Разделят на две части Висшия съдебен съвет (обзор)

Разделят на две части Висшия съдебен съвет (обзор)

ДПС обяви своя проект за промени в конституцията

Махат изискването за двойно гражданство

Главният прокурор и председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд няма да влизат във Висшия съдебен съвет, който се разделя на два отделни органа - Съвет на съдиите и Съвет на прокурорите. Това предвижда проектът за промени в Конституцията, публикуван днес от Движението за права и свободи.

Двата отделни съвета на съдите и прокурорите ще имат по 13 представители. 7 съдии и 6 прокурори плюс 1 следовател ще се избират от професионалната общност въз основа на териториално представителство, а другите по шестима членове ще се избират от Народното събрание.

Съветите на съдиите и прокурорите, ще избират “тримата големи” с мнозинство, най-малко от 9 гласа. Предлага се и да съществува аналог на настоящия Пленум на ВСС, който е наречен Висш съвет на магистратурата и ще се формира от членовете на Съвета на съдиите и Съвета на прокурорите.

Министърът на правосъдието няма да председателства заседанията на Висшия съвет на магистратурата, това ще правят последователно председателите на двата отделни съвета. Пленарният състав ще взема решения по бюджета на съдебната власт и управлението на имотите ѝ, както и по квалификацията на магистратите, а министърът на правосъдието ще може да отправя предложения по тези три теми.

Една от най-важните промени, свързани с главния прокурор, е да се премахне т. нар. надзор за законност, или както е записано в Конституцията: “Главният прокурор осъществява методическото ръководство върху дейността на всички прокурори”.

“Това означава, че занапред главният прокурор няма да може да се произнася върху конкретни прокурорски актове и най-важното - слага се край на пирамидалната структура на прокуратурата, която бе критикувана от европейските институции. Отмяната на това правомощие премахва и възможността обвинител №1 да се произнася по прекратени преди години дела, ако актът на прекратяване не е бил обжалван пред съда”, посочват авторите от ДПС.

Депутатите от ДПС предлагат и да се въведе и правото на индивидуална конституционна жалба от граждани, която да бъде внасяна в Конституционния съд чрез двете върховни съдилища. Механизмът, по който ще става това внасяне ще бъде уредено в отделен закон.

От ДПС предлагат също да се премахне изискването към депутати и министри да нямат двойно гражданство, както и уседналостта като изискване за участие в изборите.

“Ние предвиждаме да падне ограничението за двойното гражданство така, както в много други страни от ЕС. Заедно с този въпрос се опитваме да утвърдим и правото на глас като неотменимо право, защото това е записано в Конституцията, но с разни техники като настоящ адрес например му се отнема правото на глас”, обясни днес лидерът на ДПС Мустава Карадайъ.

Най-четени