Помощник-фармацевти в протестна готовност: Работим на ръба на закона! 

Председатели на регионални колегии от Североизтока настояха за ясна  регламентация на професията

Помощник-фармацевтите у нас са в протестна готовност и настояват за ясна законова регламентация на професията им чрез промени в Закона за лекарствените средства в хуманната медицина. Той не е променян от 2013 г. и не отговаря на съвременните реалности, категорични бяха председателите на регионални колегии от Североизточна България. В браншовата асоциация в цялата страна членуват 4000 помощник-фармацевти. Те искат в закона да се запише, че могат да отпускат лекарства с рецепти под контрола на магистър-фармацевт. В ЕС т.нар. аптечни техници, част от които са със средно образование, имат такова право за разлика от българските си колеги, които завършват медицински колежи с бакалавърска степен, обясни Даниела Мутафчиева, председател на регионалната колегия във Варна.

Работим в екип и наравно с магистър-фармацевтите, но на ръба на закона и сме принудени да се крием при проверки от РЗИ и ИАЛ, тъй като глобата е 5000 лв., посочи Христина Маринова, председател на колегията в Добрич.  Колежката й от Шумен Анелия Асенова добави, че помощник-фармацевтите дават и нощни дежурства, за да работят нормално аптеките. „В малките населени места в дрогерии могат да работят фелдшери, сестри, акушерки. Помощник-фармацевтите имат право да разкриват аптеки в селища с до 5000 души, но трябва да ги затворят, ако там обект отвори магистър-фармацевт. Преди 20 г. бе унищожен един добър модел, без да се даде разумна алтернатива“, коментира тя.

Проблем на съсловието е също, че в редица аптеки работят хора без медицинско образование. „Назначават ги като оператори с по-малки заплати, но на практика те заемат нашите места. Работят на гише, понякога не могат да разчетат рецепти и това създава риск за здравето на пациентите“, разясни Даниела Борисова, председател на колегията в Русе.   

В искането си за законови промени колегията има подкрепата на Световната здравна организация, на магистър-фармацевтите и на юридически и пациентски организации. Проблемът е бил поставян многократно пред законодателите, но без резултат. Ако и новото Народно събрание не промени нещата, сме готови да предприемем по-сериозни стъпки, предупредиха помощник-фармацевтите. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве