Гладуването през деня води до нощна лакомия
Родителите са виновни за дебелите деца
Преяждането е най-честата причина, поради която въпреки всички диети и изтощителни фитнес тренировки не можем да отслабнем. А с предстоящите празници опасността да натрупаме още килограми става съвсем реална.
Със сигурност неведнъж сте си задавали въпроса: защо ям много?
Причина №1 - Храната е заместител на любовта
Когато стомахът е пълен с храна, другите нужди несъзнателно се блокират и избледняват на заден план. Този метод, според психолозите, се използва изключително често от хора, които нямат обич, внимание (и особено физическите прояви на тези топли чувства) в семейството. За хората, лишени от психологическа и физическа нежност, храната се превръща в своеобразен заместител на любовта и нейните прояви. В резултат на това те не могат да разграничат истинския апетит от преяждането и се превръщат в роби на стомаха.
Защо ям много? Защото подсъзнателно се стремя да заема повече място в пространството, да стана по-голям, по-широк и по-забележим - за да ми обърнат най-после внимание онези хора, от чиято любов имам толкова голяма нужда...
По правило навикът за преяждане започва в ранна детска възраст. Често родителите се стремят да задоволят нуждите на детето от любов, привързаност, внимание с помощта на храна (нещо сладко, нещо „вредно и нездравословно), а не с помощта на емоционален разговор и образователни игри.
Постепенно храната започва да замества комуникацията с близките в подсъзнанието на детето и този „модел“ на преяждане расте с него. В резултат в зряла възраст човек се чувства комфортно в контакт с другите, само ако има чувството, че стомахът му е пълен с храна.
Причина №2 - Храната като антидепресант
Стресът и нервното напрежение често стават причина за системно преяждане. В стресови ситуации изпитваме вътрешно напрежение. Животът ни носи много негативни емоции. Ако у дома нещата не са наред или сме претоварени с работа и имаме „вечни” проблеми, в този труден период е лесно да се поддадем на изкушението да се утешим с храна. Тя се превръща в най-доброто лекарство за душевни неразположения.
Причина №3 - Хранене на бегом
В ежедневието често не се храним у дома, похапваме набързо и дъвчем между основните хранения. Похапването на работа с чаша чай, яденето на сладкиши пред телевизора е много често срещано явление. Така изобщо не сме в състояние да контролираме количеството (и качеството!) на храната, която приемаме. Ежедневното преяждане се превръща в норма, състояща се от безброй закуски, които изобщо не смятаме за храна.
Навикът да се яде „на бегом“ създава друг вреден стереотип - небрежно отношение към храната през деня. Твърде много неща за вършене, за да си вземете обедна почивка? В крайна сметка това води до нощна лакомия: когато се приберем от работа уморени и гладни „като вълци“, буквално се нахвърляме върху храната, без да можем да контролираме количеството, което изяждаме.
Причина №4 - Добре охранен означава здрав
И до днес можете да чуете мнението, че щом всички в едно семейство са пълни и охранени, то това е резултат от майчина грижа и любов. И, колкото и да е странно, знак за здраве! Дори самият израз „здрав, голям човек“ има две значения - „не е болен от нищо“ и „едър, дебел“.
В съзнанието на много възрастни храната, която е добра и здравословна, е по-мазна и по-гъста, а храни като кисело мляко, плодове, сурови зеленчуци, ядки изобщо не се смятат за пълноценно хранене. Впоследствие у растящото дете се формира същото отношение към храната.
Освен това детето често е принудено да яде, дори когато не иска. Възнаграждавано е с храна. В резултат то расте, вече привикнало от родителите си към системно преяждане.
Психологическата зависимост
Първите признаци на преяждане не трябва да се пренебрегват. Докато са малки, ситуацията може лесно да се коригира. С времето ще става все по-трудно. Нуждата от храна ще започне да възниква автоматично, преяждането ще стане обичайно. Така се развива психологическата зависимост от храната. Трябва да помним, че не напълняваме за един ден. Излишните килограми се прокрадват незабелязано и постепенно.
Как да се храним?
Яжте редовно, малко и често. Правилното хранително поведение се състои в това да се храните 5-6 пъти на ден, за да не изпитвате глад и да не похапвате. В този случай количеството изядена храна не трябва да бъде повече, отколкото ще се побере в дланта ви.
Яжте бавно, като дъвчете бавно и старателно.
Яжте само на масата. Когато сте изправени или в движение, ядете повече.
Яжте с удоволствие! Храната трябва да носи радост в живота. Насладете се на това, което ядете. Превърнете храненето си в малък празник.
Не бъдете тъжни, докато ядете. Много е важно доброто настроение и приятната атмосфера по време на хранене.
Яжте леки, „живи“, натурални храни. Не забравяйте за правилното, балансирано хранене.
Когато ядете, не правете нищо друго. Не гледайте телевизия, не четете, не работете. Но един спокоен разговор по време на хранене с някого, когото харесвате, няма да навреди. Ще ви помогне да правите почивки между храненията.
Ако вече имате този проблем
Ако проблемът с наднорменото тегло и неконтролираното преяждане вече е пуснал корени, първо трябва да разберете причината и едва след това да приложите най-подходящия метод за премахване на зависимостта.
Често негативните емоции, причинени от осъзнаването на надебеляването, карат хората да търсят различни начини за отслабване, включително да преминат на строга диета. Което в повечето случаи се оказва пълен провал (ако не се отстрани психологическата причина за преяждането, то рано или късно отново ще ви надвие). Всичко това от своя страна може да провокира нови негативни емоции, водещи до повишено преяждане.
Създава се порочен кръг. За да излезете от него, е важно да разберете, че трябва да отслабвате само за себе си, бавно и постепенно, като промените хранителните си навици и се приучите към здравословен начин на хранене. Не забравяйте, че според законите на природата храната съществува, за да поддържа жизнеността и тонуса на организма.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш