Стратегията на президента за Украйна - отказ от членство в НАТО за поне 20 години и замразяване на конфликта без връщане на територии
Шефката на кампанията му влиза в Белия дом
След като триумфално спечели втори мандат като президент на САЩ, Доналд Тръмп започва да формира екипа си, с който ще управлява следващите четири години, съобщава Ройтерс. И изброява част от възможните членове на бъдещата американска власт.
Според анализатори петима са кандидатите за министър на финансите. Водещ претендент за поста е Скот Бесънт - ключов съветник на Тръмп. Бивш преподавател в Йейл и инвеститор в хедж фонд, Бесънт подкрепя използването от Тръмп на митата като средство за водене на преговори.
Водещ кандидат за финансов министър е Скот Бесънт - ключов съветник на Тръмп, който подкрепя използването на митата като средство във водене на преговори.
Кандидат за финансов министър е и Джон Поулсън - милиардер, управител на хедж фонд и голям донор на Тръмп. Поулсън е почитател на данъчните съкращения и дерегулациите, подкрепя целевите мита като средство за гарантиране на американската сигурност и за борба с незаконните търговски практики.
За поста е спряган и Лари Къдлоу, който е бил директор на Националния икономически съвет през по-голямата част от първия мандат на Тръмп.
Възможно е позицията да бъде поверена и на Робърт Лайтхайзър, който при първия мандат на Тръмп бе търговски представител на САЩ и твърдо вярва в силата на митата.
Спряган за възможен финансист №1 е и Хауърд Лътник - дългогодишен изпълнителен директор на компанията на финансови услуги “Кантор Фитджералд” и съпредседател на екипа на Тръмп по предаване на властта.
Няколко са кандидатите и за поста на съветник по националната сигурност в администрацията на Тръмп. Сред тях е Ричард Гренъл - най-близкият съветник на Тръмп по външна политика. По време на първия мандат на Тръмп той беше изпълнителен директор на националното разузнаване и посланик на САЩ в Германия. Частните контакти на Гренъл с чуждестранни лидери и често язвителният му тон породиха полемики. Сред политиките, за които се застъпва, е създаването на автономна зона в Източна Украйна, за да се сложи край на войната там - позиция, която Киев смята за неприемлива.
За съветник по националната сигурност на Тръмп е спряган Ричард Гренъл - бивш US посланик в Германия.
За съветник по националната сигурност се спряга и Робърт О'Брайън, който заема този пост и при първия мандат на Тръмп като президент. Той също така е сочен и за евентуален държавен секретар в бъдещата администрация. Запазил е близки контакти с чужди лидери и след края на първия мандат на Тръмп. През май се срещна с премиера на Израел. Подкрепя военната помощ за Украйна повече, отколкото много от републиканците.
За държавен секретар е споменаван и Бил Хагърти - сенатор от Тенеси, работил в екипа на Тръмп по прехода във властта през 2016 г. Поддържа солидни връзки с всички фракции в Републиканската партия. Бил е посланик на САЩ в Япония при президентството на Тръмп. Той е против отпускането на военна помощ за Украйна.
Марко Рубио също е сочен за потенциален дипломат №1. Той е сенатор от Флорида, беше кандидат за президент през 2016 г.
Майк Уолц пък е сочен за фаворит за поста на министър на отбраната. Той е бивш военен, сега конгресмен от Флорида, заемащ твърда позиция по отношение на Китай.
За възможен шеф на Пентагона се спряга и Майк Помпейо. По време на първия мандат на Тръмп той беше директор на ЦРУ и държавен секретар. Той обаче е най-яростният защитник на Украйна сред съюзниците на Тръмп.
Майк Помпейо, който при първия мандат на Тръмп беше директор на ЦРУ и държавен секретар, може да оглави Пентагона в бъдещата администрация.
Кандидат за военен министър е и Том Котън. Той е бивш военен и сенатор от Арканзас. Харесван е от донорите на Тръмп. Принадлежи към крилото на републиканците, което постоянно е подкрепяло помощта за Украйна.
За министър на правосъдието и главен прокурор фаворит е Джон Ратклиф, който е бивш конгресмен и прокурор, както и бивш директор на националното разузнаване - пост, който е заемал по време на последната година от първия мандат на Тръмп. Смятан е за много лоялен на Тръмп.
За главен прокурор е спряган и Майк Лий, който е сенатор от Юта и е бил ключова фигура в опитите на Тръмп и на неговите съюзници да преобърнат резултатите от изборите през 2020 г.
Сузи Уайлс е най-вероятният шеф на кабинета на Тръмп. Тя е една от двете ръководителки на кампанията на милиардера. Смята се, че може да въведе дисциплината и чувството за ред в администрацията на Тръмп.
Брук Ролинс също е споменавана за поста. Тя е била директор на Съвета по вътрешна политика през първия мандат на Тръмп и е смятана за един от най-умерените му съветници.
Междувременно в. “Уолстрийт джърнъл” повдигна завесата около плановете на Тръмп за разрешаване на украинската криза. Според източници на вестника новоизбраният президент може да предложи на Украйна замразяване на конфликта с Русия без връщане на територии и отказ от присъединяване към НАТО поне за 20 години. В замяна на отказа от присъединяване към НАТО през следващите 20 години, Тръмп можело да обещае да продължи да доставя на Украйна оръжие.
Предполага се, че след замразяване на военните действия ще бъде обявена демилитаризирана зона по цялата фронтова линия. Все още обаче няма яснота кой ще гарантира нейната безопасност. Един от събеседниците на “Уолстрийт джърнъл” изключил в тази дейност да участват американски войници или контингент на ООН.
“Можем да обучаваме (военните) и да предоставим друга подкрепа, но това ще бъде направено предимно от европейските страни. Ние не изпращаме американски мъже и жени да пазят мира в Украйна. И не плащаме за това. Помолете поляците, германците, британците и французите да го направят”, казал член на екипа на Тръмп.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш