Проф. Николай Младенов: Възможно е „Омикрон“ да не протича еднакво леко навсякъде

Възможно е „Омикрон“ да не протича еднакво леко навсякъде. Специалисти от Южна Африка информираха, че "Омикорон" протича по-леко, но трябва да се има предвид, че населението там е младо и с друга характеристика, а не е така в Европа, поради което не може да се говори с убедителност, че лекото протичане е валидно навсякъде. Това каза за Нова телевизия проф. Николай Младенов, директор на Клиника по анестезиология и реанимация в  УМБАЛ „Токуда“.

"Ние сме население с друга специфика, застаряващо със сърдечни и редица други заболявания, така че е възможно "Омикрон" да не протича при нас както в РЮА. Накъде ще тръгне този вариант не може още да се каже. Работим с едни и същи легла с един и същ персонал, това е духовно унищожение на лекарите, както и физическо, защото има свръхнатоварване. Интезивистите са много малко и това е от години, аз от 4-5 години се обръщам към всички здравни министри за промени в интензивната медицина, но това не се случва.", допълни още проф. Николай Младенов.

Проф. Младенов подчерта, че интензивното лечение е най-скъпо като изграждане и експлоатация: "Всичко трябва да бъде окомплектовано и да влезе в действие от обучен персонал, който у нас липсва, защото излиза навън. След време може да се наложи да събираме лекари от други държави. В България не се разви добре настаняване на пациентите, от две години работим с един терапевтичен подход срещу вируса, лечението не е мръднало при нас. Трябва да почиваме не на общи приказки, а на създаденото от науката, то плод на свръхчовешки интелектуални усилия.“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве