Рибарите призоваха законодателите за диалог, за да няма протести и блокади на пътища
Такива мощности трябва да са далеч от брега
Законопроект за енергията от възобновяеми източници в морските пространства ще влезе в разрез с европейския регламент за обща рибарска политика, ако законодателите ни не се съобразят с този сектор от икономиката. За това предупреди председателят на Асоциацията на производителите на рибни продукти “БГ фиш” д-р Йордан Господинов. На среща между рибари от цялото Черноморие той обясни, че създаденият по еврорегламент 1380 Консултативен съвет за Черно море, в който членуват 19 организации от Румъния и България, е изпратил две препоръки относно ветропарковете в Черно море - през март 2022 г. и през юни 2023 г. В тях се посочва, че такива мощности трябва да са максимално далеч от брега, да се поставят в съгласие с всички заинтересовани и по ясни критерии. Според регламента, ако държава членка до 2 месеца не е отговорила, всеки приет след това законодателен акт не отговаря на общата рибарска политика на ЕС. Отговор от българска страна на двете препоръки и до момента липсва, докато в Румъния при планирането на ветропаркове властите са взели под внимание исканията на бранша, каза д-р Господинов. Той допълни, че прясно изследване на учени в Плимут показва, че перките в морето влияят негативно на риболова. Такива данни има и в прибалтийските страни, където дават солидни компенсации на рибарите.
Господинов предупреди, че разполагането на перки над под 100 м дълбочина ще бъде унищожително и за рибата, и за аквакултурите. “Не може кабели да минават там, където има мидени ферми. Рапаните също са много чувствителни. Ден преди да духне силен вятър, те се скриват, а вибрациите от перките ще ги ликвидират. Не казваме, че ветропарковете са лошо нещо, но развитието на този сектор от икономиката не бива да е за сметка на нашия. Вложенията в кораби, фабрики за преработка, екипажи са големи, трудът е тежък. Изнасяме миди и рапани в цял свят, защото сме стигнали най-високото ниво на безопасност на производството и продуктите ни са качествени.
“Категорично не сме съгласни с посочените до момента подходящи за ветропаркове зони в нашата акватория на Черно море, защото те минават през миграционните пътища на рибата”, заяви Емил Милев, председател на Сдружение “Черноморски изгрев”, в което членуват флотилия от риболовни кораби. Полетата са описани в доклад на “Център за изследване на демокрацията” от 24.11.2023 г. “Те са край Шабла и между Варна и Калиакра. Северното е на не повече от 2 мили от брега, засяга се и пътят на птиците Виа Понтика”, обясни Милев. Според него твърденията, че перките няма да се виждат от брега са до голяма част несъстоятелни, тъй като при ясно време от морската столица с просто око може да си види нос Калиакра, въпреки че разстоянието е около 60 км. За рибарите пейзажът с перки не е проблем, но такъв е дълбочината на разполагането им, а в някои от посочените зони тя е от 10 до 60 м.
Двете рибарски организации поставиха въпроса и пред ръководството на ИАРА. Директорът на агенцията Николай Георгиев каза, че до момента няма официална информация за намеренията за морски ветропаркове.
На срещата рибарите се договориха да подготвят единна позиция с конкретни искания за корекции в законопроекта, която да представят на предстоящата кръгла маса на 6 февруари.
Развитието на вятърни паркове в морето не бива да се прави за сметка на ключовия за синята икономика сектор “Рибарство и аквакултури”. Това обявиха в позиция от Българската морска камара. От най-голямото сдружение в морския сектор настояват за експертно прецизиране на текстовете в законопроекта за енергията от възобновяеми източници в морските пространства, приети на първо четене от Народното събрание.
“Вносителите следва да вземат предвид съображенията на сектор “Рибарство и аквакултури”, тъй като в него са заети хиляди български граждани.
Морската камара настоява за провеждане на цялостен анализ за състоянието на морската икономика, биоразнообразието и морските ресурси и идентифициране на потенциалните негативни въздействия върху тях при изграждане на енергийни проекти от възобновяеми източници в Черно море.
Законът е за фирма с капитал 100 паунда
Мария Кехайова
Идеята е: една компания на базата на този закон, ако мине да вземе едни пари от Плана за възстановяване и устойчивост, обяви депутатът Любен Дилов-син.
Нашето море не подходящо за така наречените “перки”, най- вече от гледна точка на екологията. Те ще объркат тотално миграционните потоци на рибите, на които рибарите разчитат. А перките преди всичко няма да докарат пасажите по-близо до брега.
Това заяви в Бургас Любен Дилов-син. - “Има един нелеп довод, който английските защитници на офшорния вятър, привеждат: че там, където се изграждат на дълбочина между 70 и 100 метра фундаментите за тези перки, се създавал изкуствен риф и би било полезно за рибите... Но параклисът на “Света Анастасия” е много по-добър риф, отколкото една перка.
Ако искаме да създаваме изкуствено рифове, които да привлекат рибите по-близо до брега, има много други начини”, коментира още бургаският депутат от ГЕРБ-СДС по повод част от текстовете, заложени в новия закон за енергията от възобновяеми източници, в който се предвижда изграждане на вятърни централи в Черно море.
“Това е един изцяло лобистки напън, защото, ако някой иска да прави проучвания, кои места са подходящи, какви са условията, ние имаме прекрасен Институт по океанология, който спокойно може да ги направи. Може спокойно да сложи малки перчици на различни места в морето и да прави замервания, да направи картографиране. Всъщност, тук идеята е една компания иска на базата на този закон, ако мине да вземе едни пари от Плана за възстановяване и устойчивост.
Фирмата, която бута цялата история е регистрирана в Англия с капитал от 100 паунда, тя е заявила, че иска да произведе 2300 мегавата, а 1 мегават струва 1 млн. паунда. Как ще излезе сметката? Абсурдно.”, обясни още Любен Дилов- син.
Законът за ветрогенераторите в морето ще създаде обществено напрежение и междуинституционален хаос, съобщиха в позиция от “Зелени закони”.
Според анализ на организацията проектът урежда концесиите единствено на вятърните електроцентрали в Черно море за срок от 30 години, като напълно пренебрегва други възможни технологични решения.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш