Проф. Антоанета Христова, политически психолог, пред „Труд news“: Това, че ППДБ взеха властта, бе огромна грешка, другата бе, че Борисов ги подкрепи

Всеки ден сме свидетели на това, че държавата се е сринала

В основните телевизионни канали цензурата е страшна

Часове преди служебното правителство на Димитър Главчев да се закълне в Народното събрание, разговаряме с политическия психолог професор Антоанета Христова. Според нея Главчев няма да се поддаде на натиска на Денков и Кирил Петков от ПП да смени вътрешния министър. Тя смята, че Конституционният съд драматично се забавя с жалбите до него за промените в основния закон и това е много силен удар върху неговия авторитет и  усещането е, че си между земята и небето. Проф. Христова е категорична, че това, че ППДБ  взеха властта е било една огромна грешка, а това, че Борисов ги подкрепи, беше другата огромна грешка.

- Днес президентът издава указ за назначаване на служебното правителство с премиер Димитър Главчев и в 9 часа то ще положи клетва пред депутатите. От петък насам и президентът, и Главчев са подложени на масиран натиск от ПП да сменят вътрешния министър. Ще се поддаде ли Главчев на тази канонада според вас, професор Христова?
- Не, според мен няма, защото в момента сравнението между министъра и главния секретар на МВР на фона на всички публикации и информация, които са силна имиджова щета срещу главния секретар, подкрепят позицията на министъра и не дават основание Главчев да отстъпи. Даже се изненадвам, че към момента на интервюто все още не е поискано освобождаването на главния секретар. Тезите и защитата в негова полза на Денков, Кирил Петков, Румяна Бъчварова са негативни за ППДБ, а не допринасят в позитив за тяхната позиция. Не допускам, че бъдещия служебен премиер ще се поддаде на техния натиск. Ако се поддаде, ще бъде негативен знак за договорки между ГЕРБ-СДС и ППДБ.

- Преди два месеца в интервю за „Труд news“ казахте, че целта на сглобката е да оцелее ден за ден, защото утре може да я няма. Е, нея вече я няма, но ще има ли съдебна реформа, подкрепа за Украйна, еврозона, сухопътен Шенген? Очаквате ли Конституционният съд да върне поправките в основния закон и ... било, каквото си е било?
 - Според мен Конституционният съд се забавя драматично от гледна точка на своевременност на решенията му спрямо промените в конституцията.  И второ – спрямо много динамичните процеси, които се случват в България. Забавянето на практика е липса на законова регулация.  Усещането е, че си между земята и небето, нямаш ориентири за това дали вървиш по закон, дали зад себе си имаш конституционните експерти, които би трябвало да са членовете на Конституционния съд. Хората разчитат на това да има основа,  някой, който да каже - това става или не става. В този смисъл Конституционният съд драматично се забавя и според мен това е много силен удар върху неговия авторитет. 

- И съдебната реформа, смисълът на съществуването на ППДБ, увисна между небето и земята?
- От гледна точка на интересите на участниците в сглобката мога да кажа, че никой няма интерес да се случи истинска съдебна реформа. То заради това се разтури и сглобката. Отдавна прогнозирах разпада. Това е един период, в който ротацията беше много удобен за Борисов период. Както се казва, картите му се наредиха.

- Какво имате предвид?
- Първо, ротацията щеше да го постави в позиция да управлява, а ППДБ да му бъдат вътрешна опозиция. Защото независимо какви са министрите с министър-председател Мария Габриел, това щеше да се възприема като управление на ГЕРБ. А на Борисов това не му е удобно. Идват избори, идват патриоти, националисти, консерватори, които като вълна в момента заливат Европа. Голяма е вероятността в САЩ също да има промяна. Борисов отдавна загуби образа си на играч в център-дясно, той се вля в либералния цвят на ППДБ, подкрепяйки всичките им политики до този момент. Той загуби ГЕРБ като център-дясна партия и му се налага отново да я върне на мястото. Не знам дали това ще се случи, но той осъзнава необходимостта това да стане предвид бъдещото разпределение на силите в Европа и в САЩ. На трето място – абсолютно не му трябваше смяната на регулаторите, те са в голяма степен в ръцете на хора на ГЕРБ. Има още причини, но всичко това от гледна точка на ГЕРБ не предполагаше правителство и реформи. 

- Това за ГЕРБ, а защо според вас и ППДБ не искат реформи, въпреки че те са символ верую на тяхното съществуване?
- Те си мислят, че правят реформи. Но, остават само с мисленето. Те правят скандални промени, „чупеха“ Конституцията като слон в стъкларски магазин. Но затова чакаме Конституционния съд да се произнесе. Реформите на ППДБ довеждат до буксуване на абсолютно всички процеси, свързани с критични обществени събития в България като изборите. Виждаме, че има проблем със създаването на служебно правителство. То се случи благодарение на добрата воля на Димитър Главчев и на президента. Аз не мога да хвана предложение на ППДБ, което да работи. За мен всички техни предложения, които се приеха в парламента с помощта на ГЕРБ – подчертавам това, защото ГЕРБ не са невинни – са против обществения интерес. Така че за мен перспектива за реформи, свързани с двете страни на сглобката, няма.

- А има ли перспектива след 9 юни ППДБ и ГЕРБ отново да бъдат заедно, ако резултатите от изборите са същите?
- Много ми е трудно да прогнозирам в момента поради две причини. Едната е, че факторът динамика на предизборната кампания все още е неизвестен. От днешна гледна точка мога да кажа, че ще бъде скандална кампания. Всеки ден ще бъдем свидетели на това, че държавата се е сринала. Не че се срива, тя се е сринала. Всеки ден ще получаваме доказателства, че всички са навързани – извинявам се за израза – като свински черва. Когато виждаш това, разбираш, че живееш в една илюзия за държава. Пари на държавата изтичали по посока на разни – няма да ги споменавам какви – и не са били контролирани. Аз съм втрещена от последните седмици, а какво остава за обикновените хора, които не са толкова навътре да следят процесите? Слушах някои „анализатори“, според които чрез  демонстрираното противопоставяне, ППДБ и ГЕРБ ще се предупреждават един-друг, нещо като „ако ти ме удариш, и аз ще ударя“. Не, няма да се предупреждават, те ще се удрят, и то всеки ден. Дотам ще се стигне, че не съм убедена какво ще се случи в деня на изборите.

- Е, няма кой да направи преврат на 9 юни...
- Две възможни реакции има. Хората да бойкотират тотално изборите, или не да бойкотират, а да отидат и да наказват...

- С наказателен вот?
- Този вот може да се изрази с два варианта. Или гласуваш за който и да е, само да не са те, или гласуваш с „не подкрепям никого“. 

- При наказателен вот срещу едни, обикновено има някой друг или други, които обират гласовете. Ако има такива сега, още не са се появили?
- Има различни партии, за които вече се чува. Ето, появи се „Синя България“ – ето ви една опция. Друга опция е Гешев, Васил Божков е трета. ВМРО също се явява с Кузман Илиев. Всеки от тези варианти ще разбие вота. ВМРО си има техни избиратели, „Синя България“ си има малко останали бивши седесари, Гешев също е фигура, която събира и фенове, но и много хора, които не го харесват. Към Васил Божков също има интерес, споменават го в проучвания. Така  че ще има за кого да гласуват хората на 9 юни, ако решат да наказват сегашните управляващи. И затова ми е трудна прогнозата в момента. Нека мине още малко време. Всичко, което се случва в момента, е удар и срещу двете части на сглобката. ГЕРБ не печели, в момента се опитва да запази твърдите си избиратели, тези, за които „Бойко тръгна, ще ни отърве от тия“. Борисов води с 6-7 процента, може и повече, но въпросът е с кого ще управлява утре, тъй като той не е човек, който си създава партньорство.  Ако утре той няма партньори, пак ще има избори, пак няма да има ни правителство, ни парламент или отново ще се крият зад псевдоевроатлантизма.

- Кой може да му бъде партньор, ако изключим ППДБ, след като той вече обяви, че дори да имат 150 депутати с ДПС, коалиция с тях няма да има?
- Никога няма да мога да разбера тази тема с ДПС, защото твърдя, че българите нямат проблем с движението. Проверила съм това твърдение. Това е изкуствена теза. 

- Най-новото при ППДБ е, че Пеевски командвал ГЕРБ?
- При ППДБ всичко е разминаване на думи и дела, така че и тази теза е подобна. Но ако те бъркат с тази теза, то нима Бойко Борисов също не бърка с отказа си от ДПС,  нима не бърка с абсурдната си позиция по отношение на паметника на инж. Иван Иванов? Мен ме е срам от позицията му. Очевидно се е поддал на нечие влияние без достатъчна информираност и преценка. 

- Според вас тази милиционерско-ченгесарска пиеса с иди ми-доди ми на главния секретар на МВР как ще завърши? Ако Калин Стоянов и Живко Коцев останат по местата си?
- Това ще бъде една вътрешноведомствена битка и тази институция няма да може да си върши работата. 

- Трябва да има предложение на премиера и президентът да го освободи с указ...
- Смятам, че до този момент това трябваше да се е случило, изобщо всичко се точи като във филм на забавен каданс и това показва, че политиците не знаят какво да правят и се чудят откъде ще им дойде, което пак ни връща към Конституционния съд. Тоест -  държавата не работи.

- Като политически психолог как смятате – показаха ли си истинските лица главните участници в сглобката от ППДБ? Доскоро бяха уж джентълмени, сега обиждат една дама, че е красивото лице на мафията...
- На тези лица съм направила профил още с появата им. Моята позиция като анализатор  беше те да не стигнат до властта, защото лошият резултат беше прогнозируем. Но когато имаш вълна, когато имаш медиите на своя страна, когато имаш много средства, за да вземеш властта – какво от това, че ти говори някой анализатор? То не бяха тролове да ги защитават и да нападат всеки, който е срещу тях... Това, че те взеха властта, беше една огромна грешка, а това, че Борисов ги подкрепи, беше другата огромна грешка. Опитът да бъде оправдано това чрез „видите ли, няма друг изход, трябваше да има държава и правителство“, не може да бъде валиден, като доказателство са всичките безумия, закони и подигравка с Конституцията, която направиха тези хора в парламента. Събирането нямаше смисъл за България, но със сигурност имаше смисъл за посолството и за войната в Украйна.

- Нещата в Украйна поне засега не вървят така, както им се иска и според някои анализатори Борисов се готви да прави завой?
- Две неща ще отбележа. От една страна нещата в Украйна се разхлабиха. Но това не значи, че на посолството му е ОК, че сглобката се разглоби. Защото военните действия продължават, нещата не са приключили. Но дали пък другите причини за разглобяване на сглобката, за които споменах, не са по-силни за Борисов от посолството? Аз съм убедена, че са по-силни, те са по-силен фактор за съобразяване, отколкото да се съобрази с посолството. Това е нова ситуация. Сега целта му е да направи избори и да има голяма разлика с ППДБ, като по този начин ако се наложи да му бъдат партньори, то може би си мисли, че ще бъдат с по-наведени глави. Освен това – цензурата е страшна в основните телевизионни канали. При тази цензура процесът може да се контролира. Цензурата потиска и опозиционните анализатори, и опозиционните алтернативи. Но тя може да не продължи, това са специфични отношения със собствениците на медиите. Така че, моментът за избори е най-подходящ за ГЕРБ.

- Според вас възможно ли е правителството на Димитър Главчев да остане и след изборите? Някои наблюдатели дори смятат, че може да бъде припознато и като редовно?
- Защо не, ако си изиграе добре картите? Убедена съм, че Главчев е точен и внимателен, не приказва много, очаквам да бъде коректен. Струва ми се обаче, че ще се опитат да го накарат да се включи в предизборната кампания като направи одит на финансите на държавата – това е неговата специалност. Това поиска Теменужка Петкова и бе повторено от президента. Този акт би бил изключително полезен за ориентацията на избирателите и за изчистване на истината за финансовото състояние на държавата. Така служебното правителство може по полезен начин да се включи в кампанията. Това е интересен момент, който налива вода в моята теза, че кампанията няма да бъде просто „плашим се“, а ще бъде удар, след удар, след удар. Аз не виждам накъде може държавата да пада повече. Това не е предупреждение, а установяване на факт. Ако има кой да чуе – трябва да преосновем тази държава. Трябва да има някаква смелост в определени хора, които да намерят нестандартно решение. Да се сменят и политинженерите, и политическите лица, които представляват тази държава. Не може това да са хора, които са ни предлагали политиките си до този момент, трябва да е някакво обръщане. Трябват ни хора, които са наясно и с много опит в системата и в същото време да не са били политици. Реализирани, с кауза. В този смисъл участието, дори с наказателен вот, би било добро решение!

Нашият гост
Проф. Антоанета Христова е политически психолог с фокус на интересите върху формиране на политически имидж, политическо говорене, управление на кризи, процеси на взимане на решение, политическо лидерство. Завършила е СУ “Св. Климент Охридски” специалност психология и е получила докторска степен в Института по психология при БАН. Специализирала е в Лозана, Швейцария и политическа психология в Университета в Охайо, САЩ към ISPP. Главен редактор на сп. Психологични изследвания, ръководител на департамент “Психология” на Институт за изследване на населението и човека към БАН.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта