Професори на протест заради новия режим на атестиране

 

Преподаватели от академичните среди се обявяват против промени в чл. 57 от Закона за висшето образование

Създават национален комитет, който ще брани академичната автономия

Преподаватели от академичните среди у нас са в стачна готовност. Напрежението в системата на висшето образование расте заради новия режим на атестиране, който Министерството на образованието и науката предлага, научи „Труд“.

Преподавателите, сред които доц. Николай Цонков, проф. Иво Христов, проф. Нина Дюлгерова, проф. Веско Панов, проф. Николай Проданов, доц. Милен Михов, адв. Калин Костов, са подготвили своя позиция, в която заявяват, че ще бранят академичната автономия с всички позволени от закона средства. Тя бъде изпратена до всички лица, които имат отговорност към законодателния процес.

Раздорът с МОН се дължи на новата методика за атестиране на преподавателите и разработените от министерството завишени минимални изисквания за академично израстване, както и обвързването им с даването на допълнителни 20 млн. лв. на държавните университети, които ги приложат в правилниците си.

Над 100 професори вече изпратиха отворено писмо, в което се обявяват против параграф 17 от Закона за държавния бюджет. Именно той казва, че когато МОН напише новите критерии, висшите училища, които ги припознаят, ще получат части от посочената сума.

Междувременно МОН изработи критериите и методиката, и ги качи за обществено обсъждане, а това скандализира още повече системата. Преподавателите се възмутени заради методиката за атестация, която за първи път се обвързва с минималните изисквания, и освен това сега се прави опит това да се случи чрез решение на МС. Според тях така се погазва академичната автономия, гарантирана в Закона за висшето образование.

Всъщност сега правилата за атестация във вузовете по закон се уреждат от самите висши училища. За промяната им са нужни промени в закона, а не решение на МС, казват те.

„Заявяваме, че всеки опит между първо и второ четене на законопроекта за изменение на Закона за висшето образование да се внесе промяна в чл. 57 (б.а. режима на атестиране) ще изкара академичната общност на протести. Настояваме цялото Решение на МС за определяне на национални атестационни критерии да бъде оттеглено като незаконно и противоконституционно, настояваме всички промени в ПМС за изменение на Правилника за прилагане на закона за развитие на академичния състав (ЗРАСРБ) да бъдат осъществени в рамките на сега съществуващите таблици, с оглед изискването за предвидимост, сигурност и последователност при определяне на правилата за кариерно израстване в системата. Ако законодателите и изпълнителната власт не се вслушат в нашите справедливи искания, ще браним академичната автономия с всички позволени от закона средства и ще създадем национален стачен комитет“, заявяват в своята позиция възмутените преподаватели.

Те са категорични, че няма да толерират начините, по които в последния момент се търси опция да се променя чл. 57 от ЗВО между двете четения в НС.

Промените в ЗВО трябваше да бъдат обсъдени на образователна комисия в парламента тази седмица във връзка, но дневният й ред бе променен, а днес във Варна се провежда Съвет на ректорите.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование