„Арогантността и снобизмът“ на западните политици тласка към формирането на многополюсен свят.
Западните страни искаха да нанесат стратегическо поражение на Русия, включително и в икономическа посока, но не успяха. Това заяви руският президент Владимир Путин на форума на ВТБ „Русия зове!“
Руският лидер коментира и заплахите на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да наложи мита върху стоки от страните от БРИКС, като отбеляза, че той не е бил на власт от четири години и позицията на долара е подкопана.
За краха на плановете на Запада
Западните страни са доказали , че са ненадеждни партньори: „Много вериги за доставки и оперативни връзки, които са били развивани в продължение на десетилетия, са били компрометирани или дори унищожени.“
Те искаха да нанесат стратегическо поражение на Русия, включително в икономическа посока, но не успяха: „Очевидно е, че тези планове се провалиха, провалиха се“.
За заплахите на Тръмп и долара
Що се отнася до заплахите на избрания президент на САЩ Доналд Тръмп да въведе мита срещу стоки от страните от БРИКС, той не беше на власт четири години, през което време позициите на долара бяха подкопани: „Неговите наследници, неговите политически опоненти направиха много за подкопаване на фундаменталните основи на долара като световна резервна валута.
Използването на долара като глобална валута донесе на Съединените щати голяма сума незаработени пари - около 10 трилиона долара за 10 години.
Русия никога не се е отказала от долара: „Отказаха ни да го използваме, но те отказаха, както ние, знаете, казват, за това, за което се бориха, те се сблъскаха с проблемите на самият долар."
За напускането на западни компании от Русия
Русия не изгони западния бизнес, „въпреки политическия натиск много партньори, включително от Западна Европа и Съединените щати, не напуснаха руския пазар“.Руските марки започнаха да се развиват неочаквано бързо след напускането на западните компании и заеха „много ниши“.
Трудностите в европейската икономика са причинени , наред с други неща, от прекъсването на връзките с Русия; сериозна роля играе загубата на възможността „да се получават стабилни руски енергийни ресурси на разумни цени, въпреки че това е много важен компонент. ”
Русия няма да създава специални условия за връщане на чужди компании, но като цяло „вратите са отворени“.
Поведението на американците, които забраняват на европейските инвеститори да използват руския пазар, е „не много съюзническо“ по отношение на Европа.
За многополярността
„Арогантността и снобизмът“ на западните политици тласка към формирането на многополюсен свят.
Обръщането на Русия към глобалния Юг и Изток не се случи сега, а се случва постепенно от 2000-та година насам.
За руски активи
Съединените щати и Европа все още не са „направили последната стъпка“ и не са откраднали златните и валутните резерви на Русия: „Те блокираха, но все още не са откраднали напълно тези пари от нас“.
Международните резерви се оказаха не особено надеждни, по-добре е да се инвестира в технологии, образование и наука.
Относно инфлацията
Необходимо е да се ограничи инфлацията, тя все още е „на доста високо ниво“.
Основният отговор на инфлационното предизвикателство е увеличаване на предлагането на стоки и услуги.
Необходимо е правилно и разумно да се използват всички инструменти за борба с инфлацията, „като се избягват структурни излишъци, включително рисковете от разширяване на разликите в доходите на гражданите и намаляване на базата на доходите на руските региони“.
За руската икономика
Основният резултат в руската икономика през последните 2-3 години е нейната структурна промяна: „След труден период руската икономика не само се възстанови напълно, но и осигурява качествени структурни промени“.
БВП на Русия през януари - октомври 2024 г. е нараснал с 4,1%: „Освен това растежът е концентриран главно в производствените отрасли, в сектори с висока добавена стойност.“
За инвестициите, застраховането и борсата
Инвестициите в реално изражение в Руската федерация до 2030 г. трябва да нараснат с 60% спрямо 2020 г.: „Като се вземат предвид всички трудности, инвестициите в основен капитал на руския бизнес нарастват вече трета поредна година, въпреки всички проблеми които имаме или които се опитват да ни създадат отвън.“
Партньорите от БРИКС като цяло се съгласиха с идеята за разработване на инвестиционна платформа за асоциацията, отбелязвайки, че тя има добри перспективи.
Русия кани инвеститори от приятелски страни на своя фондов пазар: „Както съм казвал повече от веднъж, Русия е част от глобалната икономика и ние приветстваме насрещните потоци на капитали.“
Капитализацията на руския фондов пазар до края на това десетилетие „трябва да се удвои приблизително и да представлява две трети от брутния вътрешен продукт“.
От 1 януари 2025 г. в Русия ще бъде пусната споделена животозастраховка за граждани , съчетаваща застраховка и инвестиция.
Относно безработицата
Равнището на безработица в Русия сега е 2,3%, „рекордно ниско“.
Проблемът с младежката безработица в Русия престана да съществува: „Тук нивото на безработица е под 9%“.
Относно бюджета
За периода от януари до октомври 2024 г. излишъкът на консолидирания бюджет и извънбюджетните фондове на Русия възлиза на около 2,5 трилиона рубли, докато разходите възлизат на по-малко от 35% от БВП, което съответства на нивото от 2021 г.
Плащанията с цифрова рубла ще започнат да се използват в руската федерална бюджетна система от следващата година.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш