„Обикновено върховите стойности на грипа ги постигаме през края на януари или февруари по-скоро. Тук е важно да кажем, че респираторните вируси, които обичайно доминират в този сезон, големите играчи, каквито са респираторен синцитиален вирус, грипния вирус, вече и COVID-19, общо взето гледат да си разминават пиковете във времето".
Това заяви вирусологът проф. Радостина Александрова по Euronews Bulgaria.
"Явно в хода на еволюцията са успели да се научат по някакъв начин как да се разпределят във времето и пространството, така че да не си пречат взаимно", добави тя.
Респираторно синцитиалния вирус обикновено изпреварва грипа, обясни проф. Александрова. "Неговият пик е в края на декември, началото на януари и след това пък е този на грипа. SARS-CoV-2, тъй като все още не е излязъл от пандемичната си роля, все още не се е установил категорично. За разлика от останалите коронавируси, които предпочитат студените месеци, виждаме, че SARS-CoV-2 може да предизвика вълнение във всеки един сезон на годината“, обясни проф. Александрова.
„От инфекциозните заболявания, които познаваме, сме се разделили напълно с едрата шарка, което е станало с ваксина. А другото е SARS-CoV-1 - не толкова далечният братовчед на този коронавирус, който предизвиква пандемията от COVID-19. Той се появи в края на 2002 година и от средата на 2004 година повече не е бил засичан. Любопитното е, че едната от линиите на B-грипния вирус - "Ямагата", също не е откривана от март месец 2020 година“, коментира тя.
„Съвсем обичайно е най-уязвимите групи да са децата и възрастните хора, не само тук. Разбира се, когато става дума за респираторни заболявания, винаги можем да добавим и бременните жени, поради самата анатомия и физиология на бременността и да не забравяме хората, които имат съпътстващи заболявания, които имат проблеми с имунния отговор. Те също могат да бъдат доста сериозно засегнати“, поясни проф. Александрова.
Тя заяви, че винаги има смисъл човек да си сложи противогрипна ваксина.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш