От днес Полша поема шестмесечното председателство на Съвета на ЕС от Унгария във време на големи предизвикателства както на европейския континент, така и в евроатлантическите отношения след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ.
Полша поема председателството на Съвета на ЕС за втори път, 13 години след първия мандат и 20 години след присъединяването си към Съюза, съобщават световните агенции.
Председателството на Полша протича под мотото: "Сигурност, Европа!", което посочва основния приоритет на Варшава - темата за сигурността.
Poland has officially assumed the Presidency of the European Union #POLAND25EU #Poland #NewYear pic.twitter.com/wX4DjxXarp
— Beata Bruggeman-Sękowska (@BruggemanSekows) January 1, 2025
От тази страна казват, че „въоръжената агресия на Русия срещу Украйна застрашава сигурността на целия континент, но също така е и война срещу принципите и ценностите, представлявани от ЕС.
„По време на председателството Полша ще положи усилия за насърчаване на тези принципи и ценности, като подчертава специалната роля на гражданското общество. Полското председателство съвпада с началото на институционалния цикъл, който дава възможност за поставяне на цели, предлагане на решения и иницииране на процеси за следващите пет години. На 1 януари започва времето на упорита работа за сигурна и просперираща Европа за бъдещите поколения“, казва официалната Варшава.
Както беше обявено, полското председателство ще подкрепи дейности, които укрепват европейската сигурност в многото й измерения - външна, вътрешна, информационна, икономическа, енергийна, хранителна и здравна.
„Полша поема председателството на Съвета на ЕС във време на несигурност и загриженост. Европа се бори с последиците от въоръжената агресия на Русия срещу Украйна и необходимостта от укрепване на собствения си отбранителен капацитет. Свидетели сме на нарастващо геополитическо напрежение, ерозия на базирания на правила международен ред и хибридни атаки, насочени срещу европейската демокрация и сигурност. За Европа това е време на изпитание и решение. ЕС трябва да защитава себе си и своите граждани и да се грижи за непосредственото си съседство. Европейците трябва да получат усещане за сигурност и перспектива за развитие“, се посочва в приоритетите.
Did you know that the Presidency of the Council of the EU rotates among the EU Member States every six months?
— EU Justice (@EU_Justice) January 1, 2025
On 1 January 2025 Poland takes over the presidency .
Learn more about it ↓
Отговорността към бъдещите поколения изисква единство на ЕС и желание за работа с партньори, които споделят същите ценности, особено с бъдещите членове.
„Освен това ни задължава да защитаваме ценностите, на които се основава общността, като демокрация, свобода и върховенство на закона“, подчертава официална Варшава.
Един от приоритетите ще бъде укрепването на отбранителната индустрия, както и сътрудничеството с НАТО.
„Полша ще работи за укрепване на отношенията с НАТО и координиране на по-добри отношения между ЕС и САЩ“, се подчертава в съобщението за приоритетите.
Що се отнася до разширяването, което Европейската комисия определи като един от своите приоритети, Полша изтъква, че разширяването е най-добрият инструмент на Съюза за укрепване и насърчаване на мира, демокрацията, върховенството на закона и просперитета в ЕС.
„Новите членове укрепват конкурентоспособността и представляват потенциала за растеж на единния пазар, създавайки допълнителни възможности за гражданите и икономиката. Разширяването е най-ефективният инструмент за насърчаване на европейските ценности, преди всичко демокрацията и върховенството на закона, и увеличава стабилността в нашите съседи. Целта на Полша ще бъде напредък в процеса на разширяване. Ние ще подкрепим разширяването на ЕС към Западните Балкани въз основа на заслуги и съответствие - посрещането на нови членове е геополитически императив и възможност за разширяване на стабилността и растежа на целия континент“, се подчертава в приоритетите на Варшава.
Полша обяви, че ще води конструктивен диалог с Турция.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш