според Иванов в резултат на проверката изравнителните сметки ще бъдат коригирани и сумите, които трябва да плащат столичани намалени.

“Прогнозната цена на природния газ за септември ще е около 350 лева, което е увеличение около 17 процента спрямо цената за август”, заяви изпълнителният директор на “Булгаргаз” Деница Златева след заседанието на КЕВР. Причината за исканото поскъпване, което ще е по-голямо от първоначално обявеното от 6 на сто за септември, е увеличения борсов индекс, обясни Златева.

Първоначалното предложение на обществения доставчик бе природният газ да стигне до рекордната цена от 315.61 лв./MWh без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. В последните дни индексът нараства чувствително заради спиране на доставките по “Северен поток 1” поради ремонтни дейности до 2 септември. Затова при отчитане на този ръст на индекса към 31 август се очаква окончателното увеличение на цената да бъде по-голямо от това в подаденото заявление.

“Булгаргаз” изпълнява договора към “Газпром” и всеки ден изпращаме заявки за доставки, получаваме потвърждение за нулеви количества за следващия ден, разговорите са на политическо ниво, обясни тя. На този етап дружеството изпълнява само сега съществуващия договор. Банкови преводи не могат да се правят, допълни Златева.

Нужният за септември газ е осигурен, посочи новият изпълнителен директор на “Булгаргаз”. “Октомври имаме общите месечни количества по договора с азерския доставчик, имаме осигурен цял танкер, който е осигурен от американския доставчик и допълнително има пуснат аукцион за остатъчните количества на “Газов Хъб Балкан”, където се очаква конкурентна цена”, добави Деница Златева.

Тя поясни, че за ноември се обсъжда как да бъдат структурирани търговете - дали да бъдат месечни или за по-дълъг период. “Важно е да си осигури отоплителният сезон, което означава доставки до края на месец април. По предварителни разчети към днешна дата се очаква цените да бъдат по-ниски от обявените за месец септември”, допълни Деница Златева.

Междувременно, цените на природния газ в Европа паднаха под 260 евро за MWh, след като миналата седмица скочиха с близо 40 процента. Временното успокояване на пазара се случва на новината, че газохранилищата на Германия ще бъдат пълни на 85% през следващия месец, което е по-рано от предвиденото през октомври. Въпреки моментното облекчение, доставките остават ограничени, а перспективите пред зимата все още са много несигурни.

Норвегия, която изпревари Русия като най-голям доставчик на газ за Европа след войната в Украйна, ограничава износа си на газ на фона на планирани и непланирани ремонти на 13 находища и преработвателни предприятия през септември месец.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари