Предлагат нова формула за по-малък ръст на пенсиите

Направиха анализ на вариантите за намаляване на разходите за пенсии.

Съчетават малки пенсии със социални помощи за най-бедните

Една от идеите е отпадане на “ковид-добавката” от 60 лв. за новите пенсионери

Възможно е индексиране от 1 април

Мерки за намаляване на разходите за изплащане на пенсии и за увеличаване на приходите в държавния бюджет съдържа анализ, подготвен от междуведомствена работна група към Министерството на труда. В понеделник документът беше разпространен от ведомството до медиите.

Едно от лансираните предложение е да бъде променена формулата за ежегодно индексиране на пенсиите. В момента действа правило, че всяка година пенсиите нарастват с 50% от инфлацията и 50% от ръста на средния осигурителен доход за предходната година. Според авторите на анализа може да се промени тежестта на всеки от двата елемента във формулата, а целта е една - пенсиите да нарастват по-малко. Всъщност в добри за икономиката на страната години инфлацията е значително по-ниска от ръста на заплатите и на средния осигурителен доход. Дори и при сегашната формила пенсиите с годините изостават от нивото на доходите. При евентуална промяна на формулата и по-голяма тежест на инфлацията, пенсионерите ще обедняват още по-бързо.

Сред предложенията в анализа е премахване на максималния размер на пенсиите, обсъждане на възможност пенсиите ежегодно да бъдат индексирани от 1 април, а не от 1 юли, както и увеличение на осигуровките за пенсия, например с 1 на сто от 1 януари 2025 г.

В анализа посочват, че през годините минималната пенсия е нараснала твърде бързо. Според авторите на документа минималната пенсия може да остане под нивото на линията на бедност, а допълнително социални помощи да бъдат давани на най-бедните пенсионери. Приемането на подобен подход може да накара възрастни хора да се развеждат, за да оцелеят финансово. Сега при двама съпрузи пенсионери единят може да взима висока пенсия, а другият да е с минимална. При прилагане на лансираната схема минималната пенсия може да расте по-бавно и да остане под линията на бедност. Ако двамата пенсионери са съпрузи, този с ниска пенсия няма да получава социални помощи, защото е част от по-богато домакинство. Но ако пенсионерите се разведат и декларират, че живеят разделено, този с по-ниска пенсия може да получи в добавка социални помощи.

Едно от предложенията в анализа е отпадане на “ковид-добавката” от 60 лв., която се включва в размера на всяка нова пенсия, отпусната след 1 юли 2022 г. Мотивът за това предложение е, че така пенсиите по-точно ще отразяват приноса на всеки осигурен към пенсионната система. Авторите на анализа предлагат отпадането на добавката от 60 лв. да не се прилага за вече отпуснатите пенсии, а само за новите. Действително “ковид-добавката” беше въведена като временна мярка за подпомагане на пенсионерите. Но именно с мотива, че не е редно новите пенсии да бъдат по-ниски от старите, парламентът реши добавката от 60 лв. да остане и при отпускането на всяка нова пенсия.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари