Плащанията с карта с ръст след пандемията

Източник: “Глобални данни и прогнози за платежните карти до 2025 г.” (RBR)
Картови плащания в световен мащаб, 2019-2025 (трилиони щ. д.)

Заради промяната в потребителското поведение

COVID-19 оказва разнопосочен ефект

Картовите транзакции достигат 35 трилиона долара в световен мащаб 

Продължаващо намаляване на плащанията в брой, съчетано с усилено издаване на карти и по-широко използване на безконтактни технологии предвижда доклад на агенция Retail Banking Research (RBR) “Глобални данни и прогнози за платежните карти до 2025 г.”.

През 2019 г. картовите транзакции възлизат на 35 трилиона долара, което е увеличение с 13% спрямо предходната година. Най-големият пазар е Китай, на който се пада почти половината от общия обем.

Благоприятен ефект на инициативите за финансово приобщаване в развиващите се пазари 
Секторът в развиващите се икономики расте бързо, на фона на усиленото издаване на карти. По-специално се открояват Нигерия, Египет и Виетнам, но мерките за финансово приобщаване на населението в редица държави водят до нарастване на броя на дебитните карти и обхващане на все повече хора в банковата система.

Отражение дават и други фактори. В Казахстан например, където употребата на карти се е удвоила, се наблюдава значителен ръст в онлайн пазаруването. На електронната търговия там се падат впечатляващите 69% от общия обем картови разплащания, в сравнение с едва 19% в световен мащаб.

Неизползван потенциал на кредитните карти в Китай 

Употребата на дебитни карти по света нараства с 16% през 2019 г., като на тях се пада най-висок дял заради все по-честото им използване за ежедневни разходи. Те вече са добре установени в повечето развити пазари, но съществуват региони, където този платежен инструмент все има още място за растеж, особено в Близкия изток и Африка, където мерките за финансово приобщаване ще продължат да стимулират растежа за сметка на кешовите сделки.

При кредитните и предплатени карти се наблюдава 10% ръст. Предплатените карти са стимулирани от иновациите във финтех сектора, както и от все по-широкото им използване за заплати, електронна търговия и държавни плащания. В Латинска Америка те набират скорост и се очаква да бъдат най-бързо растящият вид карти през следващите пет години.

Като цяло обаче най-силен ръст през следващите пет години ще се наблюдава при кредитните карти, поради неизползвания потенциал на Китай. Плащанията с QR код чрез WeChatPay и Alipay отбелязват същинска експлозия в страната през последните години, но в същото време пазарът на кредитни карти тихо набира скорост. Все повече китайски потребители предпочитат да използват именно тях за да закупуване на вноски на скъпоструващи стоки, които иначе не биха могли да си позволят.

5% ръст в картовите плащания през 2020 г.

COVID-19 оказва разнопосочен ефект върху картовия пазар. Някои преобладаващи тенденции на кризата като огромното увеличение на безконтактните плащания, преминаването към онлайн пазаруване и избягването на парите в брой поради хигиенни съображения се отразяват положително, докато на другото блюдо на везните натежава общият икономически шок от пандемията. Вземайки предвид всички тези фактори, RBR изчислява, че за изминалата година картовите разплащания са се увеличили едва с 5%, което е значително по-ниско от двуцифрените стойности за предходни периоди.

С постепенното отшумяване на COVID-19, засиленото предпочитание на потребителите за картови плащания, наблюдавано по време на пандемията, ще продължи. Същевременно дългосрочната тенденция за ръст в електронната търговия ще бъде от ключово значение за стимулиране на по-нататъшното издаване и ползване на платежни карти. Даниъл Доусън, ръководещ проучването на RBR, отбелязва: “Текущите промени в глобалното потребителско поведение и успешните мерки за финансово приобщаване в развиващите се страни разкриват значителни възможности за по-нататъшен растеж на картовите плащания, ако гледаме напред към бъдещето след пандемията”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Капитал и пазари