Първите заселници на квартал "Сарафово"
През октомври Регионалният исторически музей възстановява любопитните образователни лекции за бургазлии, под мотото „Опознай Бургас и Бургаския край“. Идеята е лекторите - учени и музейни работници, да представят малко познати, но интересни и значими събития, лица, предмети, природни дадености и археологически находки в региона.
Ще бъде разказано за находките в крепостта Русокастро, защо Димитровден е особено „личен ден“ в народния календар и още- за интересните обитатели на Черно море.
Една от лекториите е „Разказ от първо лице за изселването на българи от село Пишманкьой, Малгарско през лятото на 1913 г.“.
Предложеният материал, разработен от Иванка Делева - главен уредник на Историческата експозиция, е основан на устен разказ по спомените на участничка в принудителното изселване на българите – жители на с. Малгара, Кешанско след Втората Балканска война 1913 г.
Повествованието проследява съдбоносното събитие от живота на Мара Граматикова и нейното семейство – драматичното пътуване от родното село в Източна Тракия, до България. Нелекият път на прогонените българи завършва със заселването им в Папарус (днешният квартал Сарафово), едно от новобособените бежански поселения в Бургаска област от началото на XX век.