Профeсорът по конституционно право Пламен Киров: „Не подкрепям никого“ е вот на вятъра

90 000 гласа отиват на боклука

Един мандат “тежи” 10 000-11 000 гласа

Близо 90 000 гласа на 2 април може да отидат директно на боклука, защото всеки, който гласува с “Не подкрепям никого”, образно казано налива гласа си в каца без дъно.

“Това не е протестен вот срещу партиите и техните кандидати, това е глас на вятъра. Този глас е пуснат от идиоти”, коментира пред “Труд news” професорът по конституционно право Пламен Киров, който е бил и зам.-председател на ЦИК. Той прогнозира, че на предсрочните парламентарни избори гласовете “Не подкрепям никого” ще бъдат повече и като бройка, но и като процент заради призива на една от партиите да се гласува протестно именно така, но и заради по-малкия брой избиратели, които ще отидат до изборните секции.

“Не зная колко пъти трябва да се обясни на българските граждани, че това, което правят, е обикновена глупост”, каза още проф. Пламен Киров, който има богат и с европейското изборно законодателство.

От въвеждането на въпросното квадратче в Изборния кодекс през 2016 година, интерес към него е имало много непосредствено на парламентарните избори през 2017 година и след това отново на последните предсрочни избори (виж таблицата, б. р.).

Членове на ЦИК коментираха пред “Труд news”, че е време квадратчето да отпадне от Изборния кодекс. “Труд news” научи, че при големи партии има нагласа това да се случи с промяна в изборното законодателство.

Зам.-председателят на ЦИК Димитър Димитров обясни, че това е действителен глас, който обаче не влияе по никакъв начин нито върху избирателната активност, нито при разпределението на гласовете за мандати, както при парламентарните избори. При сметките на партийния вот всичкки гласове “Не подкрепям никого” се изваждат от общия брой действителни бюлетини.

От ЦИК коментираха, че този вид протестен вот има значение само за статистиката. Той показва колко българи са отишли до секциите само, за да накажат политическите партии и техните кандидати.

Проф. Михаил Константинов изчисли, че този път тежестта на един депутатски мандат ще бъде 10 000-11 000 гласа, а бариерата за влизането в парламента на политическите формации ще е 105 000-110 000 гласа. Проф. Константинов призна, че против вкарването на гласовете на “Не подкрепям никого” в общите сметки са били навремето малките партии, които се опасявали, че по този начин ще се вдигне бариерата и влизането им в народното събрание ще е обречено.

На изборите ще се снима с мобилни устройства

В 15 на сто от секциите няма да има видеоизлъчване в реално време

В 15 на сто от избирателните секции няма да има видеоизлъчване в реално време, а причина е липса на качество на видеовръзката, съобщиха от министерството на електронното управление. За останалите 85% от избирателните секции ще има осигурена интернет връзка, за да се заснема и излъчва в реално време броенето на бюлетините и попълването на протоколите с изборните резултати след края на изборния ден.

На изборите ще се снима с мобилни устройства, няма да се използват камери, а причината е, че смарт телефоните са единственото изпълнимо решение. Това каза Ангел Петров, главен секретар на министерство на електронното управление.

Той подчерта, че всяко мобилно устройство ще бъде снабдено с дейта карта за мобилен интернет към съответния оператор.
Мобилните устройства ще имат инсталирано мобилно приложение, разработено от “Информационно обслужване” АД, което ще осигурява видеоизлъчването и видеозаснемането след края на изборния ден. Благодарение на Mobile device management (MDM), мобилното устройство ще може да изпълнява само една функционалност - видеонаблюдение и видеозаснемане. След приключване на изборния ден и преди началото на преброяването, грижа на председателят на СИК е включването на мобилното устройство и сканирането на предварително подготвен QR код, който съдържа персонализирана информация за конкретната секция и активира приложението за видеоизлъчване и видеозаснемане.

Един ден преди изборите на 2 април, мобилните устройства, като част от пакета изборни книжа, ще бъдат предадени на СИК, заредени, инсталирани и конфигурирани. Ще бъдат разработени и обучителни материали, които включват документална инструкция и видеоклип.

Според чл. 278, ал. 2 от Изборния кодекс

Гласът е действителен, когато:

1. Бюлетината е по установения образец за съответния изборен район;

2. В бюлетината няма вписани специални символи, като букви, цифри или други знаци;

3. Бюлетината съдържа два броя печати на съответната секционна избирателна комисия;

4. Само в едно от квадратчетата за гласуване за партия, коалиция или независим кандидат има поставен знак “Х” или “V” с химикал, пишещ със син цвят, за една кандидатска листа, който изразява по еднозначен начин вота на избирателя.

5. Само в едно от квадратчетата за гласуване за партия или коалиция има поставен знак “Х” или “V” с химикал, пишещ със син цвят, независимо че е отбелязано повече от едно предпочитание (преференция), отбелязано със знак “Х” или “V” и с химикал, пишещ със син цвят - приема се, че бюлетината не съдържа предпочитание (преференция) и гласът се смята за подаден само за избраната кандидатска листа;

6. Само в едно от квадратчетата за гласуване за партия или коалиция има поставен знак “Х” или “V” с химикал, пишещ със син цвят, за една кандидатска листа, и е отбелязано само едно предпочитание (преференция), отбелязано със знак “Х” или “V” и с химикал, пишещ със син цвят;

7. Поставеният от избирателя знак “Х” или “V” с химикал, пишещ със син цвят, излиза извън квадратчето на съответната кандидатска листа, но не навлиза в квадратчето на друга листа;

8. В бюлетината има отклонения, дължащи се на дефекти и грешки при производството, или когато върху нея има механични увреждания или зацапвания;

9. В бюлетината има поставен знак “Х” или “V” с химикал, пишещ със син цвят, в квадратчето “Не подкрепям никого” (нова - ДВ, бр. 39 от 2016 г., в сила от 26.05.2016 г.).

Професор Михаил Константинов: Квадратчето трябва да отпадне

Законодателят реши да има квадратче с “Не подкрепям никого” при приемането на задължителното гласуване, към което имаше и текст, предвиждащ санкции. Текстът за санкциите падна в Конституционния съд, но квадратчето остана.

Според мен, то трябва да отпадне. Още повече, че то има двояко тълкуване - по един начин се тълкува при парламентарни избори и по друг, на първи тур при кметски и президентски.

“Не подкрепям никого” не влияе върху избирателната активност и това бе решено нарочно, защото в противен случай малките партии щяха да изпищят на умряло и да загинат. Ако имаше отношение към активността на последните избори ген. Стефан Янев нямаше да влезе в парламента.

Борислав Цеков, доктор по конституционно право: Опцията в бюлетината вече е дървено желязо

Опцията “Не подкрепям никого” беше въведена през 2016 г. като последица от въвеждането на задължителното гласуване. Това стана тогава с парламентарната подкрепа на ГЕРБ, Реформаторския блок и “патриотите”. След като си длъжен да упражниш своя вот, следва да има възможност и да “протестираш”, като не гласуваш за никой от кандидатите, партии или коалициите в бюлетината. Това беше логиката на вносителите. Дотук добре. Но, както винаги у нас, същите вносители надробиха и едно голямо “но”, което напълно обезсмисли идеята. Понеже Реформаторския блок се страхуваше, че ще остане под 4-процентната бариера на следващи избори, те прокараха следния “трик”. Гласовете “Не подкрепям никого” се броят за действителни, но не се броят при изчисляване на изборния резултат, за да не допринесат за увеличаване на броя гласове, които са необходими за преодоляване на изборната бариера. Така превърнаха опцията “Не подкрепям никого” в дървено желязо.

Само фунционална юридическа неграмотност или дребни партийни интереси могат да сътворят подобно нещо - хем един глас е действителен, т. е. валиден, хем няма никакво значение за изборния резултат и така се приравнява на недействителните. Моето становище е, че гласовете “Не подкрепям никого” трябва да се броят в общия кюп и изборния резултат да се изчислява съвкупно - на базата на всички действителни бюлетини с вот за партии и коалиции, както и тези с “Не подкрепям никого”. В противен случай е по-добре тази опция да бъде отменена при бъдеща ревизия на изборното законодателство.

Димитър Димитров, зам.-председател на ЦИК: Не влияят върху избирателната активност

Гласовете “не подкрепям никого” са действителни гласове, но те не влизат в базата за определяне на изборния резултат, тъй като има описан алгоритъм, в който влизат само гласовете, подадени за партии и коалиции. Гласовете “не подкрепям никого” не влияят върху избирателната активност, т. е. не я правят по-висока. Те няма как да бъдат отчетени.

Тези гласове обаче в определени случаи имат значение при изборите за президент и кметове. При кметски избори може да се получи така, че когато има един кандидат гласовете “не подкрепям никого” да дадат отговор дали кандидатът е избран, или не е избран. Ако не е получил повече от половината гласове, а “не подкрепям никого” са действителни гласове, кандидатът не е избран. Но това е много частен случай. Това веднъж се случи - при избора на кмет на Вакарел. Наложи се повтаряне на балотажа заради гласовете “не подкрепям никого”.

Александър Андреев, бивш председател на ЦИК: Този вот не влияе на разпределянето на мандатите по Хеър-Ниймаер

Квадратчето “Не подкрепям никого” се появи в промените на Изборния кодекс, когато гласуването беше въведено като задължително. В тази връзка, създавайки задължението на гражданите да гласуват, беше създадена и възможността “Не подкрепям никого”, ако избирателят не желае да подкрепи нито една кандидатска листа, за да може да има възможност да изпълни задължението си да гласува. Въвеждането на това квадратче позволи да бъде даден действителен глас от страна на избирателя. Въпросът, който стои е, след като санкцията за задължително гласуване отпадна, дали да остане и самото квадратче в интегралната бюлетина “Не подкрепям никого”. В момента то позволява гласът на избирателя да бъде отчетен като действителен, а в същото време той не дава подкрепа за никоя от кандидатските листи или за кандидат. “Не подкрепям никого” влиза в активността, но не влиза в определянето на изборните резултати при кандидатските листи, когато трябва да бъдат разпределени мандатите за политическите формации по методиката на Хеър-Ниймайер.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения