Професия „Сватбен агент“, Юлиана Костадинова пред „Труд news”: Да организираш петзвезден романс

Снимки: Личен архив и Pixabay
Юлиана Костадинова организира сватбени тържества от 21 години

Случва се червилото на булката да седи у мен

Да направиш детайлите изящни и лицата на хората щастливи, в това се състои красивата страна на професията „сватбен агент“.

Юлиана Костадинова практикува тази професия от 20 години. Самата тя е организирала собствената си сватба.

От опит в подготовката на такъв тип събития казва, че най-важното нещо, е не толкова блясъкът или тематичната насоченост, а любовта между двама души.

Във все още активния сезон на сватбите, с нея разговаряме за разчертаване на графика на едно тържество и актуалните тенденции при ритуала.

- Юлиана, откога започнахте да се занимавате с организация на сватби?

- Още от 2003 година. В началото „сватбен агент“ беше почти непозната дума, защото тогава определено не организирахме по този начин сватбите, по който сега се прави всичко това. 

- Какво се промени?

- Промениха се изискванията на булките. Много филми гледат. Аз също гледам и едно време излезе филмът „Сватбен агент“, който дори ме вдъхнови и мен за това как трябва да се случват нещата. Промениха се много детайли относно декорации и организация. Едно време пак имаше ресторант, видео оператор и фотограф, но за самия ден не е имало толкова много планиране. По-скоро всичко се случваше, както дойде и както горе-долу се подредят нещата. Сега обаче доста по-стриктно се изготвят сватбените планери и самият сценарий на сватбата е предварително изготвен – по часове.

Юлиана на сватбата си през 2008 г. и днес

- Има ли отлив на сватби или е точно обратното?

- По времето на COVID имаше. Сега ми прави впечатление, че с повишаването на цените на всичко, хората, които имат по-голяма финансова възможност, правят сватби, а тези, които не разполагат с толкова, не правят. Това го вадя, като заключение, от самите ресторанти, в които ходим. В по-скъпите ресторанти има много резервации за такива събития, а в по-евтиния клас няма сватби или те са много малко. Ако преди години един куверт в скъп ресторант струваше 80 лв. или малко повече, то сега е 120-180 лв. Това е нещо, което спира някои хора да правят сватбено тържество, защото някои от тях трябва да изтеглят кредит, за да си направят сватба.

- Какви задачи се поверяват на сватбения агент?

- Първото, което трябва да направят младоженците, е да проучат сватбения агент и до какво степен могат да се доверят на него. Когато дойдат младоженци, трябва да умееш да усетиш, какъв стил и каква сватба си представят те. От там вече сватбеният агент започва с най-важното, а именно – локацията, декорацията на мястото, колко човека ще присъстват, да се разчертае времето за отделна фотосесия с младоженците. Всичко това трябва да се стикова в един ден.

- Вие ли сте хората, които изготвяте графика на младоженците за този ден?

- Да, само една среща да се направи между всичките тези хора – мен, младоженците, фотограф, видео оператор и сватбен водещ, е изключително трудно.

- Как протича първата среща, какво иска булката и какво младоженецът?

- Булката идва с хиляди идеи в главата относно декорацията и красотата. Тя държи да е красива, да бъде с хубав грим и прическа. Типично по женски красотата вълнува булките повече. А младоженците държат повече на това кой ще е видео операторът и водещият на сватбата, и ценовата листа на всички хора, които се занимаваме с организацията, с по-сериозните неща, така да се каже.

- Коя е задачата, която отнема най-много време относно подготовката?

- За мен най-много време отнема това, когато самите младоженци не са наясно, какво точно искат. Мога да предложа и пет локации за този ден и те да се чудят дали го искат или не, дали чисто финансово им е изгодно. Когато в представите си те са наясно с желанието си, то тогава всичко става много бързо и не трябва кой знае колко време за нищо. Имала съм и срещи с булки точно два пъти преди сватбата, като „изчистваме“ идеята за декорацията, разговаряме около 1-2 часа и се получават много лесно нещата. 

- Колко време Ви отне сватбеното тържество, което подготвяхте най-дълго и съответно най-бързо организираното такова?

- Най-дългата подготовка за сватба ми отне една година, защото има ресторанти, които са заети доста преди определена дата, както и конкретни видео оператори или пък водещи. Най-добрите в този занаят са заети отдаван и затова може би трябва година по-рано да се ангажират. Имала съм и кратки подготовки. Миналата седмица имах среща за една предстояща сватба, която ще бъде буквално след няколко дни – на 6 септември. Но тази сватба ще бъде по-малка и затова много по-лесно се случват нещата в град, в който не е чак толкова натоварено, като събития. 

- През последните години много актуално стана да има зададена тема на една сватба. Какви са тенденциите към днешна дата?

- Различно е, някои си избират конкретна тема, а други – декорацията да бъде в конкретен цвят, което пак се води нещо като тематика. Някои искат по-цветна декорация, други по-неутрален цвят, като „пудра“ или бледо синьо. Като тематика на мен лично най-много ми харесва връзката с природата. Получават се и красиви снимки. Имах една сватба миналата година, която ми стана любима. Булката беше наполовина швейцарка и наполовина българка, а младоженецът – швейцарец. Те избраха да направят сватбата си в България. Беше горска сватба. Имаше изнесен ритуал в гората в Драгалевци. Менюто беше традиционно българско. Нищо не вкарахме, с което да покажем някаква излишна оригиналност. Българската традиция беше акцент на цялата сватба.

- Кои са по-нестандартните локации за сватба, които избират младоженците?

- Имало е различни локации. Една от тях беше в Перник, на крепостта „Кракра“, изнесен ритуал. Лично аз съветвам и препоръчвам сватбено тържество в ресторант и да има подходящо място за изнесен ритуал. Това е най-практично, защото при лошо време този изнесен ритуал може да се пренесе вътре. Това е най-доброто нещо за младоженците. Хубаво е да бъде и нещо нестандартно, но трябва да се помисли за времето, защото, ако вали дъжд, ще се създаде напрежение.

- Като сватбен агент, какво държите във Вашата чантичка и с какво може да бъдете в помощ на младоженците в този ден?

- Всеки път в чантата нося игла и конец, силиконов пистолет, лак за коса, а понякога и червилото на булката. Случвало се и това, защото булката може да не е с чанта и затова то седи в моята. В сватбения ден, на място, присъства и координатор, който следи за всяка стъпка и програма. Работата на сватбения агент е преди самия ден на тържеството, а координаторът е човекът, който е в ресторанта и трябва да стикова всичко, което вече сме подготвили – фотограф, DJ, видео оператор и изпълнители, ако има такива. Той е и човекът, който настанява гостите в ресторанта. 

- Направи ми впечатление един сантиментален детайл, когато разглеждах вашите албуми със сватби. Това беше един специален стол с табелка върху него, която показваше, че това място е отредено за човек, който вече не е между живите.

- Да, булката поиска това. Ставаше дума за баща ѝ, който е починал. Не всеки може да си го позволи да го направи, зависи, колко силен човек си. 

- Кое е най-важното в този специален ден за младоженците?

- От толкова много сватби, които съм организирала, мога да кажа, че за мен лично, най-важно е спокойствието на булката и младоженеца, както и на техните родители също. Няма чак толкова голямо значение дали ще има конкретен изпълнител или някакъв специален ефект. В крайна сметка важното е сватбата да се получи така, както те са си я представяли и да останат доволни. А за гостите ефект може да е различен детайл – от декорацията до платнената салфетка, защото всеки различно се впечатлява. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта