Машинното гласуване е отдавна отречено в цяла Европа
Подкрепих подписката на Инициативния комитет “Консервативно патриотично движение и граждани” срещу задължителното машинно гласуване, заяви пред “Труд” проф. Михаил Константинов, един от водещите български експерти по изборни процеси. “Пълното машинно гласуване отказа 600 000 души от гласуване, при това ги отказа на два последователни избора, а това е много тежък удар върху демократичните практики и на тези хора трябва да им възстановим правото да гласуват”, каза още проф. Константинов.
Над 21 000 българи вече се подписаха в електронната платформа на националната подписка срещу задължителния машинен вот, показва справка в реално време към 16.00 часа в неделя в платформата.
Както вече “Труд” съобщи, онлайн се гласува от петък 3 юни в продължение на две седмици. Събраните подписи до момента обаче са поне два пъти повече, защото подписи се събират в над 100 фейсбук групи, както и в официалните страници на вестник “Труд”, агенция “Пик”, разследващият “Афера” в социалната мрежа.
Хората, които искат освен с машини, да се гласува и с хартиени бюлетини, се подписват и във фейсбук профилите на членовете на Инициативния комитет. Данните тепърва ще бъдат обобщени и включени в общия списък, който ще бъде обработен след две седмици.
Всеки, който подкрепя въвеждането на хибридното или алтернативното гласуване и с хартиена бюлетина, попълва трите имена, годината на раждане и рожденото място.
Проф. Антоанета Христова, Соня Колтуклиева, Веселина Томова, Лиляна Друмева, Петьо Блъсков, Петьо П. Блъсков, Георги Марков, Станислав Недков - Стъки, Недялко Недялков, Христо Стоянов, д-р Стоян Калоянов, Александър Урумов, Николай Бареков, Юлий Москов са в Инициативния комитет.
Подписката подкрепи в Кюстендил лидерът на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов, кметът на Кюстендил Петър Паунов.
Инициативният комитет ще даде пресконференция в сряда в националния пресклуб на БТА, където ще представи временни данни от гласуването, което ще тече в рамките само на две седмици. След това пълният списък с участниците ще бъде връчен на председателя на Народното събрание и лидерите на парламентарните групи.
Машинното гласуване е отдавна отречено в цяла Европа, не само в Европейския Съюз, поради своята ненадеждност и съмненията за манипулации на софтуера.
Доброволци влизат за каузата
Подписката ще се събира и на различни места в цялата страна, коментираха пред “Труд” от инициативния комитет. За бланката, на която ще се събират подписите от доброволци, са нужни три имена, година на раждане и рождено място. Още в петък миналата седмица граждани от Пловдив, Бургас, Стара Загора, Велико Търново, Нова Загора, Ямбол и Благоевград се предложиха сами да отделят част от времето си за подкрепа на кампанията. До две седмици ще бъдат обобщени всички събрани подписи от кампанията.
“Не харесвам машинното гласуване заради злоупотребите с гласовете, които бяха доказани, но ЦИК и до днес мълчи и не прави коментар за тези нарушения които бяха доказани с факти”, пише във фейсбук Мария Влахова. Жената се е подписала в електронната платформа, но е категорична, че възрастните хора, които нямат достъп до интернет, са ощетени от онлайн набирането на подписи, а точно пенсионери са най-ощетени от машинното гласуване. “Не е лошо да промените подписката за изцяло отпадане на машинния вот”, коментира Валя Михайлова.
Заради ненадеждност и съмненията за манипулации на софтуера
Днес никъде в Европа няма избран парламент или президент по машинен път. А Конституционният съд на Германия през 2009 г. с прословутото решение №3 отмени машинното гласуване като неосигуряващо тайната на вота.
Българският Конституционен съд със 7:5 “пусна” машинното гласуване. Седемте съдии обаче изрично споменаха в мотивите си, че взимат това решение, защото нашият закон съдържа контролен механизъм, а именно - разписки, чрез които може да се удостовери автентичността на вота. Практиката показа, включително и на последните избори, че контролно преброяване на разписките не се извършва, а доколкото се извърши, не се оповести от ЦИК, за да знаят партиите в определените немного дълги срокове дали да атакуват пред Конституционния съд окончателните резултати.
С националната подписка “За правото ни да гласуваме по избор - с хартиена бюлетина или машини” Инициативният комитет се обръща към председателя на Народното събрание и лидерите на всички парламентарно представени сили да променят Избирателния кодекс и да възстановят правото на българските граждани да гласуват ПО ИЗБОР - с бюлетина или машинен вот, ВЪВ ВСИЧКИ СЕКЦИИ И НА ВСИЧКИ ВИДОВЕ ИЗБОРИ.
Срок за събиране на подписи - 2 седмици от 3 юни 2022 г.
Можете да гласувате ТУК и във фейсбук-страницата на “Труд”, както и във фейсбук страниците и профилите на членовете на Инициативния комитет - в секцията за коментари.
Аз се подписах в подписката на инициативния комитет да имаме избор как да гласуваме - с хартиена бюлетина или машина. Подписах се, защото демокрацията дава възможности, а не ги отнема!
И всеки един от нас трябва да има тази възможност за избор. Срамно е определящите се за демократични партии “Продължаваме промяната” и “Демократична България” да отнемат тази възможност и да налагат силово своя избор.
Призовавам всеки, който е срещу манипулативния машинен вот, да се включи в подписката за гласуване по избор с хартиена бюлетина или машина! Всеки трябва да има възможността да избира как да гласува!
Слоганът на кампанията на нашия инициативен комитет неслучайно е “Не позволявай на машината да гласува вместо теб!”, защото целият машинен вот, натрапен ни по чужд модел, всъщност е мотивът и аргументът сегашната, нелегитимна власт да спечели изборите и да влезе в управлението на държавата чрез машинна измама. Ефектът от цялото това упражнение е, че близо 600 000 българи не отидоха до изборните урни и не гласуваха. А това постави на карта легитимността на българската демокрация. В момента ни управляват хора с критично нисък праг на доверие - под 30 процента. А властта в България е избрана с около 10 процента от доверието на електората. Може да си представите, че в цялата ни история на парламентарната ни демокрация след 1989 година не е имало подобна, непредставителна сила на властта. Нашата подписка не обслужва никакви партийни амбиции, а обслужва тези 70 процента от безпартийните българи, които не застанаха до урните и не дойдоха да гласуват, именно защото смятат, че техният глас ще бъде подменен. И ако гласуват - хората подозират, че няма да дадат гласа си за партия или коалиция, а ще са част от измама и манипулация. Много е важно повече хора да се подпишат сега, защото така отстояваме правото на пряката демокрация, създадена още в древно време, когато гласът на всеки е глас на мнозинството. Мнозинството управлява при демокрацията, а това мнозинство не може да бъде презентирано в момента с 10 процента от гласовете на българите.
Машините не би трябвало да бъдат използвани в демокрацията, поради съмнения в крайния резултат, невъзможността да се контролира процеса в “черната кутия”, дискриминацията към групи избиратели, които имат съпротиви към новата процедурата. Всичко това създава недоверие към изборния процес. Недоверието в резултата от избори води до нежелание да гласуваш. Това е най-големият бич за едно съвременно общество и за една развиваща се демокрация като нашата. Откъдето и човек да погледне, не би могло да подкрепя използването на машините. Само примерите, че навсякъде в европейските страни машини не се използват, с изключение на Брюксел, показва, че там, където има традиция в демокрацията, правителствата не могат да си разрешат да си играят с демократичната система.
Предстои пресконференция, ще се съобщят данните за събраните подписи. След това ще трябва да се връчат в парламента, там, където се намират народните представители, които би трябвало да ги засяга как се развива демократичната система в България. Всички парламентарни групи ще бъдат сезирани с подписката, с желанието на гражданите и аргументите срещу машините.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш