Бойко Борисов: Отношенията са крайно влошени
От БСП поставиха въпроса и за обезщетението на тракийските българи
Предстоящата среща между лидерите на ЕС и на Турция на 26 март във Варна вече се определя от политически анализатори като важно раздаване на европейската маса на политическия покер. “Тя е необходима за нормализирането на отношенията между Евросъюза и Анкара”. Това заяви премиерът Бойко Борисов преди разговорите на върха в резиденция Евксиноград. “Имаме нужда от подредени отношения с нашия съсед - Турция. Диалогът с турския президент Реджеп Ердоган трябва да бъде продължен”, подчерта Борисов.
Премиерът посочи, че това е огромна отговорност пред България, голямо доверие и в същото време с много очаквания. Очертава се много тежка среща, защото отношенията са крайно влошени. “Българските граждани трябва да знаят, че тези открити канали за диалог целят единствено да потвърдим втория транш за това тези над 3,5 млн. мигранти да останат в Турция и да гарантираме външната си граница”, заключи министър-председателят.
Както вече стана ясно, във Варна в понеделник пристигат председателят на Европейския съвет Доналд Туск, председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и президентът на Турция Реджеп Таип Ердоган. Очаквано, мерките за сигурност в морската ни столица ще бъдат изключително засилени. По информация на турската преса в делегацията от Анкара са включени още турският външен министър Мевлет Чавушоглу, министърът на ЕС Йомер Челик, министърът на икономиката Нихат Зейбекчи и министърът на търговията Бюлент Тюфенкчи.
Предварителният дневен ред включва приветствие от премиера Борисов около 19.00 часа българско време. Следва обща снимка на лидерите на ЕС и Турция и веднага сед нея – изключително напрегната работна вечеря. Сред най-ключовите въпроси е темата за сътрудничеството на ЕС с Турция в областта на миграцията. Ердоган вече даде знак, че настоява Съюзът да изпълни ангажимента си за финансова помощ за бежанците на територията на южната ни съседка. Припомняме, че междувременно лидерите на ЕС поискаха от Комисията да обмисли възможността за спиране или пренасочване на предприсъединителните фондове с оглед на ситуацията в Турция.
На фона на напрегнатите отношения между Брюксел и Анкара, в парламента от БСП поставиха въпроса и за обезщетението на тракийските българи. “Настояваме справедливото искане за обезщетението на тракийските българи да бъде поставено пред турската страна на най-високо ниво”, заявиха социалистите. И призоваха “ролята на България като посредник между Европа и Турция” да не е “за сметка на българския национален интерес”.
Румен Радев към Ердоган:
Среща в НАТО
Президентът Румен Радев отговори на отправеното от президента на Турция Реджеп Ердоган предложение за лична среща. На 3 март Ердоган поздрави Радев за националния ни празник и го покани на среща на най-високо равнище между президентите на двете държави. Радев изпрати писмо на Ердоган, в което написа: “Споделям изразеното от Вас желание да проведем лична среща в близко бъдеще. В тази връзка, предлагам тя да се състои в рамките на предстоящата Среща на върха на НАТО през юли т.г. в Брюксел, където ще имаме възможност да обсъдим по-задълбочено развитието на сътрудничеството между нашите страни.”
Австрия твърдо против
6 страни от ЕС готови на мерки срещу Москва
Шест държави от ЕС - Франция, Полша, Чехия, Естония, Латвия и Литва, обявиха готовност да изгонят руски дипломати във връзка с отравянето на Сергей Скрипал. Възможността за допълнителни наказателни мерки допуска и канцлерката Ангела Меркел.
“От началото на другата седмица много страни от ЕС ще вземат национални мерки”, прогнозира президентката на Литва Далия Грибаускайте. И допълни, че нейната страна е готова да експулсира руски шпиони.
Андрей Бабиш - премиер на Чехия, която бе посочена от Москва като възможен източник на отровата “Новичок”, обмисля изгонването на “по-малко от 10” души от посолството на Русия.
Същевременно австрийският канцлер Себастиан Курц отсече, че страната му няма да гони руски дипломати.
Напрегнати преговори в Брюксел
По-тежко е от времето на Студената война
Не съм оптимист за мирното развитие на света
За съжаление в момента сме във време, много по-тежко от Студената война. Това заяви премиерът Бойко Борисов в Брюксел по повод ескалацията на напрежението между ЕС и Русия заради отравянето на двойния руски агент Сергей Скрипал с нервнопаралитичен газ “Новичок” в Солзбъри, Великобритания. “По време на Студената война имаше много ясни разделителни линии, много по-ясни ядра, които се подкрепяха, два глобални играча, нещата имаха горе-долу някакви правила. Сега отношението на всички е толкова рязко и твърдо, че не съм никак оптимист за мирното развитие на света. Времето, в което масово ще се отзовават дипломати, когато ЕС отзовава своя посланик в Москва, надали ще доведе до повече мир, спокойствие и разбирателство.” коментира премиерът. Борисов отбеляза, че след връщането си в България ще разговаря с колегите си в управляващата коалиция по повод решението на ЕС за отзоваването на посланика на Общността и намерението на европейски държави да прогонят руски дипломати. Но не очаква управляващата коалиция у нас да реши България да предприема действия срещу руски дипломати. “Очаквам ескалация на напрежението, доста държави ще започнат да отзовават свои посланици. Докато съществува високата степен на вероятност, а нямаме доказателства, не можем да преминем по този въпрос.”, аргументира се Борисов. “Всички вярваме на позицията на Великобритания. Във “висока степен на вероятност” има думата “вероятност”. Когато има вероятност, значи има и друга вероятност. Припомних времето, когато Саддам Хюсеин беше обвинен за химическото оръжие, впоследствие Тони Блеър се извини. Последствията в тази страна и до ден-днешен са чудовищни.”, категоричен бе българският премиер.
Красимир Каракачанов, министър на отбраната и съпредседател на ОП:
Темата е достатъчно деликатна
Има действаща Виенска конвенция за дипломатическата и консулската служби, в която ясно е регламентирано при какви обстоятелства се прибягва до експулсиране на дипломати. Темата е достатъчно деликатна, защото през годините не един и двама представители на различни държави са давали повод да бъдат отзовавани. Ако външно министерство прецени, че има данни за отзоваване на чужди дипломати, то това ще бъде решение на българското правителство. Нямам информация да има такива, както и да има натиск за подобно решение.
По отношение на предстоящата среща в Евксиноград, винаги съм смятал, че България може да бъде много по-сериозен и активен фактор за решаване на проблемите на Балканите. Именно това е стремежът на правителството - да се опитаме да търсим, не само да посочваме проблемите, а и механизми за тяхното решаване. Очаквам откровен диалог между ЕС и Турция, темите са от изключително значение – като започнем от Срия и преминем към мигрантския натиск. В същото време наблюдаваме, че Турция е свалила от дневния си ред преговорите за членство в ЕС.
Тереза Мей получи пълна подкрепа от евролидерите
ЕС извика посланика си в Русия за консултации
ЕС връща за консултации в Брюксел посланика си в Москва - германецът Маркус Едерер. Това решиха лидерите на съюза на срещата си в Брюксел късно в четвъртък в знак на солидарност с Великобритания по случая с отравянето на бившия двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия.
Лидерите на ЕС излязоха с обща позиция, в която дадоха пълната си подкрепа на Лондон. “Европейският съвет е съгласен с правителството на Великобритания, че е много вероятно Русия да е отговорна за нападението в Солсбъри и че няма друго правдоподобно обяснение”, пише в съвместното им изявление. “Изразяваме пълна солидарност с Обединеното кралство предвид сериозното предизвикателство към нашата обща сигурност”, допълват лидерите.
Британската премиерка Тереза Мей запозна колегите си с подробности около разследването на атаката, като акцентира, че според Лондон тя е “част от модел на руска агресия срещу Европа и нейните близки съседи”.
В отговор руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Лондон трескаво тласка съюзниците си да вземат мерки, целящи нова конфронтация с Москва.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш