Пенсионните фондове жадни за повече риск

В понеделник имаше срив на фондовите борси по света.

ОИСР одобрява идеята да бъдат създадени мултифондове с различни нива на риск

Необходими са законодателни промени

Пенсионните фондове ще могат да предложат на осигурените за втора пенсия граждани различни варианти за инвестиране на парите им според готовността им да поемат риск за спестяванията си желанието им да реализират доходност.

Подготвят се промени в частното пенсионно осигуряване, които имат основната цел да увеличат доходите за старост и гарантират адекватни пенсионни плащания, обявиха от Комисията за финансов надзор (КФН). Но при по-рисково инвестиране гражданите трябва да са готови и за по-големи загуби при рязък спад на индексите на фондовите борси.

В София се проведе проучвателна мисия на Комитета за застраховане и частно пенсионно осигуряване към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), която извърши преглед на допълнителното пенсионно осигуряване и оцени съответствието на българското законодателство и надзорната дейност с препоръките на ОИСР относно ключовите принципи за регулиране на частното пенсионно осигуряване. Прегледът на допълнителното пенсионни осигуряване завърши и от ОИСР отбелязват и възможността за разглеждане на някои аспекти, които биха могли да спомогнат за усъвършенстване на пенсионната система, съобщиха от КФН.

Сред тях са въвеждане на избор на потребителите между различни инвестиционни стратегии, съобразно техния жизнен цикъл и толерантност към риска (т. нар. “мултифондов модел”, включващ фондове с различен инвестиционен профил); както и преглед на правилата, определящи инвестиционните възможности за постигане на растяща доходност. От КФН посочват, че за реализация на мултифондовете компетентните институции в страната трябва ясно и в синхрон да заявят ангажираност в разработването на законови промени, чиято философия се подкрепя в контекста на дадените от ОИСР препоръки.

По принцип се приема, че по-младите хора, които са в началото на трудовата си кариера и няма скоро да се пенсионират, могат да поемат по-голям риск при инвестиране на парите им за втора пенсия. А хората, на които скоро им предстои да се пенсионират, е по-добре да не поемат много рискове с парите си. При евентуално въвеждане на мултифондовете има два варианта - всеки осигурен сам да преценява в какъв фонд да бъдат управлявани парите му - с нисък риск, с балансиран риск или с висок риск. Друг възможен вариант е хората да бъдат разпределени между тези три варианта на мултифондовете според възрастта им. Така парите на по-младите автоматично ще бъдат управлявани по-рисково.

Официалното обявяване на намерението за въвеждане на мултифондове в страната идва само ден след сериозен срив на фондовите борси по света, който изтри голяма част от стойността на търгуваните компании. В понеделник щатският индекс Dow Jones Industrial Average записа най-лошия си ден от почти две години като се срина с 1033,99 пункта, или с 2,6%, до ниво от 38 703,27 пункта. Технологичният индекс Nasdaq Composite загуби 3,43% и достигна 16 200,08 пункта. Широкият индекс S&P 500 спадна с 3% до 5186,33 пунта. Това бяха най-големите дневни спадове на борсата в Ню Йорк от септември 2022 г.

В момента универсалните пенсионни фондове могат да инвестират до 25% от управляваните пари в акции, търгувани на фондовите борси. Допълнително 20% от парите може да бъдат инвестирани в колективни инвестиционни схеми, а още 5 на сто в дружества със специална инвестиционно цел, включително инвестиращи в недвижими имоти. Отделно по-малки суми може да бъдат инвестирани в акции на специфични дружества.

Диана Йорданова, зам.-председател на КФН, пред “Труд news”:

Навлизаме в по-зрял етап за пенсионно осигуряване

В подкрепа на въвеждането на многофондовия модел може да се изтъкне достигането на по-зрял етап в развитието на допълнителното пенсионно осигуряване (25-годишна история), натрупания опит при инвестиране на капиталовите пазари на държави от и извън ЕС, повишеното равнище на корпоративното управление на пенсионноосигурителните дружества - през 2017 г. със законови промени бяха въведени едни от най-завишените регулаторни изисквания по отношение на професионалния опит и добрата репутация към членовете на управленските структури на дружествата, ежедневната оценка на активите на пенсионните фондове, ежедневния надзор от КФН. Гаранциите относно защитата на осигурените лица са многоаспектни.

Практика, възприета от страните членки в ОИСР, е разпределението на лицата по възрастов признак, т. е. допуска се по-младите хора да имат по-висока толерантност към риска или по-рисково управление на техните средства с цел по-висока възвръщаемост, и съответно с напредване на възрастта да се преминава към по-консервативно управление. Не на последно място въвеждането на избор на различни инвестиционни опции предполага преразглеждане на действащите към момента гаранционни механизми във фазата на натрупване, така че в максимална степен да се гарантират правата и интересите на осигурените лица. Това е социално отговорен въпрос, по който държавни органи, социални партньори и бизнес следва да намерят най-конструктивно и ефективно решение.

Владислав Горанов, бивш министър на финансите, пред “Труд news”:

Дяволът е в детайлите - необходим е и по-висок капацитет за управление и по-висок капацитет в надзора

Въвеждането на мултифондовете е тема, която не е нова в публичния дебат по отношение на частните пенсионни фондове.

Със сигурност има определени предимства, свързани с потенциално по-висока доходност, която върви ръка за ръка с по-високия риск в по-рисковите сегменти при въвеждането на мултифондовете. Необходим е и по-висок капацитет за управление на тези мултифондове и по-висок капацитет в надзора, защото вкарването на повече риск в пенсионната система изисква по-добро и надеждно управление, за да се минимизират потенциалните загуби от спестяванията на пенсионерите. Ще се наложи по-сериозна разяснителна кампания, за да могат хората да правят информиран избор за стратегиите за инвестиции.

Дяволът е в детайлите - зависи доколко отделните мултифондове ще прилагат много рискови или по-малко рискови инвестиционни стратегии, как това ще бъде регламентирано в законодателството, до каква възраст ще се разрешава да използваш по-рискови инвестиционни стратегии. Със сигурност увеличаването на рисковете в пенсионната система вероятно ще доведе до по-висока доходност, но не е панацея и няма да промени съотношението между приноса на първия и втория стълб на пенсионните доходи.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Финанси