Петко Симеонов, социолог, един от основателите на СДС преди 35 години, пред „Труд news”: Държавата ни е превърната в зле поддържана фасада

Практиката у нас показа, че всеки може да бъде премиер

Интересно е да видим случилото се в България и по света през отминалата 2024 година през погледа на социолога Петко Симеонов, един от основателите на СДС на 7 декември 1989 година. „ Вътре в страната махленски разправии. Не се градеше инфраструктурата, загърби се благоустройството. В маса селища чешмите спряха. Падна сняг, духна вятър и останахме без ток“, казва г-н Симеонов. Според него на фона на събитията по света ставащото у нас бледнее до невидимост. Като автор на много статии за демографската криза у нас той има интересни идеи за нейното решаване. Симеонов е убеден, че с с навлизането в епохата на дигиталната революция промяната ще бъде сравнима с неолитната революция преди 10-12 хиляди години.

- Каква бе според вас 2024 година за България, господин Симеонов?
- Пропусната година от държавата, превърната в зле поддържана фасада. На международната сцена бяхме “сухото дърво” в реквизита. Вътре в страната - махленски разправии. Не се градеше инфраструктурата, загърби се благоустройството. В маса селища чешмите спряха. Падна сняг, духна вятър и останахме без ток. Нощем България е тъмна на европейската карта. Институциите са мандатно блокирани. Няма разбирателство на върха на държавата, а това е драма.

- Кое събитие – политическо, културно, спортно, друго ви направи най-силно впечатление у нас през миналата година и защо?
- На фона на събитията по света, ставащото у нас бледнее до невидимост. Дигиталната революция. Войната в Украйна. Военните действия на Израел против Хамас. Предизборната кампания и последвалите президентски избори в САЩ. Големият Тръмп! Процесите в ЕС. Срещата в Казан на БРИКС. И да повторя - дигиталната революция! Къде в тази поредица можем да забележим събитие у нас?!

- И въпреки това?
- Действията на доброволците при бедствия, спасителни операции и различни подобни случаи, изискващи помощта на хората. Читав народ сме, а не можем да внесем ред в държавата на равнището на собствената си култура и човещина... Овчарят Георги, който с помощта на другите овчари, си спаси стадото от избиване. Било болно от чума. При болест от чума били умирали 2% от болните животни, затова трябвало да умъртвят цялото стадо! Не разбирам къде е логиката? Но овчарят Георги пламенно защити от неубедителни властови норми и процедури овцете, запази си поминъка, опази смисъла на живота си. Властта много да мисли преди да посяга на стопанството на редовия гражданин. След 20 януари в ЕС се очаква раздвижване, в което всеки глас, включително и българският, ще има стойност. Събитието, което изненада всички - разцеплението в ДПС и възходът на г-н Пеевски.

- Вашият коментар за залезът на Ахмед Доган? Каква бе ролята му в българската политика през тези 35 години?
- Г-н Доган мислеше с категориите на държавата и историята! Неговият принос за мирното преодоляване на травмата от Възродителния процес е забележителен!... Ролята му на “почетен председател” беше с изпипан дизайн. Непоклатима формула! Но той надцени какво може и какво не може да прави. Всеки управляващ би трябвало да е наясно, че сред хората, с които работи, все ще има използвачи и измамници. Няма как да се опази от тях, поне у нас. Но сам да влиза в ролята на използвач? Това е недопустимо! Ако поискал летяща чиния, щял да има и летяща чиния . Та нали така се окрилят и подтикват използвачите?... А от “Новото начало” това твърдят, че се е случило в ДПС и то звучи достоверно. В компанията на корпулентния г-н Пеевски той е бил “момчето”. Пеевски наистина е феномен.

- Коя личност ви впечатли най-силно през 2024-та и с какво? А кой ви направи най-лошо впечатление и защо?
- Тръмп, когато вдигна юмрука при чудото с одрасканото от куршума ухо. Мъск с решението му да подкрепи Тръмп. Карлос Насар. Жизнерадостен, трудолюбив младеж, изкачил световен и олимпийски връх. Трайно неприятно впечатление правят няколкото вредоносни лидери на всезнайковската партия.

- Известно е, че Конституция се създава, за да закрепи съществуващи вече обществени отношения. От приемането на сегашния ни основен закон изминаха 34 години. Много неща в България се промениха за това време, какво бихте променили сега вие в Конституцията?
- Конституцията е книгата, в която е описано общото ни съгласие как е изградена държавата и как функционира. Тя е екстракт на българските представи от края на ХХ век за демократичната национална държава. Мислена, обсъждана, одобрена с възторг, а разгневените от приемането ѝ, три месеца по-късно се заклеха в нея, че ще я спазват и това ще бъде длъжността им. Написана и приета в края на ХХ век, тя е в духа на модерната епоха и в нея има ентусиазъм. Например в преходните и заключителните разпоредби се записа: следващото Народно събрание в срок от една до три години да приеме нужните закони (параграф трети). Разбира се, че се замота и този срок не се спази. И формулата за главния прокурор със същия ентусиазъм: да изпълнява длъжността си без надзор, сиреч - ще бъде отговорен само пред Бог. Конституция, която безнаказано може да бъде нарушавана, неизпълнявана и нескопосано променяна. Конституцията, в която се кълнем! Но нищо не бих променил от нея, а бих предложил закони, които да развиват нейните норми. Не бива да бъде променяна, докато не кристализират идеите, които тепърва се зараждат с дигиталната революция. Съдебната система да се реформира чрез закони. Всички съдебни протоколи да се дигитализират и към ВСС да функционира специализиран изкуствен интелект (ИИ), подпомагащ ВСС в наблюдението и контрола на съдилищата. Да се приеме нов Наказателен кодекс... Да се създаде специализиран ИИ към Народното събрание, който да работи с цялото българско законодателство от Освобождението до сега. Целта е ясна: да се постигне приемственост и функционална системност в действащите закони и подзаконови актове.

- Два пъти ходихме на избори през 2024 г., промениха ли с нещо политическата обстановка? Как ще коментирате много ниската избирателна активност? Не е ли свързана и с това, че хората останаха излъгани?
- Да, бяха излъгани. С гласа си хората определят кой да ги представлява във висшия орган на властта. Избират ги, а те отиват в Народното събрание и започват взаимно да се ругаят и да чертаят червени линии помежду си, без да се интересуват защо са избрани. На практика те сядат в парламента крайно недоволни, че народът не е гласувал само за тях. Как е могъл да предпочете друга партия?! Няма да признаваме техните избраници!... Това отблъсква хората. Защо да им ходят на избори?! Хубаво е, че след няколко дни би трябвало да приключи проверката на Конституционния съд на изборните книжа. Какво ще покаже проверката? Че и у нас е като в другите страни. На практика имаме проблем с признаването на правото на избор. Различно мислещият човек не е прав! Подкупен е. Глупав е. Подведен е. Необразован е... И тъй нататък, а че всеки гражданин при избор има правото да си защитава интереса, често финансово или служебно измерим, и вижданията си, които обичайно са израз на солидарност с референтната му общност, е без значение. Но то демокрацията е това. Тя признава човека такъв, какъвто е! Защо ли някой не опише “какъв трябва да бъде правилният избирател?!”...

- СДС, чийто основател сте, посрещна своя 35-ти рожден ден с президент и председател на НС от БСП. Мислехте ли тогава, че това може да се случи един ден? Защо се случи?
- Първото СДС, което споменавате, искаше демокрация, при която властовите позиции ще се определят от свободни избори. Целта на СДС не беше да се създаде държавно устройство, гарантиращо неговата власт. Г-н Радев е избраният, г-жа Киселова е избраната. Всичко е нормално. При следващи избори вероятно ще бъде друго.

- Вие много сте писали и говорили за демографската криза в България. Виждате ли да се прави нещо съществено за решаването ѝ?
- Демографски проблем има в развития свят. Повсеместно е - Япония, Южна Корея, Западна Европа... И у нас. Многодетството трябва да бъде материално подпомагано, стимулирано и обществено престижно. Това са политически въпроси и са решими с политическа воля. Да има сериозна помощ при раждане на третото дете... Няма смисъл да бъда конкретен, защото е свързано с числа, които засягат бюджета. Пенсията на родител, отгледал три и повече деца, да се определя с различен коефициент, отчитащ факта, че децата му ще работят за изплащането на пенсиите и на малодетните. Отдавна предлагам на държавна работа да се назначават само хора семейни с повече от две деца. Давам условен пример: от 2025 година, след широко огласяване и обсъждане, се приема закон, който определя, че от 2035 година лицата, навършили 35 години, могат да работят в институциите на държавата и регионалните власти само ако са семейни с три свои или осиновени деца. От 2025 година на работа в държавния апарат могат да се назначават не по-възрастни от 28 години, семейни с поне едно дете. За изборните длъжности да се приеме закон в същия дух...

- Преди години издадохте книгата „Голямата промяна“ за прехода от комунизъм към демокрация. За това време България преживя и други големи промени - членство в НАТО и ЕС, Шенген...
- Членство в НАТО и ЕС са важни стъпки по пътя, поет от 1988-1990. Има още много работа. Сега целият свят, включително и България навлизат в епохата на дигиталната революция. Ще бъде промяна, сравнима с неолитната революция преди 10-12 хиляди години, когато се извършва доместикацията на растения и животни. Хората от номади, преживяващи с лов и събирачество, стават земеделци и животновъди. Възникват постоянното жилище, селото и града, строителството на сгради, протодържавата, писмеността, защитните съоръжения, армията (както и да я определяме) ... Възниква цивилизацията! Сега създаваме цифровата реалност и започваме да работим с умни машини, за нас започват да работят андроиди... Преди 10-12 хиляди години сме дресирали овцете, сега дресираме машините. В САЩ вече има хуманоидни роботи на пазара за по 12-13 хиляди долара. Спомнете си филма “Междузвездни войни”... Попадаме в него. До 20 години ще има милиони андроиди. По улиците ще се разминаваме с тях. ИИ вече започва да знае повече и от най-образованите хора, до две-три години вероятно ще гледаме игрални филми, изцяло направени от ИИ. Вече има стотици и може би хиляди професии, в които ИИ нахлува... И като няма защо да работим, усещаме и разбираме с непозната острота въпроса за смисъла на живота.

- В кои области още изоставаме?
- Веднага казвам - пътна инфраструктура и благоустройство! У нас управляващите още не разбират, че държава се изгражда върху мрежа от пътища. За развитието ни са съдбовно важни: проходимостта на Стара планина, за да бъде страната ни единно икономическо пространство (сравнете показателите за Северна и Южна България). Изоставането ни е в изграждането на инфраструктурите (като започнем от пътната, минем през електрото, водата и свършим със здравеопазването и пожарните) и благоустройството са забележими. По-убедително ще защитим своята принадлежност към ЕС с хубави тротоари и улици, отколкото с червени линии в парламента.

- Все повече се чуват гласове за свикване на кръгла маса и за промяна на държавното устройство към президентска република. Вашето мнение по този въпрос? Възможно ли е да стане това?
- Да отбележа - тази година стават 35 години от Кръглата маса през 1990 г. От Първия координационен съвет на СДС, това е неформална структура от още живите му членове, ще отбележим годишнината с конференция... Но на въпроса: Какъв модел президентска? И сега имаме президент с много повече власт от краля на Великобритания. Какво точно искат привържениците на тази идея? Нека да го формулират, да започнат да набират последователи, тогава ще говорим... И така. Изглежда имат предвид някого... Ако визират мен да направят президент, не ща.

- Често чувам от наши общи приятели от първите години на демокрацията „Каква я мислехме, каква стана“ и „Оти ги ручахме жабетата“. Прави ли са те?
- Но това е капитализмът. Индивидуализъм, антагонизъм и конкуренция. Парите стават цел, средство, мярка за успех. Точно обратното на онова, което беше при социализма. Свобода на личността, на инициативата, на словото, на пътуването, на избора на жителство и гражданство, защита на частната собственост.... Свободата постави на изпитание качествата на всеки от нас. Последва социално неравенство, от което някои се дразнят. Истина е: построеното през годините на социализма с труда на целия народ беше несправедливо разпределено. Факт! Дали е могло другояче? Нямам отговор. Зная, че в момента българските граждани живеят в пъти по-добре от времето на социализма. Българският народ е сред единия милиард най-богати на Земята. Свободата е факт, всеки го знае и чувства, но свободата изисква постоянно да се отстоява.

- Вървят преговори за правителство. Кой трябва да бъде премиер?
- Важно е кой ще бъде премиер, макар че практиката у нас показа, че всеки може да бъде премиер. След като, с изключение на г-н Борисов, сред преговарящите няма човек с безспорни предимства, нормално е да бъде представител на най-голямата парламентарна група - ГЕРБ-СДС. Това е демокрацията. Политическата тежест се мери с гласовете на избирателите. Друг критерий няма. Другото не е демокрация.

- Желю Желев казваше, че демокрацията се прави от демократи. Има ли ги сега у нас?
- Желев беше прав. Но както казваше Михалчев: от едно гърне не може да се излее повече, отколкото съдържа. И нашият проблем е с гърнетата, а не с демократите. Използвам повода, че се спомена Желю Желев, за да припомня, че на 3 март тази година се навършват 90 години от рождението му. Това е първият ни държавен глава, избран при свободни избори. Той беше изключителна личност! За честването на тази годишнина сме създали Инициативен комитет начело с проф. Георги Фотев. Ще бъдат издадени два сборника, посветени на президента Желев, ще има и тържество. Надявам се, че свободните медии ще намерят начин да отбележат годишнината му. 

Нашият гост

Петко Симеонов е роден през 1942 г. Завършва философия  в СУ. Старши научен сътрудник в Института по социология на БАН от 1969 до 1991 и отново от 2001 г. Издател на бюлетина „Социологически преглед“, ръководител на Клуба на социолога във в. „Труд“. Член на Клуба за подкрепа на гласността и преустройството, създаден на 3 ноември 1988 г. Участник в Кръглата маса. Пръв директор на вестник „Демокрация“. Член на Координационния съвет на СДС (1990 – 1991), заместник-председател на СДС до юли 1991 г. и председател на Централния избирателен клуб на СДС за изборите за Велико народно събрание през юни 1990 г. Депутат от СДС в Седмото ВНС, където създава и председателства комисията по демографска политика, закрита от следващото народно събрание. Напуска СДС през юли 1991 г. с първата вълна на „отлюспване“. Основава Българска партия либерали. През 1996 г. се оттегля от активна политическа дейност. През 2001 г. се връща в БАН. до 2008 г. Преподавател в Пловдивския и в Софийския университет до 2013 г..Автор е на романи, новели и монографии. През 1997 г. създава и в годините след това поддържа интернет сайта omda.bg („Приказката България“/"Wonderland Bulgaria"). Член на Съюза на българските писатели.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта