Най-голямата икономика в Европа изпада в рецесия, като спадът е регистриран на национално ниво. Индустриалното производство на Германия падна през октомври, намалявайки надеждите, че ключовият сектор ще се възстанови в началото на четвъртото тримесечие на 2024 г. и поражда опасения, че най-голямата икономика в Европа изпада в рецесия.
Според данни, публикувани в петък от Федералната статистическа служба (Destatis), промишленото производство е спаднало с 1% през октомври в сравнение с предходния месец (когато имаше спад от 2%), докато анализаторите очакваха ръст от 1%. Спадът идва в резултат на спада от 8,9% в производството на енергия и 1,9% в автомобилния сектор, казват статистиците от Destatis.
"Данните показват, че все още сме изправени пред спад в индустриалната активност", се казва в прессъобщение на Министерството на икономиката в Берлин, предават Bloomberg и Reuters, цитирани от Pro Tv. По-малко променлив показател показва, че през периода август - октомври 2024 г. промишленото производство намалява с 0,4% спрямо предходните три месеца.
"Не се вижда краят на проблемите в германската индустрия. Изключително слабото начало на четвъртото тримесечие увеличава риска от рецесия през зимата", каза Карстен Бжески от ING.
Данните от петък контрастират с тези, публикувани тази седмица, които показват под очаквания спад на индустриалните поръчки през октомври и дори леко увеличение, ако не се вземат предвид големите поръчки, информира Agerpres.
Спадът в индустрията се отразява на развитието на германската икономика, която може да се свие за втора поредна година.
А президентът на Бундесбанк (Bundesbank) Йоахим Нагел предупреди, че БВП на Германия може да падне дори през 2025 г., ако новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп въведе допълнителни мита върху вноса от Китай и други страни.
Анализаторите предупреждават, че германската индустрия ще има трудности при възстановяването си на фона на слабо глобално търсене, структурни трудности у дома и политическа несигурност у дома и в чужбина.
Миналата година Германия имаше най-лошото представяне сред икономиките на Г-7. Освен това Германия има най-висок дял на износа в БВП в Г-7 и е силно зависима от чуждестранни поръчки, обясни Томас Гитцел, главен икономист във VP Bank.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш