Президентът на Кипър Никос Христодулидес потвърди активния интерес на Никозия към членство в НАТО, като подчерта стратегическото пренастройване на островната държава към западните съюзи, съобщава електронното издание на в. Kathimerini. Говорейки на публично събитие, Христодулидес разкри, че Кипър се ангажира със САЩ за проучване на пътища за бъдещо присъединяване към НАТО.
„Ние обсъждаме как Кипър може да използва възможностите, предоставени от членството в НАТО, така че, когато условията се съгласуват, да можем да станем държава-членка“, каза той.
Христодулидес очерта три приоритета, насочващи Кипър към по-тясното сближаване с евроатлантическите рамки за сигурност.
Първо, той подчерта модернизирането на военния капацитет на Националната гвардия, за да отговаря на стандартите на НАТО, като гарантира, че Кипър може да допринесе ефективно за инициативите за колективна отбрана.
Второ, той подчерта укрепването на стратегическите връзки със САЩ, включително значителни инвестиции в модернизирането на военноморските и военновъздушните бази.
В ход са напреднали преговори с участието на САЩ и ЕС за подобряване на военната инфраструктура на Кипър. „Виждаме положителни отговори от Вашингтон“, отбеляза Христодулидес.
Накрая той се обърна към дългогодишното противопоставяне на Турция срещу членството на Кипър в НАТО, което пречи на Националната гвардия да получи достъп до ключови възможности за надграждане и придобиване на оборудване. „Колкото по-малко казваме публично, толкова повече се доближаваме до целта си“, добави той предпазливо.
Въпросът предизвика политически дебат у дома. Христодулидис увери коалиционните партньори, че членството в НАТО ще продължи само след разрешаване на кипърския конфликт. Неговата администрация има за цел да окаже натиск върху Турция, като същевременно се приведе в съответствие със западните приоритети, включително дистанциране от Русия, за да подчертае стратегическото пренасочване на Кипър.
Лявата партия АКЕЛ разкритикува стремежите на правителството към НАТО, наблягайки на нерешения кипърски въпрос и водейки протести срещу политиките на САЩ и НАТО. Демонстрациите в Ларнака, позоваващи се на конфликта в Газа, допълнително подчертаха разделенията.
Междувременно депутати от дясноцентристката партия DISY обвиниха АКЕЛ в популизъм. Бившият председател на Камарата на представителите Янакис Омиру призова за национален диалог, като се позова на предишни дебати за присъединяване към програмата на НАТО Партньорство за мир.