Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“ обяви исканията си в социално-икономическата политика за 2025 г. и следващите години. Приоритетите са публикувани на официалната страница на синдикалната организация. Сред тях е създаване на нормативно регламентиран механизъм за определяне на адекватни минимални работни заплати, съобразени с жизнения минимум. От синдиката настояват и за преминаване към прогресивно облагане на доходите, за да се намалят неравенствата и да се облекчат най-ниско платените работници и служители.
Необлагане с данъци и осигуровки на социалните разходи като ваучери за храна, транспорт, облекло, храна, здравни и образователни услуги, лекарства и други подобни, когато разходите са за сметка на работодателя, е друго искане на КТ „Подкрепа“. Оттам предлагат и повишаване на максималния осигурителен доход, обвързан с размера и начина на изчисляване на минималния и максималния размер на пенсията и данъчно-осигурителната тежест за високите доходи.
По отношение на пенсионната система от КТ „Подкрепа“ считат, че трябва да има такъв механизъм, който да отчита ползата от осигурителния принос. Друго искане е повишаване на размера на обезщетенията и плащанията за бременност и раждане, отглеждане на дете до две години за осигурените лица и учащи. Промяна на механизма за определяне на линията на бедност, така че доходът на домакинството, заедно със социалните помощи, да е поне 80% от жизнения минимум също е сред другите приоритети на КТ „Подкрепа“. "Всички домакинства под линията на бедност трябва да бъдат подпомагани при заплащане на комунални услуги, образователни и здравни нужди, чрез данъчни облекчения (прогресивно облагане) и др.", се казва в становището на синдиката.
От КТ "Подкрепа" отделят внимание и на необходимостта от по-добра защита на работника и служителя при незаконно уволнение, насърчаването на колективното трудово договаряне и др. Всички искания са публикувани тук.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш