Рисковете от ChatGPT стават все повече

Рисковете от ChatGPT стават все повече

Изкуственият интелект е новото крипто

От Google обявиха, че паролите ще останат в миналото

Компанията майка на социалната мрежа Facebook - Meta заяви, че е разкрила доставчици на злонамерен софтуер, които използват обществения интерес към чатбота ChatGPT, за да примамят потребителите да изтеглят приложения и разширения на браузъри, свързани с измами с криптовалута, предаде Ройтерс.

От март досега технологичната корпорация Meta е разкрила около 10 семейства злонамерени софтуери (група от приложения с подобни техники за атака), както и повече от 1000 злонамерени линка (хипервръзки), които са били популяризирани като инструменти, включващи популярния чатбот, базиран на изкуствен интелект, ChatGPT, пише още в доклад на Meta.

Компанията посочва, че в някои случаи злонамереният софтуер предоставя както работещата функционалност на ChatGPT, така и файлове, злоупотребяващи с предоставения им достъп.

Говорейки на брифинг пред медии, ръководителят на информационна сигурност на Meta Гай Росен каза, че ChatGPT е новото крипто".

Росен и други ръководни кадри на компанията заявиха, че подготвят защита за различни потенциални злоупотреби, свързани с генеративния изкуствен интелект и технологии като ChatGPT, които могат бързо да създават текстове, музика и изкуство.

Законодателите обаче определиха подобни технологични разработки като инструментите, улесняващи разпространението на онлайн кампании за дезинформация.

Междувременно от Google заявява, че паролите скоро ще останат в миналото. По думите на компанията те често "са разочароващи и излагат потребителите на риск". Комбинацията от букви и цифри става все по-лесна за отгатване от различни алгоритми.

"Миналата година — заедно с FIDO Alliance, Apple и Microsoft — обявихме, че ще въведем по-лесна и по-сигурна алтернатива на паролите", обясняват от Google. Вместо пароли Google предлага въвеждането на криптографски ключове (passkeys). 

Криптографските ключове са устойчиви на онлайн атаки като фишинг, което ги прави по-сигурни от SMS еднократни кодове. Потребителите ще получат локален ПИН код вместо парола или ще ползват своя пръстов отпечатък или други биометрични данни.

Най-четени