Ромът – кехлибареното злато в чашата

Снимки: Pixabay

Не само любителите на коняка са ценители и на рома. Мнозина избират точно тази напитка, приласкани от вкуса и цвета й.

Дали по-лек или пък с кехлибарен вкус, ромът винаги е добра идея за завършек на вечерта.

Дали с пура или без, чисто или с лед, то тази алкохолна напитка може да бъде усетена от разстояние, тъй като ароматът издава нюансите на примамливия карамел.

История на рома

Историята на рома започва на Карибските острови по времето на Колумб и е тясно свързана с производството на захар и захарна тръстика. Екипажът на Христофор Колумб донася при неговото второ пътуване през 1493 растението, което променя икономиката на целия регион. Колонистите на Карибските острови забелязали, че от меласата (остатъка от преработената захарна тръстика) може да се дестилира алкохолна напитка.

През 1670 година питието придобива името, с което е известно и до днес – „ром“. Смята се, че това име идва от думата „rumbillion“, която на тогавашния английски жаргон означавала “шум”. 

Начин на приготвяне

Ромът е направена от остатъчните продукти на захарната тръстика (меласа) и тръстиков сироп, чрез процес на ферментация и дестилация. Процесът на приготвяне на ром включва взимане на сладките сокове от захарната тръстика и превръщането им в меласа.

След това меласата се ферментира в ром, който се оставя в дъбови бъчви.

За цвета на питието спомага наличието на карамел. Затова ромът е в точно този интересен тъмен нюанс.

Видове ром

Има различни разновидности на рома. Ключово е времето, в което ромът е отлежал в бъчва, а видът на контейнера определя и цвета му. Най-често предлаганите видове ром са – бял, златен и тъмен.

Белият ром е по-лек и е със сладък вкус. Използва се в много коктейли. Сред по-известните от тях, в които има количество ром са - Акапулко, Мохито, Куба Либре и Пиня Колада.

„Златният“ ром е известен още и като „кехлибарен“. Тази напитка е значително по-ароматна отколкото по-лекият ром. Вкусът е богат на различни аромати на плодове и пикантни нотки. Той също може да се използва при направата на коктейли.

Тъмният ром е значително по-силен. Обикновено е отлежал по-дълго време в дъбова бъчва. При него вкусът на карамел е по-наситен, освен това се усещат и различни нотки на подправки.

Чисто, моля!

Ценителите на рома предпочитат да го пият „чист“, без лед. Препоръчително е в него да не се слагат кубчета лед или пък натрошен такъв.

Все пак, ако някой вид ром ви е много силен, то може да го разредите с безалкохолна напитка.

А комбинацията ром и кола е предпочитаната класика. Мнозина любители на питието знаят това.

Какво да ядем с ром

Ромът може да се комбинира с много храни, както и със сладкиши. В това отношение е добра компания за на маса.

Алкохолната напитка е препоръчително да се консумира с гъши дроб, шунка, телешко месо, както и с морски дарове. Твърдите сирена и плодовете също могат да бъдат сполучлива комбинация с тази напитка.

И така докато стигнем до шоколад и плодови резенчета от портокал, пъпеш, ананас или лайм. Разбира се, на масата може да има и различни видове ядки, а за финал по една... пура. Мек и сладък кубински ром е перфектната комбинация с хаванската пура.

Време е за класно питие. Дали бял, златист или тъмен, ромът винаги е едно добро предложение за всяка петък вечер и не само.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл