Проф. Любомир Стойков за Мила Роберт пред „Труд news”: Свидетели сме на скандал, базиран на радикална ексцентричност

В социалните мрежи бързо осъдиха постъпката с роклята-трибагреник

Проблеми могат да възникнат, когато се минат границите на културните, естетическите и моралните норми, убеден е проф. Стойков

Преди по-малко от седмица едно събитие разбуни духовете, а една постъпка предизвика вълна от възмущение, като всичко започна от видео в социалните мрежи. Главно действащо лице в него е певицата Мила Роберт, която взе участие като изпълнител на сцената на “София Прайд“.

Изпълнителката се появи с къса рокля в цветовете на трибагреника, като по средата на своето изпълнение тя свали дрехата, за да остане с друга рокля в цветовете на „Прайда“. При свалянето на роклята-трибагреник обаче Мила просто я захвърли на земята и продължи с изпълнението си. Този жест на потъпкване на българския символ събуди реакции, които още се споделят.

Не един и два коментара в социалните мрежи осъдиха постъпката, като се стигна и до заключения, които гласяха: „Добре, че Бог не ми е дал власт, иначе щях да приключа с всички“. 

Проф. Любомир Стойков, културолог, изкуствовед и медиен експерт, от години наблюдава отблизо светския, сценичния и обществен живот у нас. От повече от три десетилетия той има поглед не само към модата, а и към различни обществени прояви.

"Свидетели сме на класически публичен скандал, базиран на радикална ексцентричност, постигната чрез сценичен пърформанс. Познавам, макар и по-бегло Мила Роберт, която е участвала в една от вечерите на стила на Академията за мода, и разбирам желанието ѝ да привлече общественото внимание с нестандартна постъпка по една толкова болезнена тема. Признавам, че по принцип съм толерантен към ексцентричните и провокативни артистични изяви, тъй като те са част от природата на творците, певците, музикантите и другите представители на художествените съсловия. Дотук – нищо кой знае колко шокиращо и различно. Въпросът е дали и в този случай целта оправдава средствата?", коментира заформилия се скандал с изпълнителката пред "Труд news" проф. Любомир Стойков.

"Става дума за националния ни трибагреник – най-разпознаваемият национален символ на независимостта и суверенитета ни. Изложен ли е той на покушение и похищение? Безобиден ли е актът на хвърлянето му на земята? Дрехата, в частност роклята, е знак и послание. Подмяната, преобличането на рокля в цветовете на националното знаме с рокля в цветовете на ЛГБТИ флага предизвиква нееднозначни асоциации. Самото преобличане е атрактивно действие, но идеята, поне според мен, е неясна и замъглена, въпреки доброто намерение на Мила Роберт. Можеше, например, да бъде обратното – първоначалната рокля да бъде с ЛГБТИ символика, а върху нея да се сложи трибагрена рокля, без да се захвърля предишната. Фактът, обаче, че Мила Роберт се извини за тази постъпка, а аз вярвам, че тя е искрена в това, тушира в огромна степен необходимостта от прокурорски обвинения и търсене на наказателна отговорност. Позитивното в този казус е, че и двете страни – и обществото ни в цялост, от една страна, и ЛГБТИ общността трябва да обединят усилията си в отстояване на правата на различните, но и в регулирането – културно, естетическо и символно-ритуално, на публичните изяви", казва още университетският преподавател пред "Труд news".

Относно това дали има доза суета в този вид събитие, чието провеждане се превърна в ежегодна традиция, проф. Стойков отбеляза, че "проблеми могат да възникнат, когато се минат границите на културните, естетическите и моралните норми".

"Нормално е в "Прайда" и в други карнавални и фестивални форми на афиширане на гражданска позиция, протести срещу прояви на социалната справедливост и други, да има много атрактивни изразни средства, познати от т.нар. хепънинг и пърформанс. Проблемите могат да възникнат, когато по този начин умишлено или неволно се нарушават правата на останалите", каза проф. Стойков.

"Проблеми могат да възникнат, когато се минат границите на културните, естетическите и моралните норми. Но, моля ви, не ме питайте къде са тези граници, тъй като в повечето случаи те са условни и би трябвало да се регулират чрез обществен консенсус или чрез съответните правни и юридически механизми. Вярно е, обаче, че правата на различните все още не са защитени подобаващо и затова те са в правото си да ги отстояват с всички форми, позволени от закона, както и да се стремят по цивилизационен начин към усъвършенстване на законодателството в тази посока", допълни медийният експерт.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България