Румен Петков, лидер на АБВ, пред „Труд news“: Това правителство и това мнозинство са политически трупове

Да спекулираш с отношение към Русия и САЩ или към който и да е, е престъпление към българския национален интерес

В лицето на АБВ единствено България, като държава от ЕС, бе представена с участие във форума на поддръжниците за борба с със съвременните практики на неоколониализма „За свободата на нациите“ в Москва, по покана на партия „Единна Русия“, съобщи Румен Петков на пресконференция преди ден. Отношенията на АБВ с „Единна Русия“ датират от 2015 година, ние имаме договор за партньорство, имаме подписани допълнителни споразумения, казва Румен Петков, когато го питам защо се вдигна повече шум около визитата на представители на „Възраждане“ в Москва, отколкото за участието във форума на част от ръководството на „ЛЕВИЦАТА!“.

- Господин Петков, през декември миналата година направихте прогноза пред „Труд news“, че кабинетът „Денков-Габриел“ пада до Нова година. Сбъркахте в прогнозата, сложихте грешен тайминг, да ползвам тази актуална политическа дума, или ротацията споява още повече сглобката, без значение от говоренето избори 2 в 1?
- Без съмнение правителството е политически и морален труп и то доста отпреди Нова година. Очевидно, че съм сбъркал в прогнозата, но това не променя количеството вреди, които този кабинет нанася на българското общество и на българската държава. Резултатите във всички сектори са катастрофални. В образованието имаме пренаписване на историята в нашите учебници, много сме силни в поднасянето на венци, но много слаби към реалната почит на нашата история и нашите герои. Ако погледнем учебниците по история за трети, четвърти, пети, шести, седми клас ще видим, че в тях за Васил Левски е отделено престъпно малко време. И това тръгва от парламента, тръгва от правителството. Стигна се до там Кирил Петков да каже по една от националните телевизии, че ? от съдбата на българите не зависи от парламента и от правителството. Това е знак, че в парламента имаме политическа отрепка. След като имаме депутат, който смята, че в парламентарната република, чийто парламент излъчва правителство, три четвърти от съдбата на хората не зависи от правителство и парламент, това означава, че ние имаме генерално обезсмисляне на тези институции. Имаме обезсмисляне на тези институции в цяла Европа и в цял свят. Моята прогноза и по- скоро, оценка е, че това правителство и това мнозинство са политически трупове.

- По-близо ли сме до избори 2 в 1 след изявленията от последните дни?
- Аз мисля, че закъсняваме с предсрочните парламентарни избори. В момента имаме управление, което се състои от формени слуги на чужди интереси.

- Вътрешни или външни фактори държат все още тази управленска сглобка и кои са болтовете, които я оставят все още на повърхността?
- Не толкова видимата, но много груба намеса на посолството на Великобритания и, разбира се, на Съединените щати,  държат мнозинството и правителството и тяхното призвание е единствено да ангажират България във войната срещу Русия. Видимо е, че ние не търсим мир, ние търсим война. Не знам как я търсим тази война, като имаме 25- хилядна армия, имаме 20 процента недокомплект в армията, офицерският състав е 24 процента недокомплект, войнишкият състав - 22 процента. Но тези данни не се виждат в парламента и в правителството, те не безпокоят мнозинството. През 1989 година България имаше 300 самолета, сега няма три. Но това правителство и това мнозинство имат изключителна вина за състоянието на сигурността на България. Всъщност, ние такава нямаме, защото с 25- хилядна армия ние не може да се защитим от ято врабчета, ако решат да влизат у нас откъдето и да е.

- Защо обаче опозицията изглежда толкова статична, невидима в този парламент? Ще Ви върна през 2009 година, когато и Вие бяхте депутат от БСП - тогава имахте само 40 депутати, ГЕРБ бяха в целия си блясък на политическата сцена с почти пълно мнозинство, но тогава опозицията беше като че ли много по-функционална. Защо сега БСП, „Възраждане“ и ИТН не вадят дори и онзи резултат, който тогавашната Ви парламентарна група успяваше да демонстрира в пленарна зала?
- Аз не знам доколко ги виждаме, но тук става дума за безсилие. След като БСП и „Възраждане“ не се безпокоят от катастрофалното състояние на българската армия, не виждам какво може да ги разтревожи да трепнат. Искам да направим разликата днес. „ЛЕВИЦАТА!“ е изключително функционална и активна в момента, БСП не е. „ЛЕВИЦАТА!“ има ясна позиция по отношение на сигурността, ясна позиция по катастрофата в енергетиката и задълбочаващите се проблеми, но в парламента тези неща не се коментират. Не бих могъл да коментирам състоянието на парламентарната група на БСП, защото една част от тях не ги познавам. Но е очевидно, че „Възраждане“ и БСП са част от този погром, давам двата примера - енергетика и сигурност, но неслучайно започнах с кризата в образованието и културно-историческото ни наследство. Ние виждаме престъпни идеи за преименуване на улици, за преименуване на населени места, рушенето на паметници - нещо, което един път го правихме 1992 година, не си извлякохме поуки и сега продължаваме да громим собствената си история и собствения си народ с мълчаливото съучастие на така наречената опозиция в парламента.

- Не Ви ли дразни, че често тази опозиция заимства от вашата риторика на „ЛЕВИЦАТА!“, но просто го прави по- шумно, макар и не с много аргументи? Ето, например, вдигна се шум около форума на „Единна Русия“ в Москва, където бяхте и вие, и „Възраждане“, но всички чуха само за „Възраждане“?
- Да обичаш България и да защитаваш интересите на България мисля, че е дълг на всеки гражданин и на първо място на хората, които се занимават с политическа и обществена дейност. Да спекулираш обаче с отношение към Русия и САЩ, или към който и да е, е престъпление към българския национален интерес. Защото когато използваш определена политическа тема спекулативно, това в една или друга степен вреди в краткосрочен и в средносрочен план. Не говоря за дългосрочен. Например, отношенията на АБВ с „Единна Русия“ датират от 2015 година. Ние имаме договор за партньорство, имаме подписани допълнителни споразумения. Отношенията между България и Русия, Европа и Русия трябва да бъдат на съвършено друго ниво. Ние виждаме, че партньорите на България в Европейския съюз са в катастрофално икономическо и социално положение. Дойчебанк обяви Германия в рецесия. И това без съмнение е резултат на отношенията ни с Русия. И ако ние не разберем, че стимулирайки ежедневното убийство на украинци и руснаци, извършваме престъпление към човечеството, към нашия интерес, значи нищо не разбираме. Министърът на войната на България, както впрочем съм казвал многократно, е украински служител и то на специфични ведомства, обяви преди десетина дни, че ние трябва да се готвим за война. С 25-хилядната армия? С нито един самолет, с нито една бронемашина, годна за бойни действия? Но напъваме да дадем двата реактора на Украйна. Защо парламентът не се притеснява от това, защо парламентът не се притеснява от недокомплекта в българската армия, който впрочем е в резултат от действията на това правителство. Защо в парламента никой не пита колко въглища сме изнесли миналата година за Сърбия и как си купуваме по-евтин ток от Сърбия и от РС Македония, произведен с нашите въглища? Защо Европа продължава да мачка собствената си икономика с плащането на вредните емисии, а Турция и Сърбия - не? Проблемът е, че българският парламент и българското правителство не желаят да видят интереса на нашето общество и на нашата държава, а слугувайки абсолютно безропотно на чужди интереси, унищожават България. Аз не знам колегите от „Възраждане“ с кого и какви разговори са водили, но ние проведохме срещи с кубинските представители, разговаряхме с китайската делегация, която прояви изключителен интерес към някои от нашите позиции, разговаряхме с председателя на Върховния съвет на „Единна Русия“ Борис Гризлов, с председателя на парламентарната група на „Единна Русия“ Владимир Василиев, с председателя на групата за взаимодействие със страните от БРИКС Андрей Климов, който по същество беше и организатор на форума. Трябва да кажа, че съм много щастлив от разговора си с Александър Авдеев - дългогодишен дипломат, беше министър на културата, посланик във Ватикана, човек, който обича България и човек, който за България говори като за своя втора Родина.

- Как си обяснявате почти дирижираното източване на българската енергетика?
- То започна от Иван Костов, продължи в някаква степен при Бойко Борисов, но днес, при това управление, достига върхове, които са немислими. Ние имахме енергийна стратегия, в която много ясно беше записано изграждането на АЕЦ „Белене“. Служебните правителства също бяха част от тези решения за смяна на горивото с такова от „Уестингхаус“ за V и VI блок на АЕЦ „Козлодуй“. „Марица“ 1 и „Марица“ 3 Иван Костов ги хариза на американските компании. Хариза ги, не ги продаде. Ние им плащаме вредните емисии и никой не поставя този въпрос в парламента. Последните, които сме го поставяли, сме Румен Овчаров и аз. Изкупува се гарантирано тока на „Марица“ 1 и „Марица“ 3, защото така е подписан договорът по времето на Иван Костов, а после се чудим, защо „Марица“ 2 е в тежко положение? Американците печелят гарантирано, страната ни изнася въглища за Сърбия и сами си гарантираме убийството на българската енергетика. А водещото е, че ние трябва да сме за България в енергийно гарантирана Европа. Ние трябва да решим въпроса за изграждането на атомна централа в Белене, а не с подаряването на реакторите. На нас ни се говори, че ще изграждаме реактори по парламентарно решение с „Уестингхаус“, които не бяха допуснати до участие до конкурс в друга европейска държава. А при нас парламентът взема решение за това. Как сме гарантирали за колко време ще ги изградим. Тези реактори ще са поне три пъти по- скъпи от реакторите, които имаме за „Белене“. Парламентът и правителството така грозно лъжат, че ще изграждат ядрени мощности точно сега, че няма накъде. Парламентът е безсилен да каже „Стига сте лъгали!“, а опозицията е безсилна да се противопостави.

- Каква е алтернативата, господин Петков?
- Няма да изненадам никого, като кажа, че алтернативата е „ЛЕВИЦАТА!“. „ЛЕВИЦАТА!“ е формацията, която има доказани експерти, професионалисти, „ЛЕВИЦАТА!“ има отношение към нашата история. Не ми допада, когато се говори за политически формации, да се казва „проект“. Не е сериозно. Нечий проект са ППДБ, например.

- Проект - като начало и край?
- Да. И се надявам краят му да дойде бързо.

- „Възраждане“ проект ли са, според Вас?
- Не ги познавам достатъчно, за да коментирам. Но всъщност, „Възраждане“ е част от спасяването на сглобката. С подкрепата, която дадоха за Васил Терзиев, те всъщност спасиха правителството. Тези 4000 гласа разлика за кметските избори в София можеше да бъдат стопени лесно, ако „Възраждане“ и националното ръководство на БСП бяха много по- категорични в подкрепата си за Ваня Григорова. И днес България и София можеше да са други.

- А ИТН проект ли са, ако довършим опозиционната картина в парламента днес?
- Не. Познавам Слави Трифонов от много години. И не считам, че той би допуснал да бъде управляван ръчно. Това е моето лично мнение. Правят се всякакви спекулации за обяснение на тяхното поведение, на техни действия. Но познавайки го, не считам, че той би допуснал да бъде управляван, а чрез него да бъде управлявана и парламентарната им група. Той има едно много изострено чувство за чест и достойнство и не би допуснал да се изложи пред своите близки, а и пред хората, които го познават от толкова години.

- Нов политически проект, нова партия „Трети март“ - възможно ли е появата на нов политически субект у нас, който да се ползва с президента Румен Радев?
- Не мисля. Първо, движение „Трети март“ би била много грозна спекулация. Какво? Да не би срещу него да изправим политическо движение „24 май“?

- А на протест срещу управляващи от „Трети март“ плакатите ще бъдат Долу Трети март“?
- Това е вторият елемент в разсъжденията ми. Би било много грозно, много спекулативно и аз не мисля, че някой би си го позволил. Освен това не считам, че в тази ситуация президентът би се ангажирал с подкрепа на каквато и да е политическа сила, защото той веднъж, според мен, видя и осъзна какви са последствията от неговата формална и неформална подкрепа за „Продължаваме промяната“.

- Не излезе на политическата сцена с негова подкрепа и „Български възход“?
- Не считам, че е било с негова подкрепа. Ние бяхме партньори с „Български възход“, но не мисля, че президентът е имал каквото и да е участие там.

- Защо поставихте акцент в изказването си на форума в Москва върху неоколониализма и опасността Европа да се превърне в придатък на САЩ? С тези послания ли ще влезе „ЛЕВИЦАТА!“ в кампанията за европейските избори?
- Европа е превърната в придатък. Всички по- отявлени политици от САЩ обясняват на европейските чиновници, как трябва да увеличат финансирането на войната. И Европа го прави. 50 млрд. евро се отправят към Украйна, а не към най- бедните региони на Европа. Очакваме, че някога тези средства ще се върнат или че ще спечелим нещо от войната? От войната в Ирак, за която вече никой не говори, спечелихме ковчези. Не искам да спекулирам с трагедията на семействата на загиналите наши момчета там. Нещо да сме получили от участието си във войната в Афганистан? За тези войни никой не говори, всички говорят за войната в Украйна. Ние сме готови да крием истината от себе си, да я крием под диктата на САЩ. Това ако не е колониализъм, не знам кое е. За съжаление и нашата сглобка е ярък пример за подобно поведение. Ако Европа не направи избор за своята сигурност, жалко за Европа. Аз мисля, че Европейският съюз днес е много далеч от ценностите, заради които беше създаден. А ние искаме да се върнем към тях. Подчертавам, социално-икономическата сигурност и сигурността в конкретния смисъл на безопасност, за Европа и за света без Русия са невъзможни. Медиите в Европа, с някои малки изключения, правят всичко възможно, за да се задуши разумният диалог за това, какво е нужно на Европа.

- Политическата перспектива пред България след европейските избори?
- Достойна България в силна и обединена Европа. Но Европа на европейците, а не Европа на режима на САЩ. Европа, която има своята история, своите ценности, своята икономика и социални ангажименти.

Нашият гост
Румен Петков е роден на 23 юни 1961 г. в Плевен. Бил е кмет на родния си град, министър на вътрешните работи, няколко мандата народен представител от БСП. Един от съучредителите на партия АБВ. От третия конгрес на АБВ е председател на партията. Петков е сред най-активните инициатори на лявото обединение “ЛЕВИЦАТА!”. Семеен, с двама сина.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта