Плащат пенсии с високите цени на тока

Управляващите използван високите цени на тока, за да дават добавките към пенсиите.

Обмислят въвеждане на инфлационна добавка от 1 юли

Поскъпването на електроенергията повиши приходите от ДДС

Възможни са няколко варианта

С повишените приходи в държавната хазна заради скъпия ток управляващите плащат добавките към пенсиите. Това става ясно от данни за приходите и разходите на бюджета, както и от обявените досега планове на министри от кабинета на Кирил Петков за цените на тока и пенсиите. “Целта ни е от 1 юли да приемем решение за осъвременяването на пенсиите, с което да не се допусне доходите на възрастните хора да намалеят след отпадането на плащанията за ковид”, каза социалният министър Георги Гьоков. Същевременно кабинетът не предприема нищо срещу високите цени на тока, което води до по-големи приходи от ДДС.

За периода от януари до ноември миналата година приходите от продажби на фирмите с основна дейност “Търговия с електрическа енергия”, за които е платен ДДС, са нараснали със 7,1 млрд. лв. (+85,6%) спрямо 2020 г., показват данни на НАП.

Тъй като ДДС е 20%, това означава, че приходите в хазната само от ДДС върху продадения в страната ток са нараснали с над 1,4 млрд. лв. Тук не влизат приходите от ДДС за декември, когато цените на тока бяха много високи, защото ДДС за декември се плаща през януари. В тези допълнителни 1,4 млрд. лв. не влизат и повишените приходи от данък печалба от енергийните компании, които също са нараснали заради високата цена на тока.

Същевременно през миналата година на бизнеса под формата на компенсации заради скъпия ток бяха върнати само 450 лв. за октомври и ноември и около 250 млн. лв. за декември, които реално бяха получени от фирмите през 2022 г. В резултат в края на миналата година парламентът гласува 750 млн. лв. от преизпълнението на приходите в държавния бюджет да бъдат използвани през настоящата 2022 г. за изплащане на добавките към пенсиите от 60 лв. до края на юни.

Практиката повишението на пенсиите да се плаща чрез по-високите цени на тока явно ще продължи и през настоящата година, става ясно от досегашните анонси на министри от кабинета на Кирил Петков. В четвъртък министърът на енергетиката Александър Николов зави, че още не се знае дали след април ще има компенсации за бизнеса заради скъпия ток. А от Асоциацията на организациите на българските работодатели заявиха в официална позиция, че ако не бъдат осигурени достъпни цени на тока чрез дългосрочни договори, от месец май ще излязат на национален протест с искане на оставката на цялото правителство.

Ковид добавката към пенсиите от 60 лв. ще се изплаща до юни. Според сега действащото законодателство от 1 юли пенсиите трябва да се увеличат с 6,1%, което няма да компенсира отпадането на добавката, каза министър Гьоков. Той обясни, че работна група с експерти на НОИ и министерствата на труда и на финансите прави изчисления и ще предложи различни варианти за осъвременяване на пенсиите. Една от идеите е да се въведе антиинфлационна добавка, която да се съобразява с ръста на поскъпването на храните и стоките от първа необходимост. Друг вариант е да се промени формулата на швейцарското правило, за да може увеличаването на пенсиите да отразява в по-голяма степен инфлацията. “Накрая Народното събрание ще вземе решение кой вариант да приложи”, каза министър Гьоков.

Позиция

Омбудсманът: Не крийте новите цени на тока и парното

КЕВР не публикува заявленията

Омбудсманът Диана Ковачева призова Комисията за енергийно и водно регулиране да не крие заявленията за нови цени на тока и парното от 1 юли Омбудсманът изпрати препоръка до председателя на КЕВР Станислав Тодоров, в която поиска от регулатора да публикува на сайта на комисията заявленията за цените на дружествата от секторите “Електроенергетика” и “Топлоенергетика” за новия регулаторен период - от 1 юли 2022 г. до 30 юни 2023 г.

Срокът за постъпване на тези ценови предложения е изтекъл на 31 март 2022 г. “Досегашната практика на енергийния регулатор беше заявленията за цени да бъдат публикувани още в първите дни на април - непосредствено след постъпването им в КЕВР. С притеснение отбелязвам, че до момента заявленията за цени на тока и парното за новия регулаторен период не са публикувани на сайта на Комисията”, пише омбудсманът и пита какви са причините това да не се случва.

Проф. Ковачева е категорична, че процесът на ценообразуването трябва да бъде максимално прозрачен и настоява КЕВР в най-скоро време да публикува ценовите предложения, за да могат битовите клиенти и енергийните експерти да се запознаят със заявленията за нови цени и мотивите към тях.

За ковид добавка от 60 лв. са дали 368 млн. лв.

Изплатиха 224 млн. лв. повече за пенсии

Парите не са от бюджета за 2022 г.

За добавки към пенсиите през първото тримесечие на годината са изплатени 473 млн. лв.

Изплатените пари за пенсии през първото тримесечие на годината са в размер на 3,432 млрд. лв., обявиха от НОИ. Това е с 224,3 млн. лв. или със 7% повече от разходите за пенсии за първите три месеца на миналата година.

За изплащане на ковид добавки от 60 лв. към всички пенсии са изразходвани 368 млн. лв. Тези средства не са планирани в бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2022 г., а са прехвърлени от преизпълнението на приходите в хазната през миналата година. За еднократни добавки от 75 лв. на ваксинираните пенсионери са изплатени 54,3 млн. лв. Тези средства също не са включени в бюджета за 2022 г., а са остатък от миналата година. За изплащане на допълнителни компенсации, така че пенсиите за 2022 г. да не са по-ниски от тези за декември 2021 г., са изплатени 50,4 млн. лв. за периода от януари до март.

Втората по значимост група разходи, след пенсиите, в бюджета на ДОО са разходите за изплащане на парични обезщетения и помощи по Кодекса за социално осигуряване. За три месеца те са в размер на 518,1 млн. лв.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари