Рая Каназирева, изпълнителен директор на ДКК: Ще предам случая и на европейската прокуратура

Караганева си превиши правомощията

- Как се стигна до това съветът на директорите на ДКК да реши да отстрани Ваня Караганева от поста изпълнителен директор?
- Съветът на директорите избира кой да бъде изпълнителен директор. Ние сме избрали Ваня Караганева за изпълнителен директор и сме є дали кредит на доверие. Но видяхме, че нещата вървят в посока, в която абсолютно не се приема чуждо мнение. Особено с установяването, че са подписани договори за дела с адвокат, при положение, че такива съществуват, по тези договори вече е платено, а едно от делата вече е на последна инстанция, т. е. работата вече е свършена. Други две дела са почти приключили. При положение, че за част от делата вече е платено за всички инстанции към адвокатска кантора, се подписва договор с друг адвокат без даже да се проучи, да се попита, да се потърси, да се консултира. Подписва се договор за сума над 1 млн. лв. По-фрапантното е, че няма двоен подпис. Изпратено е на финансовия контрольор на дружеството на датата, на която се установява, че вече са подписани договорите и в самия мейл, който се изпраща с искане за контролен лист, се иска и стара дата на контролния лист. Договорите са подписани на седемнайсти, а в мейла се иска дата седемнайсти или шестнайсти. Финансовият контрольор дава контролни листа на следващия ден, осемнайсти, където казва, че има нужда от аргументация защо е необходима смяната на процесуалния представител, при положение, че за част от делата е платено за всички инстанции, а за останалите е платено за текущата инстанция, и какво налага тази смяна.

- Какви са казусите с ВМЗ-Сопот и Дунарит, какви нарушения има от страна на Ваня Караганева?
- Взимат се решения еднолично без даже да се уведоми съветът на директорите. По Търговския закон, там където имаме едностепенна система на управление на дадено дружество, съветът на директорите е органът, който управлява дружеството. А изпълнителният директор трябва да уведомява съвета на директорите за всички важни неща, които се случват. Тук уведомяването е нулево. Ако за Вас не е важно, че се взима решение да се предостави да речем ексклузивитет за някакъв пазар на търговско дружество, партньор на ВМЗ, за съвета на директорите е важно да го знаят. Да се знае, че е направен анализ, че е проучено дали това е добре. Даже даването на ексклузивитет да е добро решение, като нямаме никакъв анализ, нямаме информиране, това е просто превишаване на правомощията, които са дадени.

- Има ли подписан документ за ексклузивитет?
- Да има. На заседание на съвета на директорите стана въпрос, че не сме окей да се подписват такива документи без да ни е информирала. След този съвет на директорите, след датата на подписване на документа, беше поискано да се изготви становище за целесъобразност. Това беше направено след като нещата вече са подписани.

- Защо на заседанието, на което взимате решение за отстраняване на Караганева като изпълнителен директор не присъстват всички членове на съвета на директорите?
- Беше взето решение да бъде свикано извънредно заседание на съвета на директорите. На 24-ти взехме това решение. Съответно има покана от 24-ти и заседанието е свикано на 29-ти от девет часа сутринта в сградата на Държавната консолидационна компания. Поради каква причина поканата не е стигнала до г-н Христозов не знам. Поканата е оставена на техническия сътрудник на госпожа Караганева.

- Значи членовете на съвета на директорите надлежно са били информирани за заседанието?
- Аз съм входирала поканата. От тук нататък какво е станало не знам. Аз входирам поканата с входящ номер и от дружеството се изпраща. Дали по някаква техническа причина тя не е стигнала някъде или някъде е прибрана, това са съвсем други въпроси. Ако останалите членове на съвета на директорите чувстват, че нещо не е легитимно, нещо не е както трябва, да свикаме отново такова заседание. Защо да не го свикаме отново, да обсъдим всички точки. Аз със сигурност ще гласувам по същия начин.

- Когато разбрахте, че има проблеми, например за този договор с адвоката, информирахте ли министъра на икономиката като принципал?
- Принципала не съм информирала по причина, че г-жа Караганева постоянно твърдеше, че всичко е координирано с принципала, че това е волята на принципала. Когато даже веднъж се случи да подпиша писмо до министерството и на него беше само моя подпис получих забележка от министерството защо само аз съм подписала. А това беше обикновено писмо. Ясни бяха индикациите, че имат някаква координация в това отношение. За конкретния договор не мога да кажа. Но финансовият контрольор ми се обади да иска допълнителна информация. Аз казах да си свърши работа както трябва и да си иска каквото трябва. Няколко дни по-късно се установи, че договорите са подписани с дата 17-ти. Те са подписани, но не са входирани в дружеството както обикновено се прави. Аз затова не съм се сдобила с подписаните договори на 17-ти. В момента, в който видях подписаните договори, свикахме това извънредно заседание.

- Министерството на икономиката информирано ли е за всички действия, които се опасявате че са нарушения на закона?
- Да, абсолютно. Цялата папка е при тях, при президентството, при премиера, ДАНС и прокуратурата. Не знам вече кой да информирам. Видях, че може да се информира и Лаура Кьовеши. Смятам тази папка да отиде и до европейската прокуратура. Действително смятам, че нещата трябва да се правят изрядно. Както може да се правят в едно частно търговско дружество. Във всяко едно по-голямо частно дружество не можеш да купиш една химикалка без правила. Всички хора, които работят в частния сектор, знаят, че такива правила има. Такива правила има и в държавните дружества. За мен е фрапантно да не се спазват.

- Как си обяснявате реакцията на министъра на икономиката Везиева във връзка с отстраняването на Караганева?
- Обяснявам си го с това, че не са я информирали. Доколкото знам г-жа Везиева беше в командировка, не беше в страната. Аз смятам, че тя е принципен човек и след като се информира със съответните документи, след като се проведат разговори, ако трябва да се намесят и компетентните институции, които могат да дадат допълнителна светлина, да се вземе решение, което не е в нечий личен интерес.

- От тук нататък как смятате да действате. Какво смятате да правите с подписаните от Караганева договори?
- Ако аз остана да оправям тази каша, ще действам както с язовирите. Когато Кирил Петков беше министър установи, че за нито един язовир няма разрешение за строеж. Това трябва да се оправи, само да си говорим те по-изрядни няма да станат. Почвам, пускам документация във всяка община. Където отказват се внася в местния съд, за да се изчисти всичко. По същия начин трябва да действа и който и да е друг, ако не съм аз. Би следвало да се направят чисти процедури - три оферти, да се подпишат хората, които отговарят в дружеството, да отиде при финансовия контрольор.

- Как си обяснявате действията на г-жа Караганева?
- Може да се обясни с липсата є на опит. Все пак ние сме я избрали за изпълнителен директор, считахме, че има такъв опит, но виждаме че няма. За държавните дружества, освен конкурсите, които се правят, трябва да се въведе някаква система, каквато има в частните компании, където се правят личностни тестове след като си минал конкурс, ако щете и детектор на лъжата. В дадено частно дружество съм била и на такова нещо. Има много тестове, които могат да те оценят каква личност си по всякакви критерии. Защо това да не се прави и в държавните дружества. Това ще бъде минимален допълнителен разход, който ще гарантира стабилост на хората, които се избират.

- Г-жа Караганева идва ли на работа сега?
- Не мога да ви кажа. Тя си има кабинет. Тя си остава член на съвета на директорите, може да си идва тук всеки ден. Всеки член на съвета на директорите може д идва в офиса, да ползва кабинет за служебни нужди, да разглежда документация, да иска справки. Изпълнителният директор е за да движи оперативната дейност на дружеството и съответно да информира съвета на директорите за всички важни неща.

Нашият гост
Д-р Рая Каназирева е главен асистент в Стопанския факултет на Софийски университет “Св. Климент Охридски”. Притежава над 15 години мениджърски опит в сферата на маркетинга и проектното управление в различни сектори: телеком, ИТ, банки и финанси, медиа и реклама. Завършила е бакалавърска степен специалност “Бизнес администрация” в Американския университет в България. Доктор е по Администрация и управление с редица публикации в областта на корпоративното предприемачество, иновациите и социално-отговорните инвестиции. Член на съвета на директорите на “Държавна консолидационна компания” ЕАД от април 2021 г.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта