През октомври Регионалният исторически музей възстановява любопитните образователни лекции за бургазлии

През октомври Регионалният исторически музей възстановява любопитните образователни лекции за бургазлии

Лекции за малко известни исторически събития

Първите заселници на квартал "Сарафово"

През октомври Регионалният исторически музей възстановява любопитните образователни лекции за бургазлии, под мотото „Опознай Бургас и Бургаския край“. Идеята е лекторите - учени и музейни работници, да представят малко познати, но интересни и значими събития, лица, предмети, природни дадености и археологически находки в региона.

Ще бъде разказано за находките в крепостта Русокастро, защо Димитровден е особено „личен ден“ в народния календар и още- за интересните обитатели на Черно море.

Една от лекториите е „Разказ от първо лице за изселването на българи от село Пишманкьой, Малгарско през лятото на 1913 г.“.

Предложеният материал, разработен от Иванка Делева - главен уредник на Историческата експозиция, е основан на устен разказ по спомените на участничка в принудителното изселване на българите – жители на с. Малгара, Кешанско след Втората Балканска война 1913 г.

Повествованието проследява съдбоносното събитие от живота на Мара Граматикова и нейното семейство – драматичното пътуване от родното село в Източна Тракия, до България. Нелекият път на прогонените българи завършва със заселването им в Папарус  (днешният квартал Сарафово), едно от новобособените бежански поселения в Бургаска област от началото на XX век.

Най-четени