Представление пита има ли алгоритъм на любовта

Плакат на спектакъла

“Последната цитадела” с премиера през месец юни

Авторски моноспектакъл на Дарина Стоименова

Естетиката на изкуствения интелект

На 6 и на 7 юни, 2024 г., от 19:30 часа в Галерия “Етюд” ще бъде представен новият моноспектакъл “Последната цитадела” на режисьорката Дарина Стоименова - Stodarа, с участието на актрисата Грета Гичева.

“Последната цитадела” е театрално представление, което изследва естетиката на изкуствен интелект, чиято задача е да изразява любов. Андроид в процес на обучение започва да демонстрира различни реакции, изчислявайки нуждите от любов на всеки отделен потребител. Данните, които андроида обработва са генерирани от алгоритъм, черпещ ресурси, оставени в глобалната мрежа от човеците - поп-културни символи, музика, жестове и предмети.

В началната фаза на обучение, роботът привлича потребителите по дразнещ и хирургически неемпатичен начин, но чрез натрупване на данни и асоциации, той започва да усъвършенства изразяването на любов.

През естетиката на изкуствения интелект (AI) представлението се пита как хората разпознават любовта, до каква степен нашата лична интерпретация определя дали я забелязваме в нечии думи, жестове и поведение. В крайна сметка, какво може да разбере един андроид за любовта? Ние готови ли сме да му вярваме?

“Интересува ме повече човешката страна - ние, хората, които си доразказваме, интерпретираме, поставяме в личен контекст (видяно, чуто, преживяно, фантазирано) всичко, което възприемаме. Дори когато “нищо особено не се е случило” (цитат от представлението) ние можем да сътворим драма или радост от нищото. В този случай роботът е просто средство за малко отчуждаване, но и забава. До колко ще ни плъзне “надолу” познато, но истинско възприятие на баналността, за да ни “заговори”, чрез някоя фраза, жест или чалга-поза?”, казва режисьорката.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Изкуства