Преамбюлът на Конституцията от 1991 г. прогласява решимостта на народните представители от VII Велико Народно събрание да прогласят своята решимост да създадат българската Република като „демократична, правова и социална държава“. Прави впечатление, че думата „демокрация“ не присъства в конституционния текст, а е част от конституционния проект за „демократична държава“.
Модерната демократична държава (като синоним на демокрация в съвременния смисъл на думата) е плод на революции (Американска и Френска) и реформи в страни от т. нар. Западен свят през XVII-XIX в. и е възприета като модел за подражание след Втората световна война в различните краища на света. Значителна част от присъщите на демократичната държава елементи намират място в основните закони на държавите и поради това говорим за „конституционна демокрация“.
Минималният набор от елементи, които политолозите считат, че трябва да бъдат налични, за да говорим за демокрация, са: плурализъм в обществото (вкл. политически); произвеждане на свободни, състезателни, честни и редовни избори; и не на последно място, адекватно политическо представителство, което можем да определим като политически партии в кондиция.
В многобройната специализирана литература към тези минимално необходими елементи, обичайно се добавят и други като: разделение на властите и система от „баланси и противотежести“ между институциите; върховенство на правото; зачитане правата на човека и гражданина; зачитане на опозицията („другостта“ / политическо малцинство); политическа култура на конкуренция и сътрудничество между политическите субекти.
Внимателен прочит на конституционния текст показва, че Основния ни закон е демократичен по своята същност, защото институциите в българската държава трябва да се формират на основата на политическия плурализъм, да функционират при разделение на властите и при зачитане на върховенство на правото (правова държава).
Конституционната демокрация не се състои обаче от един уникален набор от институции (присъщ на всички държави). Има много видове демокрация по света и техните разнообразни национални практики произвеждат разнообразен набор от ефекти и последици. Разбира се, специфичната форма, която приема демокрацията в съответната държава, зависи от социално-икономическите условия в страната, както и от нейните публични институции и политически практики.
Промените в Конституцията от декември 2023 г. измениха баланса между институциите в политическия триъгълник „парламент-правителство-президент“. Основният аргумент бе „засилване на парламентарния характер на държавата“. Най-видимата част от тези промени са непрекъсваемостта на дейността на Народното събрание (парламента вече не се разпуска) и променена процедура на формирането на служебно правителство (от изключителна компетентност на държавния глава се трансформира в споделена компетентност с длъжностни лица, които преди това Народното събрание е избрало).
Критиките към променената процедура за формиране на служебно правителство се засилиха след оповестяване на Решение 13 от 2024 г. на Конституционния съд и отклоняване на искането за обявяване на противоконституционност на новата процедура. След отказа на държавния глава да назначи предложеното правителство от кандидатката за служебен министър-председател (19/08/2024), критиките прераснаха в през обвинения и хули в определянето им като откровено глупави или задълбочаващи кризата.
В горещия понеделник възникна един основен въпрос – може ли президентът да откаже да назначи предложения състав на правителство? Краткият отговор е: „Да“. По-обширният отговор се крие в Тълкувателно решение 2 от 2002 г. на Конституционния съд.
Конституционни разпоредби, намиращи се в Главата „Президент на републиката“, посочват правомощия на президента да назначава и освобождава от длъжност висши държавни служители (напр. ръководителите на дипломатическите представителства и постоянните представители на Република България при международни организации, висшия команден състав на Въоръжените сили), както и други държавни служители, определени със закон. Назначаването / освобождаването, което се реализира чрез издаването на указ, е обвързано с предварително дадено предложение на Министерския съвет.
Според Решение 13 от 1996 г. на Конституционния съд „наред с представителните си функции на държавен глава, президентът има редица реални правомощия в сферата на изпълнителната власт“ (напр. чл. 98, т. 6, чл. 100 от Конституцията).
Според чл. 129, ал. 2 от Конституцията („възстановена“ след Решение 13 от 2024 г. на Конституционния съд) председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд и главният прокурор се назначават и освобождават от президента на републиката по предложение на Висшия съдебен съвет. Разпоредбата се намира в Главата „Съдебна власт“. Използваният подход цели да се открои качеството на административни ръководители по върховете на съдебната власт, т.е. на тримата висши магистрати от качеството на практикуващ магистрат и да им се придаде допълнителна тежест и престижност.
Още от приемането на Конституцията през 1991 г. на президента е предоставена споделена компетентност при формирането на други държавни органи. Назначаването и освобождаването на висши длъжностни лица на конституционно (в широкия смисъл на думата – дипломатически представители, висшя команден състав на Въоръжените сили, административни ръководители в съдебната система) и на законово ниво включва в сложния си фактически състав „предложение“ и „издаване на указ от президента“. Предложението на Министерския съвет / Висшия съдебен съвет до президента на републиката за назначаване / освобождаване на висши държавни служители служи за осъществяване на взаимодействие между два конституционно определени органи на държавата. Предложенията на Министерския съвет / Висшия съдебен съвет са подготвителни, несамостоятелни актове – част от сложния фактически състав по назначаването и освобождаването на лицата с конституционно / законово предвиден статут. Конституцията установява споделена компетентност на президента с Министерския съвет / Висшия съдебен съвет в тези случаи. Президентът, казва Конституционния съд в Тълкувателно решение 2 от 2002 г., може да упражни своето право на преценка (дискреционна власт) по отношение на посоченото в предложението лице и да не издаде указа.
Формирането на служебното правителство след промените в чл. 99, ал. 5 на Конституцията предвиди споделена компетентност с висше длъжностно лице, избрано от Народното събрание (председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник), което държавния глава е определил за кандидат за министър-председател на бъдещото служебно правителство. Президентът може да упражни своето право на преценка по отношение на конкретен кандидат за министър. А поради колективната инвеститура на правителството (назначаването на всички министри едновременно) и да не издаде указ.
Предсрочните избори са зад ъгъла. Но въпросът за адекватното политическо представителство в този конституционен момент и занапред ще продължи да стои (след изборите, когато и да са те), защото е спорно дали политическите ни партии са в кондиция. А това е от минимално необходимите условия за демокрация, функционираща конституционна демокрация.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш