Патриарх Даниил въведе първолаците в клас и ги благослови

Снимки: Ирена Данаилова

Във Видин отвори врати първото частно начално училище в региона „Митрополит Неофит Видински“

Четиримата първолаци, записани в първото частно начално училище във Видин „Митрополит Неофит Видински“ влязоха в час водени от Патриарх Даниил. Школото е под егидата на Видинска митрополия. Малчуганите бяха посрещнати с хляб и часа започна с молитвата „Отче наш“, която децата казаха задно с Патриарха.

През новата учебна година в частното школо ще се учат безплатно шест деца - четирима първолаци и две деца в подготвителна група, каза директорката на училището Лилия Ангелова.

Патриарх Даниил поздрави всички с новото частно начално училище, което отваря врати като школо след 90 години, когато то е било създадено като девическо Епархийско училище в дунавския град. В продължение на години до 1944 г. в него са се обучавали момичета от социално слаби семейства и са се образовали, допълни Патриархът.

Той пожела на добър час на школото, което се помещава в историческа сграда, построена през 1926 г. и е част от митрополитския комплекс, в двора на сградата на Видинската митрополия, до стария полувкопан храм „Св. Панталеймон“ и църквата „Св. Николай“, храм-паметникът на Антим I.

Патриарх Даниил се обърна към учениците, преподавателите, родителите и гостите с думите: „Нека с общи усилия за съзидателен труд и защита на отечеството и родното огнище, с несекващи творчески сили, каквито народа ни е проявявал в годините, да работим в новото начално училище. Защото съм убеден, че образованието съчетано с образование за истините за вярата има какво да допринесе за развитието на нашите деца. Възраждането на вярата ще спомогне у децата да се изградят личности по божия образ в днешно време“.

Инициативата за частното школо е на Видинска митрополия и лично на видинския митрополит, днес Български Патриарх Даниил и е регистрирано на името на Фондация "Частно начално училище митрополит Неофит Видински". Фондацията се ръководи от адвокат Симо Симеонов, който е и член на Епархийския съвет.

През учебната 2024/2025 г. трима учители ще се грижат за първокласниците, подготвителната група и занималнята. Вероучение ще преподава богослов. Освен задължителната програма на МОН в училището, с благословията на Българският Патриарх Даниил, допълнително един час седмично ще се изучава религия, по два часа допълнително - математика и английски език.

Вероучение ще се изучава по лицензираните от МОН учебници по богословие.

Всички преподаватели ще се стремят към осъществяването на идеала за модерно образование, съчетаващо най-добрите съвременни постижения и практики с традиционната за българското училище православна духовност, сподели пред родителите и гостите Патриарх Даниил.

За новата учебна година е направен ремонт на двете класни стаи, има ново обзавеждане, школото разполага с физкултурен салон и актова зала. Извършва се ремонт в мазето, където ще се помещават лекарския кабинет и столовата за хранене.
По рано днес Негово светейшество участва в откриването на новата учебна година във видинската природо-математическа гимназия „Екзарх Антим Първи“, където Патриарх Даниил е член на училищното настоятелство.

Патриарх Даниил отслужи молебен за здраве и благополучие на всички ученици и учители по случай началото на учебната година. Той им пожела да бъдат добри и образовани хора, да преодолеят гордостта си, себелюбието и леността си, да си помагат помежду си и имат вяра в сърцата си.

В словото си патриарх Даниил се обърна към учителите с думите, че те едновременно с преподаването на знания на децата ги учат чрез своето поведение и нравствен образ да бъдат постоянни в учението. Да разкриват необятния свят на познанието и мъдростта на твореца, така че да има истинско вдъхновение човекът да изследва и да научава, отбеляза българският патриарх. Днес думичката "възпитание" е позабравена, дори за някои е старомодна, но да не забравяме, че Господ е дал голяма власт на родителите. Децата са дар. Бог е поверил децата на своите родители, за да ги възпитават, подпомагат и да проправят пътя към царството Божие. Да станат не само добри граждани, а наследници на Небесното царство, каза още патриарх Даниил.

И допълни, че „дарът на познанието, дарът на разума е един от най-великите дарове, с които Бог е дарил нашата благообразна душа, една от характеристиките на Божия образ в нас. Това да разбираме, изследваме, научаваме, да имаме свободата да избираме, да вземаме самостоятелни решения и да бъдем пълноценни човеци. Опознавайки себе си  опознаваме и Бог. Образованият човек е не този, който има определена информация и познания за света около него. Образованият човек е този, който наред с познанието за света и за себе си е изградил и  познава Божия образ.“, каза още патриарх Даниил.
При откриването директорът на гимназията Ивайло Милушев обяви, че от тази учебна година факултативно ще бъде изучаван и предметът „Религия“ в ППМГ „Екзарх Антим I“.

На откриването на новата учебна година и в двете училище присъства и зам.-председателят на НС Росица Кирова, която поздрави учениците и родителите с думите: „В днешното време на българина му трябва опора и нека намери опората  в родното училище, в училища като „Екзарх Антим I „ и „Митрополит Неофит Видински“, където ще се изучава и предмет религия и вероучение. Нека научим учениците да бъдат добри хора и да се отнасят помежду си с обич  и уважение, защото само така ще успеем да сме единни като народ. Знанието е сила, която може да отвори всички врати и да преодолее всяка една бариера. Нека новото училище във Видин е едно ново начало в образованието“.

Прага на родното училище във Видинска област за първи път днес  прекрачиха 535 първокласника.  Във всичките 31 учебни заведения в областта учениците от първи до 12 клас, които ще се обучават са 6 573, съобщи за „Труд news“ Веселка Асенова, началник на РУО-Видин.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони