Процедурата за избор на главен прокурор да бъде прекратена, но без каквито и да е ограничения за Висшия съдебен съвет (ВСС), чийто членове са с изтекъл мандат, да открие нова при същите условия, прие правната комисия, която обсъжда на второ четене трите проекта за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ). Тя не прие и предложените нови изисквания спрямо назначаваните за изпълняващи функциите на председатели на върховните съдилища и главен прокурор, предаде lex.bg.
Ако и пленарната зала гласува по същия начин, което се очаква да стане още утре, ефектът от предложените промени ще е, че ВСС ще трябва да прекрати единствената висяща процедура – тази за избор на главен прокурор, в която единствен кандидат е и.ф. обвинител №1 Борислав Сарафов. Той обаче може веднага след това да открие нова процедура, както и такава за избор на председател на Върховния административен съд (ВАС). През това време няма пречки изпълняващи функциите на тези две длъжности да останат съответно Борислав Сарафов и Георги Чолаков.
Предвид това, че изборът за главен прокурор е насрочен за този четвъртък, а дотогава измененията няма как да влязат в сила, резултатът ще е, че те ще послужат за основание на президента Румен Радев да не издаде указ за назначаване на Сарафов, ако ВСС го избере на поста, а след това съветът няма да може да продължи процедурата.
Правната комисия отхвърли предложенията и на ПП-ДБ, и на Възраждане“ да се забрани на Висш съдебен съвет, чийто членове са с изтекъл мандат, да избира председатели на върховните съдилища и главен прокурор. Това стана с 11 гласа „за“, 3 гласа „против“ и 9 „въздържал се“. Против бяха от „ДПС-Ново начало“, а ГЕРБ и БСП се въздържаха.
След това гласуване съдията от Софийския районен съд Андрей Георгиев, който представляваше Съюза на съдиите в дискусията, заяви, че след като това принципно предложение не е било прието, няма смисъл той повече да участва в заседанието.
Със същото мнозинство 11:3:9 бяха отхвърлени и всички ограничения относно изпълняващите функции председател на ВКС и ВАС и главен прокурор.
Комисията не прие и идеята в закона да се предвиди т. нар. двойно мнозинство или мнозинство в мнозинството при избора на председатели на ВКС и ВАС.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш