Произведоха над 59 000 фиданки по проект "Горите на Североизтока"

СИДП

Новост: След сеч на акация садят ечемик

Шумен беше домакин на работна среща на екипа по проект „Горите на Североизтока“, на която бяха отчетени всички извършени  дейности. На срещата присъства и Ивайло Зафиров, мониторингов експерт от консорциума за мониторинг и оценка на Програма LIFE – NEEMO EEIG, който заяви, че е доволен от постигнатите към момента резултати.

По време на презентацията бе отчетен напредъкът при премахването на инвазивни видове на 35,6 ха в три от защитените зони: „Крайморска Добруджа“, „Хърсовска река“ и „Камчия“. На площ от 7,5 хектара, след изсичане на акацията е засят ечемик, като по този начин се спира развитието на издънките и така се намалява използването на хербициди за унищожаването им. Подобен начин за справяне с издънките се прилага за първи път в страната ни и тепърва ще бъде дадена оценка на този иновативен метод, който ако се наложи ще намали използването на химикали при работа в горите.

От презентацията стана ясно още, че са събрани 1 269 кг семена от различни дървесни видове, като са произведени 59 220 фиданки, които ще бъдат използвани за залесяване на вече освободените от инвазивни видове терени. Към момента са залесени 9,4 ха в защитена зона „Камчия“. 29 070 фиданки са заложени и в разсадника на ЮЗДП в село Локорско, като предприятието е асоцииран бенефициент по проекта.

Семената, от които са произведени фиданките са събрани от стопанствата, където ще бъде извършено залесяването, като са търсени местни видове, устойчиви на засушаването, което постепенно ще обхване тази част на страната.

Данните за промените в климата в Добруджа, които ще доведат до промяна в дървесните видове, са част от доклад, изготвен от експерти и са част от „Горите на Североизтока“.

Проектът „Горите на Североизтока“ е насочен към опазване и възстановяване на природата и горите в стопанисваната от Североизточно държавно предприятие територия. Той се изпълнява с финансовата подкрепа на Програма LIFE Nature 2019 на ЕК.

Основната цел е да бъдат премахнати насаждения от инвазивни чужди видове, които са в неблагоприятно състояние и да се възстановят приоритетни горски местообитания в 10 защитени зони от мрежата Натура 2000: „Провадийско-Роякско плато“, „Хърсовска река“, „Суха река“, „Камчия“, „Крайморска Добруджа“, „Камчийска и Еменска планина“, „Островче“, „Преславска планина“, „Голяма река“ и „Росица-Лозница“.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Новини