Рецепти за Месни и Сирни Заговезни

През Сирната седмица се ядат яйца под всякаква форма и млечни продукти.

Седмицата между 11 и 17 март е последната преди Великденските пости

Разрешени са сирене, мляко, яйца

Тази година на 10 март отбелязваме Месни Заговезни – последния ден, когато църквата разрешава да се яде месо. Ден преди това, на 9 март, отдаваме почит на мъртвите през една от трите големи Задушници - Месопустна. Думата Заговезни идва от “заговявам” - “започвам да постя, отказвам се от месото”. Преди да се съберат на празничната трапеза на Месни Заговезни, младите семейства трябва да посетят родителите на булката, както и кумовете си. Носят вино, варена кокошка и обреден хляб или питка. Следващата неделя, 17 март, е Сирни Заговезни (Прошка). Тогава по-младите молят по-възрастните да им простят за грешките, волни и неволни обиди.

Седмицата между двете недели е известна като Сирница или Сирна седмица. През нея е разрешено да се ядат мляко, сирене, яйца. Палят се и се прескачат огньове за здраве и за да се изгонят злите сили. Традиционни ястия за Сирни Заговезни са баница със сирене, тутманик, риба, варени яйца, кашкавал, мляко с ориз, кисело мляко, печени ябълки, орехи, тиква – всичко без месо, което е спряно предишната неделя. Задължително се консумира халва. Забавен ритуал е хамкането, когато деца се опитват да уловят с уста вързано на конец парче халва или варено яйце.

От 18 март започва строгият Великденски пост, когато от менюто се изключват всички животински продукти. Той трае седем седмици - до Великден, който тази година се пада на 5 май. По време на постите са разрешени всякакви зеленчуци и плодове, бобови и житни растения, гъби, ядки, мед, каши, приготвени с вода, соеви продукти. Морските дарове (миди, скариди, октоподи), охлювите и други безгръбначни не се смятат за животинска храна и следователно са разрешени. На Благовещение и Цветница може да се яде риба. През постите се забраняват месо, риба, мляко, яйца, бял хляб, бонбони, сладкиши, торти, майонеза, алкохол. В събота и неделя се разрешава малко вино, както и храна, приготвена с олио.

Постенето не е вид диета. Неговата цел не е да се разтоварим от мазнините, натрупани през зимата, нито да отслабнем, а човек да се извиси духовно, да пречисти не само тялото, а и душата си. Не постят бременни, малки деца и хора с тежки заболявания.

Тутманик с кисело мляко

Необходими продукти:
1 кг брашно
5 яйца
125 г масло
1 коф. кисело мляко
300 г сирене
1 ч. л. сода за хляб
4-5 с. л. олио
1 ч. л. сол

Начин на приготвяне:
Брашното се пресява два пъти в дълбок съд. Прави се кладенче, в което се слагат 4 яйца и 1 белтък, солта, разтопеното масло, киселото мляко с разтворената в него сода. Омесва се гладко тесто, като ръцете се топят в олио. Слага се натрошеното сирене и се омесва отново. Тестото трябва да бъде меко. Разстила се в намазнена с олио тава, отгоре също се маже с олио, за да не изсъхне. Покрива се с кърпа и се оставя 1 час да втаса. Намазва се с жълтъка, разбит с малко вода, надупчва се с вилица и се пече в умерена фурна. Готовият тутманик се напръсква с вода и се покрива с кърпа. 

Сирене в гювече

Необходими продукти:
2 яйца
100 г сирене
1 домат (1/3 консерва)
бучка масло
червен пипер, чубрица
люта чушка (по желание)

Начин на приготвяне:
Маслото и 1 с. л. вода се слагат на дъното на гювечето, отгоре – доматът на колелца. Върху него се натрошава сиренето. Поръсва се с чубрица. Захлупва се и се слага в студена фурна. Пече се на 200 градуса 20 минути, след което се изважда, слагат се яйцата, може и люта чушка, и се връща във фурната без капак, докато яйцата станат готови. Накрая се поръсва с червен пипер. 

Скумрия върху домати

Необходими продукти:
2 скумрии
3 глави лук
4-5 домата (1 консерва)
1/2 каф. ч. олио
3 дафинови листа
сол, черен пипер, бахар на зърна

Начин на приготвяне:
Почистете рибата, измийте я и я осолете. Доматите настържете, лука нарежете на ситно. В тавата, в която ще печете рибата, смесете доматите, лука, олиото, 1/2 ч. л. сол и подправките. Сложете рибата отгоре и завийте съда с фолио. Печете в загрята на 200 градуса фурна 30 минути. След това махнете фолиото и печете още 15 минути. 

Пълнено пиле с гъби

Необходими продукти:
1 голямо пиле
500 г гъби
3 стръка праз лук
300 г ориз
150 г масло
сол, черен и червен пипер, джоджен

Начин на приготвяне:
Пилето се посолява и се намазва с масло. В тиган се задушават в останалото масло нарязаните лук и гъби, добавят се оризът и 1 ч. ч. вода. След като оризът набъбне, се слагат червеният пипер, джодженът и черният пипер. С тази плънка се напълва пилето и се зашива. Пече се на умерена фурна, отначало завито с фолио. След като е полуготово, се обръща, в тавата се слага останалата плънка и 1 каф. ч. вода и се пече още 30 минути без фолио.

Хит на седмицата

Пилешка торта

Необходими продукти:
1 пиле
1 кг картофи
100 г гъби
100 г шунка
5 твърдо сварени яйца
200 г майонеза
125 г масло
100 г кашкавал
маслини, магданоз, черен пипер

Начин на приготвяне:
Пилето, картофите и гъбите се сваряват в подсолена вода. Пилето се обезкостява и накълцва на ситно, картофите се пасират, гъбите и шунката се нарязват на ситно, кашкавалът и 3 от яйцата се настъргват. Пилето, картофите, маслото, гъбите, яйцата, шунката и черен пипер се размесват и се прави блат, който се слага в ринг за торта, поставен в голяма чиния. Оставя се 2 часа в хладилника, след което отстрани и отгоре се намазва с майонезата. Отгоре се посипва с кашкавал и се украсява с резенчета от останалите 2 яйца, маслини и наситнен магданоз.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Гурме