Президентът на Абхазия избяга в родното си село и обяви условия за оставката си

Президентът на Абхазия Аслан Бжания напусна столицата Сухуми, след като отказа да се предаде на опозицията и да подаде оставка. Сега той е в родното си село Тамиш, съобщи пресслужбата му. Местни телеграм канали публикуваха видео, за което се твърди, че Бжания е пристигнал в селото, разположено на 40 км от столицата.

Бжания заяви, че ще подаде остава, след като протестиращите освободят сградата на парламента, съобщи руската държавна новинарска агенция РИА Новости. Той каза също, че планира да се кандидатира отново за президент на нови избори, според РИА.

Опозицията отправи ултиматум към президента, след като той публично отказа да подаде оставка на 15 ноември. В петък вечерта Бжания получи един час да размисли и го заплашиха да дойдат за него в сградата на МВР, където се намираше по това време. 

„Ще имаме търпение още малко... това са задкулисни игри, ще се опитаме да спазваме всички дипломатически принципи. Но ако не разберат, ние сме готови да предприемем и радикални мерки“, каза един от лидерите на протеста Кан Кварчия.

След това се оказа, че Бжания е напуснал града. Лидерът на опозицията Леван Микаа съобщи, че „преговорният процес е спрян, защото президентът избяга“. 

Микаа добави, че ако държавният глава не се свърже в събота сутринта, тогава въпросът за неговата оставка трябва да бъде решен от парламента. Президентът може да бъде отстранен от длъжност, ако за това гласуват най-малко 2/3 от депутатите.

Целият комплекс от правителствени сгради в Абхазия е под контрола на протестиращите, които го щурмуваха преди ден. Сега там има 24-часово дежурство. Според Микаа някои държавни агенции вече координират работата си с координационния съвет и като цяло държавните агенции функционират както обикновено.

На свой ред секретарят на Съвета за сигурност Раул Лолуа каза , че Бжания е провел среща със силите за сигурност, на която са били обсъдени въпроси за гарантиране на сигурността на страната в настоящата ситуация. А пресслужбата отбеляза , че президентът все още не е оттеглил  законопроекта за ратифициране на инвестиционното споразумение с Русия, което предизвика протести, въпреки че възнамеряваше да го направи по-рано.

На 15 ноември документът трябваше да бъде разгледан от парламента, но протестиращите прекъснаха гласуването,  нахлуха в  сградата и поискаха оставката на Бжания. Властите на непризнатата република смятат споразумението, което предвижда мерки за подкрепа на руските инвеститори, като стимул за местната икономика. Опозицията го смята за „директно предаване на интересите“ на страната.  В същото време активистите подчертаха, че протестите са насочени изключително срещу политиката на Бжания, а не срещу Русия, която те нарекоха „стратегически партньор“ и „единственият гарант на сигурността“. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят