Професор Андреа Майер, пионер в медицината на дълголетието, пред „Труд news“: Знаем как и можем да добавим 10 години към живота си

Ерата на дълголетието настъпва и в България

Забавянето на стареенето е процъфтяващ бизнес

Говорим за бум на бизнеса с дълголетие - потребителите искат иновации в полето на младостта. На практика този бизнес е навсякъде, настъпва и в България. Това казва в първото си интервю за българска медия проф. Андреа Майер, пионер и светило в науката за дълголетието, към чиито разработки гледат учени, бизнесмени, корпорации от цял свят.

Откриваме я в Сингапур, където има своя клиника за дълголетие. Тя е категорична, че ако опознаем гените си, можем да спечелим за себе си поне 10 години живот и да надхитрим биологичния си часовник.

Специално за „Труд news“  тя дава нейните препоръки за дълголетие.

- Професор Майер, намираме Ви в Сингапур. Вие сте пионер в науката за дълголетието, какво казвате днес - след почти 30 години изследвания и опит, може ли да променим заложеното в гените си, така че забавим стареенето и да бъдем дълголетници?
- За съжаление не можем да изменим гените си, но можем да ги използваме по различен начин чрез епигенетиката, която изучава влиянието на околната среда върху гените. Към момента не можем да увеличим продължителността на живота през модификацията им. Има научни методологии, по които можем да разделяме лошите гени от добрите, да ги модифицираме, но те не се прилагат, когато говорим за постигане на дълголетие. Ние можем категорично да акцентираме върху използването гените, от които имаме нужда, докато променяме епигенетиката. Тя се явява донякъде пластът, който стои над гените и определя дали ги използваме или не.

- А това означава ли, че все пак сте открили начин да влияем върху процесите и да сме по-млади, отколкото казва възрастта ни?
- Със сигурност можем да забавим процесите на стареенето. Можем да обърнем биологичната възраст при индивиди на средна възраст. Вече показахме това в проучвания с животни, но определено може да направим това и при хората.

- Кога трябва да започнем профилактика, която да ни позволи да надхитрим биологичната си възраст?
- Бих казала, че това трябва да стане от 20-ата годишнина натам. Но много зависи от процесите, а това важи дори и при децата. Вече има изследвания, които показват, че те растат по различен начин. Лесно е да проследим нещата, да измерим процесите след 30-те години и да навлезем в тях. Промените, които виждаме между 20-те и 30-те ни години, са маргинални, странични, но след третото десетилетие от живота започва основният отказ във функции на нашите органи.

- Какво можем да направим тогава, ако сме минали 30-те си години?
- Първото, което трябва да знаете, е върху какво трябва да работите. Няма да ви давам съвета, който идва от Световната здравна организация, защото всеки знае, че не трябва да бъде с наднормено тегло и не трябва да пуши, и пр. Това, което ние открихме, стъпка по стъпка, е как да използваме гените, както и останалите биомаркери на стареенето, за да направим терапиите много персонализирани. Какви са нуждите на даден човек в сравнение с тези на друг, какви количества от кои добавки човек трябва да приема, колко физическо натоварване и при каква интензивност е подходящо. 

- А ако внимаваме с диетата си и спортуваме, не е ли достатъчно да поддържаме тялото си по-младо, отколкото е?
- Това е много силно преимущество, може би най-мощният инструмент, с който разполагаме в момента. Хората могат да живеят до 10 години и повече, ако те биха искали и направят промени в своя начин на живот. Така че това е мощен метод, да.

- И все пак - достатъчно ли е?
- По-скоро не. Не само промените в начина на живот са важни, трябва да помислите и за нивата на стрес и за съня си, както и да подпомогнете процесите с различни добавки, както и приемът на предназначени за вас медикаменти ще помогнат да постигнете още по-голямо намаляване на биологичната си възраст.

- Скорошно проучване на екип учени, водени от Вас, показа, че има нужда от повече регулация и строг контрол над хранителните добавки. Кажете ни как трябва да подбираме хранителните добавки и трябва ли да приемаме споменатите в проучването?
- Не бих препоръчала да се приемат тези добавки просто така. На първо място трябва да знаете от какво имате нужда. Не всеки има нужда да приема на NMN или алфа-кетоглутарова киселина и пр. На второ място, ако пиете добавки, заложете на доказана марка, която ще ви гарантира, че веществата, които са описани, наистина се съдържат в продукта, който купувате. Именно това показа проучването - при някои от продуктите, които потребителите купуват, активните съставки, описани на етикета, са 128%, докато при други са 0%. Това означава, че можете да приемате нещо, което не съдържа активната съставка, която се твърди, че има. 

- Преди няколко месеца в Сингапур имаше голям форум, свързан с последните новости в сферата на дълголетието, на който имаше и българско участие. Един от докладите, изнесени по време на събитието казва, че пазарният дял на тази индустрия през 2023 г. е бил 27 милиона долара и се очаква той да се разшири до над 44 милиона долара в близките няколко години. Какви е Вашата прогноза - ще се превърне ли дълголетието във водеща индустрия?
- Наистина говорим за процъфтяващ бизнес. Виждате колко много линии от добавки се предлагат, как клиники за дълголетие се откриват навсякъде. Потребителите вече разбират, че биологичната им възраст може да бъде променена, че могат да бъдат по-млади и това е причината да има толкова огромен пазар - хората вече разбират, че дълголетието може да бъде постигнато. Оттук нататък обаче имаме проблемът с качеството - не само добавките не подлежат на регулация в момента, но по същия начин и клиниките за дълголетие не подлежат на регулация. Много от процедурите в медицината за дълголетие не се базират на доказателства. Не знам дали ще се съгласите с мен, но аз смятам, че поне част от терапиите трябва да бъдат сертифицирани и да има доказателства, че работят при хора. Именно такива трябва да бъдат в основата на този пазар. Да, говорим за бум на бизнеса с дълголетие, потребителите му искат иновации в полето на младостта. За пръв път наблюдаваме и увеличаване на пазарния дял, както споменахте. На практика говорим за това, че този бизнес е навсякъде.

- Но къде остава медицината, стои ли тя зад бързоразвиващият се бизнес?
- Аз имам частна клиника, работим и с други колеги от няколко години, като предлагаме доказани медицински практики, като и диагностика на пациентите. Заради огромния интерес към тази сфера за съжаление има много шарлатани, има много неща, които не трябва да наричаме медицина. Когато говорим за истинска медицина, ние се основаваме на проучвания, които са доказани при животни, които са доказани при хора. Ние пренасяме интервенции, които работят, в клиничната практика. Но в момента има хора, които практикуват разни неща, които не казвам, че не работят, но ние не знам какъв е изходът от тях, и тук отново идва проблемът с качеството. В крайна сметка всичко това може да навреди на здравето, дори може да се стигне до смъртни случаи заради странични ефекти от някои недоказани интервенции. Затова трябва да защитим това бързоразвиващо се и набиращо популярност поле на дълголетието. То толкова бързо се разраства, че на практика няма регулация за такива интервенции.

- Тук, в България темата с терапиите за дълголетие, с клиниките, които ги предлагат, е нова за широката общественост - можете ли да направите прогноза кога и при нас ще стигнем връх в интереса към забавянето на остаряването?
- Смятам, че всичко това се случва на световно ниво. Аз работя и консултирам в много страни, както и в България. Работя с няколко ваши университета и смятам, че тази ера настъпва и при вас.

- Разкажете ни по какви проекти работите в България?
- В България търсят моите съвети, защото искат да отворят клиники за дълголетие и питат по какъв начин да започнат. Практически всички търсят съвети в тази област, включително страни в Африка. Всъщност виждаме, че една част от обществото - според мен около 5% от населението на планетата, иска да инвестира в тази област, има парите, за да направи големи вложения. Както и Вие споменахте, има огромен потребителски пазар и това е причината да има засилен интерес към полето на дълголетието.

- Професоре, всъщност кога и как медицината на дълголетието привлече Вашия интерес като лекар?
- Доста лесно, аз завърших медицина и стана лекар специалист вътрешни болести, проучванията ми бяха насочени към медицината на стареенето. Изследвах клетъчните системи в тялото, всъщност защо остаряваме. Станах гериатър и международен специалист по вътрешни болести, като не съм спирала работата с пациенти, управлявах болници и исках да основа собствена клиника за дълголетие. Но преди близо 20 години времето за това определено не беше подходящо. Хората не разбираха за какво говоря. При пътуванията ми в различни държави, на различни континенти аз продължих да правя медицински проучвания, докато преценя, че времето такава клиника е дошло преди 2 години. В моята клиника наистина предлагаме медицински доказана диагностика и интервенции на пациентите и продължаваме да правим много изследвания в полето на дълголетието. Извършвам доста изпитвания, за да разбера дали интервенциите наистина работят при хора, както и как да измерваме биологичната възраст, така че да инвестираме в часовници, които я определят и да ги изведем на пазара.

- Споменахте часовниците, които обикновено са приложения, кажете ни как работят?
- Часовниците всъщност ни казват колко сме остарели според даден аспект от нашето тяло, като биологичната ни възраст може да ни определя като по-млади или по-стари. Така че имаме хронологична възраст, на нейната база може да сте няколко години по-млади или по-стари. Определяйки това, можете да върнете, да дръпнете малко назад времето чрез процедури, които са направени специално за вас. Часовниците са достъпни повече от 10 години вече. Ние ги използваме, като ги внедряваме в по-големи проучвания, както и в при грижата за пациентите. Те са много добър инструмент, за да определим индикаторите за това колко оптимално е вашето тяло.

- В България има разработки по темата, както и клиники, които имат интерес към часовниците и приложенията - смятате ли, че можем да имаме по-свободен достъп до тях скоро?
- Да, със сигурност. Часовниците са достъпни на много пазари, включително европейския. Но проблемът с тях е, че те също не подлежат на регулация. Ако влезете в гугъл и напишете, че искате да измерите биологичната си възраст - няма как да знаете дали опцията, която ще изберете, ще бъде през часовник, който е валидиран от специалисти или не. Ако часовникът е точен и верен, той наистина ще определи биологичната ви възраст. Но и тук има твърде много опции, но качествените часовници не са достъпни онлайн свободно.

- Кажете ни каква експертиза имате относно българите - можем ли да бъдем народ дълголетници, каквито са други нации по света?
- Сингапурците са народът, който живее най-дълго от всички останали, наред с швейцарците. Тук, в Сингапур, имаме всички предпоставки за това - отношението към здравето е много важно. България също следва да ускори стъпките в тази посока. Доколкото знам, нивата на тютюнопушенето сред вас остават много високи.

- Можем ли да очакваме, че в близко бъдеще, благодарение на медицината на дълголетието, ще доживяваме и нахвърляме 100 години?
- Зависи как я внедряваме и прилагаме в общественото здраве. Всички остаряваме, но ако таргетираме само най-богатите от най-богатите, тогава няма да сме съвсем точни, защото ще сме включили данните само за някои индивиди. Това, което трябва да се направи, е през правилните протоколи да пренесем наученото в практиката на личните лекари, защото никой не може да избяга от остаряването. Тогава продължителността на живота ще се увеличи. Ако е 120-130 г., има значение, както има значение и в какво здраве живеем тези дълги години.

- Дайте ни ценния си съвет, доктор Майер - как да живеем по-дълго?
- Ако трябва да генерализираме - наблюдавайте теглото си, изглежда лесно, но е много важно да се прави. Следете нивата на кръвното и кръвната захар. Но ако искате да минете на следващо ниво, опознайте се. Разберете какъв е геномът ви, какви генетични рискови носите, микробиомът ви, как функционира тялото ви. Тогава ще знаете какво всъщност трябва да промените, за да бъдете по-добри. Говорим основно за диагностика, която започва с измерването на кръвното, глюкозата във времето, както и теглото - много често. Така че водете тези данни, защото еднократно и да не помните какво се премерили, не върши работа. Това е ключов момент - еднократно мерене не върши работа. По данните могат да се хванат много малко забележими промени, едва забележими тенденции, които вървят в неправилна посока и това е първата стъпка към промяната. Трябва да адаптирате храната, която приемате, според нуждите си - може да ядете плодове, зеленчуци и да изключите червеното месо, или месото изобщо, но в крайна сметка трябва да прецизирате кои точно зеленчуци - броколи срещу краставици например. Изисква се отдаденост, но ако познаваш тялото си, е първата крачка.

Нашият гост

Проф. Андреа Майер (1978 г.) е член на Кралския австралазийски колеж на лекарите (FRACP), завършва медицина (MD) през 2003 г. в Университета в Любек (Германия). През 2009 г. е регистрирана в Нидерландия като специалист по вътрешни болести и гериатрия. През 2013 г. е назначена за професор по геронтология в Свободен университет в Брюксел. От 2016 до началото на 2021 г. е директор на отделението по медицина и обща грижа в Кралската болница Мелбърн, Австралия.

Изследванията є се фокусират върху разкриването на механизмите на стареене и свързаните с възрастта заболявания. През последните 10 години е провела множество международни наблюдателни проучвания и изпитания, и е публикувала повече от 350 статии. Член на няколко международни академични и здравни организации, включително СЗО. Основател и президент на Обществото за здравословна дълголетна медицина и е член на Кралското нидерландско общество на науките и хуманитаристиката.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта