Пожарникарите като „момчета за всичко“

Цар Борис III инспектира Софийската пожарна команда.

Събирали боклука, карали погребалните коли, на избори показвали правилната бюлетина

Сега огнеборците са уважавани, но някога са унижавани

Родината пак е в пламъци, както всяка година по това време. Сякаш няма спасение от гибелното бедствие. Пожарникарите храбро се борят с огъня. Сега огнеборците са уважавани, но някога са унижавани. Като “момчета за всичко”, събирали боклука, карали погребалните коли, на избори показвали правилната бюлетина.

Ето епизоди от историята на пожарното дело у нас.

По време на игото сигналите за огън се подавали от минаретата на джамиите. “На бай Манол от Мержан махала къщата гори!”, викал глашатаят и майсторите по гасене отивали при стопанина. Първо се уговаряли колко ще получат и чак тогава хващали кофите. Често пазарлъкът се проточвал, не оставало нищо за гасене.

През 1832 г. София пламва като факел. Тогава още няма български вестници, но трагедията е отразена в чуждата преса. Арменската газета “Лро гир” например помества подробна информация:

“Нашият кореспондент от София ни съобщава, че на 16 април в така наречената Сюнгюллар чаршия избухна пожар, който се пренесе от оборите на един съседен джамбазин. Изгоряха 31 дюкяна, един хан с пет кафенета, една хлебопекарница, 6 джамбазки обора, една турска и седем еврейски къщи.”

След бедствието султанът праща противопожарна помпа на покрусените софиянци. Наречена “толумба”, тя е чудо на тогавашната техника. Механизацията е купена с пари от държавната хазна по волята на реформатора Махмуд II. Той остава в историята с ликвидирането на еничарския корпус, ферман за строеж на християнски храмове и Гюлханския хатишериф. С помпата пък падишахът записва името си и като пионер на огнеборското дело у нас.

По-късно в София са доставени още няколко помпи. Машинарията обаче не се поддържа както трябва. Вестник “Източно време” хроникира: “Пожарните толумби съвършено са занемарени, освен това они са малко. Толумбаджиите се отличават със своята неспособност и ленност - всички тези неща дават различно да мислят гражданите.”

Веднага след Освобождението общината взема противопожарни мерки. Като замирише на изгоряло, всеки е длъжен да помага. Механджиите носят ведра, железарите брадви и кирки, а касапите куки. Освен това базиликата “Св. София” е превърната в наблюдателница. От импровизирана кула на покрива се следи ситуацията в града.

Огнеборците вече са щатни служители. От Виена са докарани нови такъми: три помпи, 14-метрова стълба, каски и брадвички. През 1884 г. пристига и първата помпа на колела. Оттогава към командата са зачислени коне. Началник на дружината е Спиро Костов. Един съвременник си спомня:

“При пожар Спиро Костов със своя лъскав шлем, яхнал бяла кобила, предвождаше командата в лудешки кариер из столичните улици, под звуковете на тревожни сигнали на тръбача. Помощта му в борбата с огъня беше незначителна, но столичаните се стичаха да гледат и да слушат непрестанните сигнали на тръбача и лудото тичане на двуколките с буретата за вода. Пожарникарите-толумбаджии бяха употребявани за всичко. Те бяха и метачи, те караха и погребалните коли, а по време на избори имаха да играят по-особена рол.”

Тоест да показват на избирателя правилната бюлетина!

“Тези от толумбаджииските тайфи прекарвали времето си в кафенетата, където един другиму си давали лекции по разбойничество”, възмущава се списание “Пожарникар”. За да изкорени пословичния им мъзел, общината ги товари с допълнителни задачи. По отношение на чистотата коренячката софиянка Райна Костенцева разказва:

“В двора на Пожарната служба винаги чакаха, наредени една до друга, гальоти (двуколки), с които се изхвърляше сметта. Гальотаджията в ранна утрин подкарваше гальотата си, спираше пред всяка дворна порта, дрънкаше с едно звънче и приемаше боклука. Стопаните знаеха, че звънчето ги приканваше да излязат с готов за товарене боклук. Ако някой закъснееше дори и само две-три минути, гальотаджията отминаваше към съседния двор.”

На 10 февруари 1923 г. по време на представление газениче лизва завесата на Народния театър. Огънят постепенно прегръща цялата сграда. Актьорите и зрителите хукват да спасяват каквото може. “Пристигна и пожарната команда - свидетелства вестник “Пряпорец”, - но с половин час закъснение, с една помпа, без вода и т. н., 20 мин. трябваше да минат, за да успее да сглоби и прикачи на третия етаж късата стълба.”

Юрий Захарчук гледа как некадърно гасят и ругае на руско-български. Той е професионалист. Школувал в царска Русия, след революцията емигрира в България. Няколко дни след пожара е назначен за командир на Софийската пожарна команда.
На 4 март 1929 г. пиротехническа небрежност взривява Арсенала в квартал Лозенец. “В 11 часа и 38 минути в Централната команда бе получено съобщение, че във военния Арсенал има много голям пожар. Заповядах и двете команди да тръгнат”, документира Захарчук.

Огнеборците се спускат с такъв устрем, че единият от конете не издържа на напрежението. “При движение за пожара на ул. “Витошка” и “Солунска” от първата кола на конната команда падна и умря на място кон Помпей. Предполагаме от разрив на сърцето”, докладва Захарчук.

Печен на много огньове, той бързо се ориентира в обстановката. Нарежда пламъците да се атакуват от три страни. От запад огънят е по-слаб, забелязва командирът и праща няколко смелчаци да изкъртят решетките на прозорците. През тях измъкват обгорелите.

Рицар на огнеборската чест наричали славния Захарчук. В ония години той е на първо място в Европа по потушаване на големи пожари. Високи отличия красят гърдите на храбреца. Крал Леополд III го прави кавалер на ордена “Белгийска корона”. Цар Борис III нарушава правилото и два пъти в мирно време му дава кръста “Св. Александър”.

Две десетилетия Юрий Захарчук се бори с огнената стихия. На 10 септември 1944 г. го предупреждават, че идат милиционери да го арестуват защото е буржоазен пожарникар. Той отвръща: “Спокойно! Докато пистолетът е с мен, няма страшно!”
После се застрелва.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи