Прогнозират рязко удължаване на живота

Животът на мъжете в България ще се удължи средно с над 15 години, а на жените – с повече от 12 години, показва прогноза на Евростат.

Ще работим повече, вдигат възрастта за пенсиониране

Мъжете ще разполагат с 15 години повече, жените ще достигат над 90 години

Намаляват разликите между страните

Българите ще живеят значително по-дълго време, показва прогноза на европейската статистическа служба Евростат. Животът на мъжете в страната ще нарасне средно с 15-16 години, а жените ще разполагат с около 12-13 години повече. Това ще наложи да бъде вдигната и възрастта за пенсиониране.

За 2025 г. очакваната продължителност на живота за мъжете в България е 72 години, а за жените – 79 години. До 2100 г. ситуацията значително ще се промени, не само в България, а и в останалите държави от Европа, показва прогнозата Евростат. В резултат очакваната продължителност на живота на мъжете в България ще достигне 87,8 години, а на жените – 91,8 години.

Подобна ще бъде ситуацията и в останалите страни от Европа. От Евростат са публикували данни за очакваната продължителност на живота в 30 държави от Европа. В момента най-голяма е продължителността на живота на мъжете в Исландия, Норвегия и Швейцария – и в трите държави е над 82 години. За жените сега най-голяма е продължителността на живота в Испания (средно 87 години), Италия, Франция и Швейцария (и в трите над 86 години). Прави впечатление, че продължителността на живота на мъжете е най-голяма в страни с високи доходи на населението. Докато при жените най-дълъг е животът предимно в страни с хубава храна, добър климат и наличието на море.

В момента България е на дъното на класацията на страните в Европа по продължителност на живота. От отношение на жените България е на последно място сред изследваните от Евростат държави. При мъжете по-зле от нас са само в Литва и Латвия. През 2100 г. отново жените в България ще имат най-кратна продължителност на живота, а българските мъже ще разделят последното място с мъжете в Латвия, предвижда прогнозата на Евростат. Но тогава разликата между различните страни от Европа няма да е толкова голяма, колкото в момента. Сега разликата в продължителността на живота на мъжете в Швейцария и България е над 10 години, а през 2100 г. се очаква тази разлика да бъде намалена на 2,3 години. При жените също разликата между отделните държави от Европа ще бъде намалена. Същевременно и разликата в продължителността на живота на жените и мъжете ще бъде по-малка. Сега жените в България разполагат средно със 7 години повече от мъжете, а през 2100 г. продължителността на живота на жените ще бъде с 4 години по-голяма от тази на мъжете.

Учените нямат категоричен отговор на какво се дължи дълголетието. Но сред причините за удължаване на живота са подобряване на медицината и здравните грижи, подобряване на хигиената и на условията на живот, както и по-здравословното хранене. Удължаването на живота ще доведе до промени не само в правилата за отпускане на пенсии и изисквания трудов стаж, но и до промени в редица бизнеси. В Кодекса за социално осигуряване (КСО) е предвидено възрастта за пенсиониране в България да бъде удължавана докато и за мъжете, и за жените не достигне 65 години. Но още отсега в КСО е предвидено, че след това възрастта за пенсиониране ще продължи да нараства според удължаването на средната продължителност на живота. В редица бизнеси вече правят промени, насочени към хората в по-зряла възраст, като например в туризма. Все повече млади хора не държат при пътуванията да отсядат в луксозни хотели, а се интересуват от преживяванията и емоциите, които могат да им предложат различните туристически дестинации. Същевременно все по-често предлагат туристически програми с отстъпки за хора над 55 години. При по-продължителен живот бизнесът ще започне да обръща все по-голямо внимание на хората над 60-70 години. Сред причините за това е, че младите често са в началото на кариерата си и още нямат високи доходи. Докато в Европа много хора над 60-70 години са достигнали високи нива на кариерата, натрупали са спестявания, а често имат и повече време от младите, през което да харчат парите си.

В държавите с високи доходи очакват ръст

Населението на страната намалява до 5 млн. души

Спад с общо 7 на сто за Европа

Населението на страната ще намалее до близо 5 млн. души през 2100 г., показва прогнозата на Евростат. Към края на миналата година населението на България е 6 445 481 души, показват данни на Националния статистически институт. Ако прогнозата на Евростат се сбъдне, най-бързо ще намалява населението в Литва, Латвия, Гърция и България. Същевременно в редица страни очакванията са населението да расте, като на първите места по този показател са Исландия, Люксембург и Малта. Данните показват, че населението намалява в страни със сравнително ниски доходи, а нараства в държави с високи доходи и развита социална политика. А общо за 30-те страни от Европа, за които от Евростат са направили прогноза, очакванията са до 2100 г. населението да намалее с 33,7 млн. души, или с около 7 на сто.

Намалението на населението е проблем, който вече засяга бизнеса. Най-голямата пречка в работата на повечето компании в страната е липсата на работна ръка, показват изследванията на НСИ. Работодателите вече внасят работници от Непал и Индия. Без миграция в страната ситуацията ще бъде още по-лоша. Според прогнозата на Евростат през 2100 г. населението на страната ни ще бъде 5,072 млн. души, но без миграция ще бъдем само 4,262 млн. души. Подобна ще бъди ситуацията в цяла Европа – без мигрантите спадът на населението ще бъде значително по-голям.

Д-р Антония Първанова, управител на Медицински център по регенеративна медицина и дълголетие, пред „Труд news”: Най-важни са начинът ни на хранене и околната среда, в която живеем

Продължителността на живота зависи от много фактори и касае определени поколения, т.е. в някои от поколенията има повишение на продължителността на живота. Най-чувствителен показател е продължителността на живота при мъжете. От началото на миналия век, до 90-те години продължителността на живота при мъжете в България е растяла, а след това започва да намалява и в момента има стръмен спад. До 90-те години на миналия век мъжете са страдали по-малко от хронични, инфекционни и онкологични заболявания. При жените продължителността на живота само нараства.

Като цяло обаче продължителността на живота в развитите европейски страни се удължава. Факторите, който влияят са: по-добро хранене, по-малко инфекциозни заболявания (няма големи епидемии като испанския грип, с изключение на ковида). Има по-добър достъп до здравеопазване, медицината напредва, има възможности за лечение на повече заболявания, които в миналото са се смятали за нелечими, като пневмониите, например. От друга страна обаче нараства делят на сърдечно-съдовите и онкологичните заболявания. Но за разлика от пневмониите, които при липсата на лечение и на антибиотици могат да доведат до бързо настъпване на смърт в млада възраст, то от хроничните заболявания, от сърдечно-съдовите и онкологичните болести се боледува по-продължително и обикновено са характерни за по-зряла възраст.

Философията, която е открила най-перфектния начин за стимулиране на собствените стволови клетки се нарича Аюрведа и е на 5000 години.

Ако бихме искали да подобрим начина си на живот и продължителността му, най-важни са начинът ни на хранене и околната среда, в която живеем. Двигателната активност и стресът са втората група фактори, третата са травми и инфекциозни заболявания. В четвъртата група са достъпът до здравеопазване и профилактиката. На пето място, но не и по значимост, е осъзнато избягване на нездравословен начин на живот, особено при сърдечно-съдовите заболявания и при диабета, които са едни от най-честите причинители на преждевременно прекъсване на живота.

Много популярно е сега да се говори за биохакинг, който преди се наричаше здравословен начин на живот. Не прекаляваме с алкохол, с тютюнопушене, с въглехидрати, с мазнини и с количество на храната. Избягваме нездравословната замърсена среда, хранене с продукти с хормони и химикали, както и с ГМО. Съществена част в биохакинга са микроелементите, минералите и витамините. Важна е и двигателната активност, която не бива да е прекалена, както и намаляването на стреса. Формулата е балансиран начин на живот.

Медицината непрекъснато напредва, говорим за стволови клетки, за събуждането им. Но трябва да си даваме сметка, че ако си вкарваме отвън стволови клетки, може да си докараме и голяма беля. Но философията, която е открила най-перфектния начин за стимулиране на собствените стволови клетки, се нарича Аюрведа и е на 5000 години. Това е старият здравословен начин на живот. Т.е. няма нищо ново под слънцето, освен добре забравеното старо, което се стимулира по различен начин. 

Няма кой да работи

Всеки четвърти в страната е над 65 г.

Средната възраст е над 45 години

Близо всеки четвърти в страната е на възраст над 65 години, показват данни на НСИ. Наред с увеличаването на дела на хората над 65 години, намаляват тези в трудоспособна възраст, което създава затруднения както при намирането на кадри, така и при осигуряването на средства за изплащане на пенсиите.

Хората в трудоспособна възраст в края на миналата година са 3,769 млн. души, като спрямо предходната година намаляват с около 6 хил. Със застаряването и намаляването на населението проблемът ще става още по-голям през следващите години.

Средната възраст на хората в страната надмина 45 години. Броят на хората над 65 години нараства до 1,53 млн., което е 23,8% от населението на страната, показват данните на НСИ. Делът на жените на възраст над 65 години е 27,7%, а на мъжете – 19,5%. Тази разлика се дължи на по-високата смъртност сред мъжете и като следствие от нея - на по-ниската средна продължителност на живота при тях.

По региони делът на хората над 65 години е най-висок в областите Видин (31,3%), Габрово (30,3%) и Смолян (28,9%). Най-нисък е делът на населението над 65 години в областите София (столица) – 19,2%, Варна – 21,5%, и Благоевград – 22,2%. Общо за страните от ЕС делът на населението над 65 г. е 21,3%. Най-висок е този дял в Италия (24%) и Португалия (24%).

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения