Идеята е да получават поне по 526 лв. на месец
Промяната влиза в сила от януари
Повече пари ще дават на някои пенсионери от 1 януари 2024 г. Идеята е доходите на пенсионерите да не бъдат по-малки от линията на бедност, стана ясно от думите на министъра на финансите Асен Василев при обсъждане на проекта на бюджет за 2023 г. на Национален съвет за тристранно сътрудничество.
В момента линията на бедност е 504 лв., а от 1 януари 2024 г. ще стане 526 лв., предвижда проект за решение на Министерски съвет, който е пуснат за обществено обсъждане. От 1 юли минималната пенсия вече е 523,04 лв. и през първите шест месеца на следващата година (до евентуалното є следващо увеличение) ще бъде под линията на бедност.
Досега социалната политика е провеждана чрез вдигане на минималната пенсия, но идеята е това да бъде променено, обясни Асен Василев. А пенсионерите с доходи под линията на бедност ще получават допълнителни суми под формата на социално подпомагане. Целта е доходите им да станат колкото е линията на бедност. За 2024 г. това означава всеки пенсионер да получава поне по 526 лв. на месец под формата на пенсия и социална добавка. Хората на минимална пенсия за стаж и възраст ще получават само по 3 лв. допълнително: разликата между 526 лв. и минималната пенсия от 523,04 лв. Но има десетки хиляди хора с пенсии за инвалидност, социални пенсии за старост и пенсионирали се в условията на недостигащ стаж, които взимат доста по-малки пенсии от минималната за стаж и възраст. Те ще взимат по-големи социални добавки.
Но не всички пенсионери с ниски пенсии ще получават социални добавки. Допълнителни пари ще има само за тези, чиито общи доходи, включително от наеми, аренда, заплати и др., са под линията на бедност. В НАП вече събират данни за всички изплащани в страната доходи, не само за облагаемите, обясни министър Василев. Това ще позволи да бъде правена преценка кой да получава социални добавки. Оказва се, че ако някой пенсионер работи, за да изкара още някой лев, няма да получава добавки към пенсията си. Ако пенсионер получава наем, също няма да взима добавки. А негов комшия, който не е инвестирал в имот и не получава наем, ще взима социални добавки, въпреки че и двамата може да са работили еднакъв брой години и да са осигурявани върху едни и същи заплати. С промяната реално ще бъдат увеличени парите за пенсионерите, но не за всички, а само за някои.
Пенсионно-осигурителният модел беше нарушен, минимална пенсия въобще не трябва да има, заяви Васил Велев, председател на АИКБ. Според него пенсиите трябва да бъдат определяни от социалния принос на всеки човек към осигурителната система. Не трябва да има и клас за прослужено време към заплатите, каза Васил Велев.
Обсъждат по-високо минимално обезщетение за безработица
Максималният осигурителен доход да нараства ежегодно по формула, предлага министърът на финансите Асен Василев. Снимка: Булфото
Максималният осигурителен доход ще бъде увеличен от 1 януари 2024 г. С бюджета за 2024 г. трябва да има устойчиво решение и максималният осигурителен доход да се определя по формула, например да се обвърже със средната заплата, заяви министърът на финансите Асен Василев. Така ежегодно максималният осигурителен доход ще расте.
В момента максималният осигурителен доход и максималната пенсия са по 3400 лв. Според президента на КНСБ Плавен Димитров максималният осигурителен доход трябва да е поне 5600 лв.
Да бъде увеличено минималното обезщетение за безработица, поискаха синдикатите на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество. В момента то е 18 лв. на ден. От КНСБ поискаха минималното дневно обезщетение да нарасне с 5 лв., така че за месец безработните да получават поне колкото е линията на бедност. Това е удачно предложение, което да бъде разгледано в парламента между първо и второ четене на бюджета, коментира Асен Василев.
Облекчават фирмите при изплащане на болнични
Дивидентите само по банков път
Във всички населени места трябва да има банкомати и таксите трябва да са достъпни, за да изплащаме заплатите по банкова сметка, заявяват от БСК.
Против предложението заплатите във фирми с над 50 души персонал и в ресторантите да бъдат изплащани само по банков път се обявиха от БСК в становище по проекта на бюджет. Преди да бъде въведена такава промяна трябва да бъдат осигурени банкомати и в малките населени места и достъпни банкови такси за работниците, пише в позицията на БСК. Предложението е направено, защото има практика собственици на фирми да взимат пари в брой от касата и да ги дават на работниците над официалната заплата, на която са осигурени, обясни министърът на финансите Асен Василев. Затова от министерството предлагат всеки месец фирмите да подават данни за парите в касата, а изплащането на дивиденти да става по банков път. Има бивши приватизационни фондове и кооперации, които дават на много хора малки дивиденти, които може да са по-малки от банковите такси, възразяват от бизнеса. От бизнеса поискаха и минималната заплата за 2024 г. да не бъде 50% от средната.
Фирмите ще изплащат само първите два дни болнични от януари 2024 г., каза още министър Василев. В момента бизнесът изплаща първите три дни болнични.