През отминаващата си вече 2024 г. няколко популярни българи загубиха живота си.
Всеки един от тях е оставил ярък отпечатък в света на медиите, музиката, политиката, църковния живот и актьорската гилдия.
Поклон пред паметта им!
Николай Ишков
В началото на 2024 г. актьорът Николай Ишков издъхна след боледуване.
Той почина на 29 януари на 62-годишна възраст след борба със злокачествено заболяване.
Варненският актьор и бивш президент на „Спартак Варна“ за последно участва в лентите „Връзки“, „Съни Бийч“ и „Под прикритие“.
Николай Ишков е роден е на 27 февруари 1962 г. във Варна. Завършил е ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов". От 1990 г. е продуцент, лицензиран към Националния филмов център.
През 1994 г. Ишков става президент на футболния клуб Спартак Варна, а от 1997 г. до 2004 г. е и негов собственик. Между 2014 и 2017 г. е директор на зала „Арена Армеец“.
Иван Иванов
На 31 януари почина актьорът-легенда Иван Иванов.
Любимецът на много поколения си отиде от този свят на 72 години след масивен инфаркт.
Иван Иванов е роден на 16 декември през 1951 година в Асеновград. Той завършва актьорско майсторство за драматичен театър във ВИТИЗ.
„Всичко е любов“ е филмът, който превръща Иван Иванов в истинска звезда. Освен Радо от „Всичко е любов“, той играе в „Лавина“, в „Комбина“, в „Мярка за неотклонение“ и др.
След телевизионния сериал „Гори, гори огънче“ (1994) актьорът издава първата си книга с разкази и стихове – „Този живот, онзи живот“. След това издава още две – „Отговори“ и „Седем часа разлика“.
Светослав Пеев
Киното се раздели завинаги с още едно обичано и разпознаваемо лице на 27 февруари. Тогава актьорът си отиде в съня си, като за това съобщи пръв, чрез Фейсбук пост, колегата му Мариан Бачев.
За много поколения той е любим театрален и кино актьор.
Светослав Пеев е роден на 4 април 1939 г. в София. Завършва актьорско майсторство. От 1967 г. до 1997 г. е актьор в Сатиричния театър, а между 1986 и 1989 г. е директор на театъра. Изиграл е над 70 театрални роли, сред които героите на Стратиев: Иван Андонов - „Римска баня” (1974), Иван Андонов - „Сако от велур” (1976), Виртуоз - „Рейс” (1980), Лекар - „Максималистът” (1984), Директор на театър - „Балкански синдром” (1987).
Има над 100 телевизионни роли. Снимал се е в 23 филма, сред които - “Мъже в командировка”, “С деца на море”, “Приятели за вечеря”, “Изпити по никое време”, “Матриархат”, “Войната на таралежите”, “Баща ми бояджията”.
Ангел Марин
На 18 март почина Ангел Марин, който е познат от политическия живот на България.
Погребението му бе в родния му град Батак.
Ангел Марин бе вицепрезидент на страната в периода - 2002 – 2012 г.
Ма̀рин бе български офицер, политик и трети вицепрезидент на Република България, между 22 януари 2002 и 22 януари 2012 г. в двата мандата на президента Георги Първанов.
Патриарх Неофит
Църквата също претърпя съществена загуба след кончината на патриарх Неофит в началото на годината.
На 13 март бе съобщено за смъртта на Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Неофит.
Той си отиде на 78-годишна възраст. Българският патриарх бе приет в болница ВМА в края на ноември 2023 година заради белодробно заболяване. По-късно състоянието му се влоши и не успя да се възстанови.
На 15 март тленните останки на патриарх Неофит бяха изложени за поклонение в патриаршеската катедрала „Свети Александър Невски“. На следващия ден там е отслужена заупокойна литургия. С литийно шествие тялото му бе пренесено от патриаршеската катедрала до митрополитската катедрала „Света Неделя“, където е погребан в южната открита галерия на храма, до гроба на екзарх Йосиф I Български.
Патриарх Неофит е роден на 15 октомври 1945 г. в София. Неофит I е висш български православен духовник, глава на Българската православна църква и на Софийската епархия от 24 февруари 2013 година до 13 март 2024 година с титлата Патриарх Български и митрополит Софийски.
Неофит е постриган за монах на 3 август 1975 г. в Троянския манастир с името Неофит.
След смъртта на патриарх Максим, на 10 ноември 2012 г., с тайно гласуване, Неофит е подкрепен за наместник-председател на Българската православна църква. На 24 февруари 2013 г. на Патриаршеския избирателен църковен събор е избран за патриарх на Българската православна църква
Алек Попов
На 58-годишна възраст от земния свят си отиде писателят Алек Попов.
Той почина на 22 март след продължило лечение на онкологично заболяване.
Алек е роден в София през 1966 г.
Завършва Националната гимназия за древни езици и култури "Константин Кирил Философ" и българска филология в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Автор е на "Мисия Лондон", "Черната кутия", "Мисия Туран", "Митология на прехода", "Спътник на радикалния мислител", "Телесни плевели".
По романите и разказите на Алек Попов са създадени няколко филма, радиопиеси и пиеси. Той е съсценарист на филма "Мисия Лондон".
Попов е носител на редица литературните отличия, сред които са наградата за нова българска проза "Хеликон", националната награда за драматургия "Иван Радоев", наградата "Елиас Канети", "Цветето на Хеликон" за най-продавана книга на 2007 и 2013 г., наградите "Четящия човек" и "Чудомир", наградата на британския П.Е.Н. център за преводна литература, наградата Pro-za-Balkan за принос към балканската литература.
Иван Гарелов
На 3 септември родната журналистика загуби едно от знаковите имена в гилдията. Иван Гарелов напусна земния си път, след като бе приет в болница след инцидент край морето.
През юли, след падане в Свети Влас, където е работил върху новата си книга, Гарелов, беше транспортиран по спешност в неврореанимацията в столична болница с черепно-мозъчна травма.
След два месеца борба за живот журналистът издъхна.
Иван Гарелов е роден на 6 февруари 1943 г. в село Смилец, област Пазарджик. Той става известен като водещ на предаването „Панорама“ на БНТ през 80-те и 90-те години на миналия век. В него интервюира всички водещи български политици и интелектуалци през този период. Става известен с фразата: „Часът и мястото на срещата са известни”.
Вера Иванова
На 17 септември, на именния си ден, си отиде Вера Иванова, която бе “лицето“ и движеща сила на майките с деца с увреждания "Системата ни убива".
Вера Иванова бе и майка на 25-годишния Даниел, който страда от детска церебрална парализа. Тя се прочу през 2018 г., когато обяви гладна стачка заради отказ на институциите да обърнат внимание на сигналите, които подавала, че тя и детето ѝ са малтретирани от съпруга ѝ.
Вера беше част от първия протест на майките през 2015 г.
Вера Иванова беше и кандидат за депутат на изборите през октомври 2022 г. от гражданската квота в листите на „Изправи се, България" на Мая Манолова.
Родена е на 28 октомври 1969 г. в София. Завършила икономика. Председател на Конфедерацията за защита на правата на децата (КЗПД). Активист на Националната гражданска инициатива „Системата ни убива".
Кирил Маричков
Музиката също претърпя сериозна загуба в края на тази година. На 11 октомври Кирил Маричков загуби живота си след нелеп инцидент на сцената. Трагедията се разиграла минути преди музикантът да даде официален старт на концерта си в село Селановци.
Именно там той е трябвало да има изява заедно с музикална формация „Фондацията“, но по време на проби на звука, той се е спънал и е паднал от сцената.
Получил е тежка черепно-мозъчна травма.
Веднага била извикана линейка, а минути по-късно музикантът издъхнал на път към болнично заведение.
Рок легендата почина дни преди да отбележи своя 80-годишен юбилей.
Кирил Маричков е роден на 30 октомври 1944 г. в София. Първите стъпки на Маричков на музикалното поприще са рок формацията „Бъндараците“. Там свири на бас китара, а след като Бъндараците се разделят, Маричков и барабанистът Петър Цанков основават Щурците.
През последните години работеше с „Фондацията“. Бе няколко сезона и ментор в музикалното предаване „Гласът на България“.
В памет на Кирил Маричков музикална формация „Фондацията“ изнесе планирания месеци по-рано голям концерт в зала 1 на НДК навръх рождената дата на музиканта – 30 октомври.
Маргарита Михнева
Още едно популярно име от света на медиите загуби живота си през 2024 г. След продължителна борба с онкологично заболяване почина Маргарита Михнева.
Тя издъхна в болница в Швейцария, където от години живее дъщеря ѝ Неда.
Маргарита Михнева открито говореше за болестта си. Преди време тя бе диагностицирана с рак на гърдата, а по-късно, заради разсейки в костите, тя имаше усложнения.
Едно от последните публични събития, които журналистката посети, бе на откриване на болница в столицата през декември 2023 г. Малко след това състоянието ѝ се влоши.
Снимка: Анита Иванова
Въпреки лечението в България, а по-късно и в чужбина, телевизионната водеща издъхна на 16 декември в клиника в Женева.
Маргарита Михнева е родена през 1952 г. в София. Тя е завършила право в СУ „Св. Климент Охридски“. След дипломирането си кара стаж в следствието и е разпределена като прокурор в Търговище, но не практикува като юрист.
Явява се на конкурс в БНТ за тогавашната Втора програма. От 1992 г. започва да води предаването „Конфликти“ по БНТ.
През годините предаването ѝ е излъчвано по bTV, Нова телевизия и Канал 3.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш