Салати, предястия и ядки спасяват положението
Започна сезонът на имените дни. През януари празнуват Йордан, Иван, Антон и Атанас, следват Трифон и Валентин, Благовест и Тодор… И така до края на зимата. Както е известно, на имен ден не се кани, така че може неочаквано да ви посетят повече гости от предвиденото и няма да минете само с наздравици. Нужно е и мезе.
За всеки случай е добре да приготвите повече салати и ордьоври, нарязани колбаси и сирена, банички, солен кекс, ядки, да сложите храната в общи купи и плата, от които всеки да си взема, вместо да правите индивидуални порции, защото може и да не стигнат…
Ако сте с неколцина близки, разбира се, можете да сготвите всякакво ястие, което се поднася и на Коледа и Нова година, стига все още да са ви останали сили. В повечето случаи то е с месо. Имайте предвид, че според канона на Йордановден се яде постно, но за останалите януарски празници няма ограничения. В подготовката на имения ден не се изхвърляйте да правите сложни, прекалено изискани ястия, а наблегнете на по-бързите, но затова пък в по-големи количества.
Салата от червено цвекло
Необходими продукти:
2 глави сварено червено цвекло
2 кисели краставички
1 глава лук
2 с. л. олио
2 с. л. майонеза
1/3 ч. л. захар
черен пипер, магданоз
чесън и ядки (по желание)
Начин на приготвяне:
Настържете цвеклото и киселите краставички на едро ренде. Нарежете лука на тънки полумесеци и го задушете за 2 минути в олио. Добавете черен пипер и захар, пържете още 2 минути. Дръпнете настрана да изстине. Нарежете на ситно магданоза или друга зелена подправка. Размесете цвеклото, краставичките, задушения лук и магданоза с майонезата. По желание добавете чесън и ядки, нарязани на ситно. Украсете със стръкче магданоз преди сервиране.
Зелник
Необходими продукти:
За тестото:
1 кг брашно
2 с. л. олио
1 ч. л. сол
1 с. л. оцет
хладка вода
За плънката:
6-7 стръка праз
1 ч. ч. олио
1 щипка черен пипер
1 щипка чубрица
Начин на приготвяне:
Замесваме меко тесто и разделяме на 6 топки, едната да е почти двойно по-голяма от другите. Топките оставяме настрана, поръсваме ги с брашно и ги покриваме с кърпа за 20 минути. През това време нарязваме на ситно праза и го задушаваме с половината олио. Слагаме подправките и оставяме да изстине. Разточваме голямата топка на кора и я слагаме на дъното на поръсена с олио тава, като издърпваме доста навън краищата й. Ръсим с олио. Редим втората кора, колкото диаметъра на тавата, поръсваме с олио и слагаме половината праз. Слагаме още една кора, поръсваме с олио, четвъртата кора, също леко поръсена с олио, другата половина от плънката, след нея пета кора, поръсена с олио, и шестата, пак поръсена с олио. Покриваме отгоре с краищата от първата кора, като притискаме с вилица. Набождаме леко отгоре. Поръсваме с малко олио и печем на 200 градуса. Поливаме опечения зелник с малко топла вода и 1 ч. л. олио и връщаме за 5 минути във фурната. Изваждаме и покриваме за 20-30 минути с кърпа.
Свински хапки с кисело зеле
Необходими продукти:
1 кг свинско месо (врат, ребра, пържоли)
1 кисела зелка
1 ч. ч. бяло вино
1 каф. ч. ориз
1 ч. ч. сварени гъби
1 ч. л. черен пипер
дафинов лист
по 3 с. л. мас и масло
Начин на приготвяне:
Месото се нарязва на едри хапки, ако са пържоли – начукват се. Изпържва се в маслото и маста. Зелето се накълцва и се сварява. В глинен гювеч се слага на дъното половината зеле, отгоре оризът, месото, гъбите, зеле, ориз. Между редовете се ръси черен пипер. Отгоре се слага дафинов лист и се изсипва виното, мазнината от пърженето на месото и малко вода. Слага се капакът, замазва се с тесто (или не се замазва, но под капака се слага алуминиево фолио). Слага се в студена фурна и се пече на умерена температура 90 минути, след като заври.
Баклава
Необходими продукти:
500 г готови кори
0,5 кг захар
1,5 ч. ч. орехи
175 г мазнина – масло и олио
лимон
канела
0,5 л вода
Начин на приготвяне:
В тавичката се нареждат половината кори, слагат се орехите – счукани и смесени с канела. Захлупват се с другата половина кори. Нарязва се на квадрати или ромбове и се залива с горещата мазнина. Пече се на 200 градуса до златисто. Докато баклавата изстива, се приготвя сиропът. За него захарта и водата се варят 10 минути. Слага се настъргана кора от лимон, може и малко лимонтузу или няколко капки от сока на лимона. Още докато сместа е гореща, се залива вече изстиналата баклава. След 5 минути сиропът се отцежда внимателно и се вари още 3-4 минути, да се сгъсти леко. Баклавата се залива повторно и се захлупва, за да се задуши. Трябва да престои един ден, преди да се яде.
Хит на седмицата
Салата със сьомга и авокадо
Необходими продукти:
1 шепа рукола
1 шепа микс от марули
150 г пушена сьомга
2 бр. авокадо
2 малки пресни краставички
8 чери доматчета
1 сварено яйце
черен сусам
сол
ябълков оцет
зехтин
Начин на приготвяне:
Реди се марулята най-отдолу, след това - краставичките на кръгчета, чери доматите на по две, руколата, отгоре - авокадото на тънки парченца. Яйцето се реже на малки кубчета и се разпределя равномерно върху салатата, заедно с пушената сьомга. Прави се дресинг от ябълков оцет, зехтин и сол. Накрая се поръсва със сусама.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш