Крайният резултат може да бъде манипулиран, може да бъде направено там, където е необходимо
"Машините са изключителен проблем! Аз съм категорично против машините!“. Това коментира политическият психолог проф. Антоанета Христова пред "Пик". Проф. Христова е част от Инициативния комитет, който събира подписка с настояване за връщане и на хартиените бюлетини.
Тя каза, че предложеният хибриден вариант в подписката, е отстъпление от нейната позиция, но тя го подкрепя, защото е първа крачка към пълното премахване на машините.
"Машините са тежък дискриминационен удар. Цялата демократична система в света се опитва да включи колкото се може повече активни граждани в процеса на избиране на хората, които управляват. А тези машини затварят системата. Не може така да ти изчезнат 600 000 гласа. Има страх“, продължи тя.
Проф. Христова посочи две причини за демотивацията за гласуване с машини - хората без образование няма да могат да гласуват. При тях проблемът е процесът на интеграция. По-голямата група обаче и втората причина, са по-възрастните хора, които от срам да не се изложат, не отиват да подадат своя глас.
"Крайният резултат може да бъде манипулиран, може да бъде направено това тук-там, не навсякъде, но може да бъде направено там, където е необходимо", изтъкна тя. "Машините са една черна кутия, върху която абсолютно никой няма контрол“, отсече проф. Антоанета Христова.
Тя определи като фалшив куршум твърдението, че с хартиените бюлетини, може да се манипулират най-много два мандата от общо 240. “Машините генерално могат да обърнат резултата“, изтъкна проф. Христова.
"Не организирам избори и не съм специалист. Обикновено вечерните гласувания са организираните гласувания. Следиш какво и колко ти трябва. Това е логично, без да съм била там, но допускам човешка логика. Независимо как, дали е хартиен или машинен, този феномен съществува, но машините не го решават. Машините решават недействителните бюлетини. Те са нещо, което може да се реши по друг начин. Това е проблем, свързан с мотивацията на хората. Те може да са опишли и да са пуснали нарочно недействителна бюлетина. За мен те не са пробрема, те показват проблеми в предварителната подготовка на изборния процес“, каза още политическият психолог.
Мога да кажа за тенденции. Тенденцията е ГЕРБ да си запази хората, които са около тях. Те са сплотени, единни. Тогава, която твоята група е била силно атакувана, унижавана и когато ти си отстоял на това и си запазил своята позиция и постепенно си доказваш всеки ден, че си бил, прави, ти ставаш особено страстен на първия си избор. Затова за ГЕРБ не можем да допусним, че може да имаме руиниране, коментира проф. Христова.
Какво става с ПП? За моя голяма изненада. Говорих с хора, които са избирали ПП. В чужбина българите все още пазят подкрепата си за ПП, все още не са се отказали. Там, вероятно, както и преди, ще имаме едно разделение. Българите в чужбина са фактор, но не силен, защото те определят два мандата“, коментира тя моментната ситуация и електоралните нагласи.
Първо се появи ИТН. Наливането беше там първо, защото Слави беше обикалял всички наши големи диаспори активно. Това си беше емоционален глас. След това, без да познават Кирил Петков, се определиха на него. Те няма да изберат други и други варианти и затова тези, които гласуват, много насила ще отидат в тези двете посоки“, допълни политическият психолог.
***
С националната подписка “За правото ни да гласуваме по избор - с хартиена бюлетина или машини” Инициативният комитет се обръща към председателя на Народното събрание и лидерите на всички парламентарно представени сили да променят Избирателния кодекс и да възстановят правото на българските граждани да гласуват ПО ИЗБОР - с бюлетина или машинен вот, ВЪВ ВСИЧКИ СЕКЦИИ И НА ВСИЧКИ ВИДОВЕ ИЗБОРИ.
Може да гласувате в електронната подписка ТУК или във фейсбук-страницата на "Труд", както и във фейсбук страниците и профилите на членовете на Инициативния комитет - в секцията за коментари. Нужни са три имена, година на раждане и рождено място.
Само за първите два дни гласуваха над 40 000 души.
ИНИЦИАТИВЕН КОМИТЕТ: Проф. Антоанета Христова, Соня Колтуклиева, Веселина Томова, Лиляна Друмева, Петьо Блъсков, Петьо П. Блъсков, Георги Марков, Станислав Недков - Стъки, Недялко Недялков, Христо Стоянов, д-р Стоян Калоянов, Александър Урумов, Николай Бареков, Юлий Москов
В сряда членовете на комитета ще дадат брифинг в БТА, ще представят временни данни от гласуването и ще разяснят бъдещите си намерения.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш